• Start
  • Wiadomości
  • Amerykańskie i brytyjskie gwiazdy jazzu na Jazz Jantar 2016. Nie przegap!

Amerykańskie i brytyjskie gwiazdy jazzu na Jazz Jantar 2016. Nie przegap!

Trwa Festiwal Jazz Jantar 2016 - od piątku 4 listopada aż do niedzieli 13 listopada koncerty w gdańskim Żaku odbywać się będą codziennie. Wśród artystów znaleźli się m.in. Ravi Coltrane, syn słynnego Johna Coltrane’a. Bilety jeszcze są.
04.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jack DeJohnette, Ravi Coltrane i Matthew Garrison - trzy kultowe nazwiska w historii jazzu

15. edycję Festiwalu Jazz Jantar w klubie Żak (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 195/197) zainaugurował koncert jednej z najsłynniejszych polskich artystek jazzowych, Krystyny Stańko z zespołem, 28 października (więcej: Krystyna Stańko z nową płytą na otwarcie festiwalu Jazz Jantar 2016). Teraz, po tygodniowej przerwie festiwal powraca z pełną mocą - aż do jego zakończenia codziennie będą odbywały się dwa koncerty.

Dotychczasowe edycje tego jazzowego święta były zdominowane przez artystów europejskich. Tym razem gdańska scena będzie obfitować w gwiazdy amerykańskie i brytyjskie. W piątek 4 listopada po raz pierwszy w Żaku wystąpi solo amerykańska gitarzystka Mary Halvorson, znana już w Polsce z występów ze swoimi przeróżnymi projektami muzycznymi. Okazją do tego, by po raz pierwszy zobaczyć tę znakomitą artystkę w nowej odsłonie, będzie europejska trasa promująca jej ostatnią płytę, zatytułowaną „Meltframe”.

Mary Halvorson po raz pierwszy wystąpi w Polsce solo z gitarą

Tego dnia, na tej samej scenie materiał z nowej płyty premierowo zagra także trio założone przez legendarnego perkusistę Jacka DeJohnette, w którym towarzyszą mu basista Matthew Garrison i saksofonista Ravi Coltrane, syn słynnego Johna Coltrane’a. Płyta jazzowego tercetu, zatytułowana „In the Movement” znalazła się na 3. miejscu notowania The Best Jazz Albums of 2016 brytyjskiego Observera.

Sobota 5 listopada będzie należeć do artystów z Wielkiej Brytanii. O tym, jak jazz czerpie z języka kultury miejskiej będzie się można przekonać podczas występu zespołu Renegade Brass Band, w skład którego wchodzi osiem dęciaków, dwie perkusje, MC i DJ. Z kolei brytyjska czteroosobowa kapela Slowly Rolling Camera zaprezentuje jazz z wpływami muzyki elektronicznej. Podczas koncertu w Żaku zespół po raz pierwszy na żywo przedstawi materiał, który znajdzie się na ich nowym, drugim albumie.

Karkhana - turecko-libańsko-egipsko-amerykański septet rozpocznie cykl orientalnych koncertów w ramacg tegorocznej edycji Jazz Jantar

Kolejnego dnia publiczność Jazz Jantar czeka natomiast zupełne muzyczne zaskoczenie. Po raz pierwszy przed polską publicznością wystąpi Karkhana - turecko-libańsko-egipsko-amerykański kolektyw, który wykorzystując tradycję muzyki bliskowschodniej opowiada o niej za pomocą języka współczesnej improwizacji.

- Rozwijamy zainteresowanie muzyką orientalną. Uważamy, że nadszedł czas, kiedy rewolucja w obrębie tego gatunku się dzieje, tak jak wcześniej stało się to w jazzie i rocku. Nie tylko w naszym przypadku, ale również wśród artystów, wywodzących się z muzyki tradycyjnej, którzy obecnie są obecnie bardzo zaangażowani w poszerzanie zakresu muzyki arabskiej i orientalnej, aby wprowadzić ją na współczesny obszar - tak o zespole Karkhana opowiada jeden z jego muzyków, Sharif Sehnaoui.

Christian Scott podczas 12. edycji Jazz Jantar w 2013 roku

Poniedziałek 7 listopada także przypadnie do gustu miłośnikom egzotyki. Rytmy Afryki Zachodniej, które wybrzmią tego dnia na scenie Żaka będą zasługą amerykańskiego kwartetu Horse Lords. Po nich scenę przejmie urodzony w Nowym Orleanie trębacz Christian Scott, którego występ podczas Jazz Jantar 2013 był prawdziwą sensacją. Tym razem w Gdańsku muzyk zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty, wydanej we wrześniu 2015 roku „Stretch Music”.

Dzień później amerykańscy i brytyjscy artyści zrobią sobie przerwę, będzie za to okazja, żeby poznać najmłodsze polskie oblicze jazzu, podczas aż trzech koncertów. Grzegorz Tarwid, Franciszek Raczkowski trio i Klara Cloud & The Vultures wystąpią z premierami swoich płyt, prezentujących bardziej klasyczne odmiany jazzu.

Bugge Wesseltofts i jego New Conception of Jazz, czyli norweski muzyczny powiew w Gdańsku

W środę 9 listopada amerykański gitarzysta Julian Lage przyjedzie do Gdańska z projektem Julian Lage Trio, w którym towarzyszą mu kontrabasista Jorge Roeder i perkusista Eric Doob. Zabrzmią kompozycje z płyty „Arclight”, której brytyjski Observer przyznał 1 miejsce na liście The Best Jazz Albums of 2016. Po koncercie niespodzianka - występ norweskiego jazzmana Bugge Wesseltofta, który po 10 latach przerwy, z okazji 20-lecia założonej przez siebie wytwórni Jazzland Records restartuje projekt New Conception of Jazz, który swojego czasu był czołowym zespołem nowego nurtu nu jazzu. Do występu w Gdańsku pianista zaprosił cztery młode Norweżki: Marthe Lea, Oddrun Lilja Jonsdottir, Sanskriti Shrestha i Sivøyunn Kjenstad.

Pełen program i informacje o biletach: Festiwal Jazz Jantar 2016.

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus