PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

AmberExpo Półmaraton Gdańsk. Ukraińcy najszybsi w czwartej edycji [ZDJĘCIA I WIDEO]

AmberExpo Półmaraton Gdańsk. Ukraińcy najszybsi w czwartej edycji [ZDJĘCIA I WIDEO]
Mykoła Jachymczuk i Oksana Raita zostali zwycięzcami AmberExpo Półmaratonu Gdańsk 2017. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 6 tysięcy chętnych. Bieg główny, czyli półmaraton ukończyło 3 674 osób, metę biegu na 5 km minęło 799 zawodniczek i zawodników. To i tak rekord imprezy.

Na trasie AmberExpo Półmaraton Gdańsk 2017

Impreza ma dwa biegi: półmaraton (21 km i 97,5 m) oraz dla mniej zaawansowanych Bieg na Piątkę (5 km). Start i meta obu biegów mieściły się w tym samym miejscu: na ul. Żaglowej przy budynku AmberExpo (start) oraz w samym budynku AmberExpo (meta). 

Trasa tego pierwszego przebiegała ul. Żaglową, następnie ul. Marynarki Polskiej, Jana z Kolna, Wały Piastowskie, Błędnik, Al. Zwycięstwa, Al. Grunwaldzka, Pomorska, Chłopska, Obrońców Wybrzeża, Czarny Dwór, Droga Zielona, Marynarki Polskiej i ponownie ul. Żaglowa. 

Trasa drugiego od ul. Żaglowej przez ul. Marynarki Polskiej w kierunku Nowego Portu – nawrót na wysokości ogródków działkowych przed ul. Wyzwolenia, Marynarki Polskiej i znowu ul. Żaglowa. 


ZOBACZ FILM Z BIEGU 


Zawodnicy do startu ruszyli w niedzielę, 5 listopada, o godz. 9.00. Biegaczom sprzyjała pogoda, było chłodno, ale nie zimno. 

- Lubię taką pogodę - przyznawał Adam Korol, były wioślarz, mistrz świata, olimpijski i Europy, obecnie poseł, który startuje w każdzej kolejnej odsłonie AmberExpo Półmaraton Gdańsk. - W tym roku liczę na czas 1:25:00. 

Mistrz wioślarstwa pobiegł tak, jak zapowiadał. Na mecie miał czas 1:24:50.  


Najlepszy wśród mężczyzn - Mykola Juhumczuk

Najszybciej półmaraton przebiegł Ukrainiec Mykoła Jachymczuk z czasem 1:06:11, który wyprzedził swojego rodaka Dmytro Didowodiuka - 1:07:37 oraz Łukasza Oskierko z Warszawy - 1:08:28.


Najszybsza wśród kobiet - Oksana Raita

Wśród kobiet pierwsza była Oksana Raita z Ukrainy z czasem 1:16:36, druga  Ewelina Paprocka (GKS Tęcza Nowa Wieś Lęborska) - 1:17:21, trzecia Dominika Nowakowska (LKB Braci Petk Lębork / Akademia Bgowa Kiełpino) – 1:17:57.

Półmaraton ukończyło w sumie 3 674 osób.


Ponad tysiąc zawodniczek i zawodników zgłosiło się do biegu na 5 km. Ukończyło go 799 uczestników. Rywalizację na tym dystansie wygrali Mateusz Niemczyk ze Starogardu Gdańskiego - czas 15:12 i Mariola Sudzińska z Olsztyna - 18:11.

Dzień wcześniej - po raz pierwszy w historii imprezy - odbyły się biegi dzieci na 200, 500 i 1000 metrów.


SPRAWDŹ WYNIKI:oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl