• Start
  • Wiadomości
  • Weekendowy zawrót głowy! Bardzo bogaty w wydarzenia kulturalne początek września

Weekendowy zawrót głowy! Bardzo bogaty w wydarzenia kulturalne początek września

Pierwszy weekend września w Gdańsku będzie obfitował w wydarzenia artystyczne, kulturalne i rozrywkowe. Coś dla siebie znajdą miłośnicy dobrego piwa i jedzenia, ci, którzy z nostalgią wspominają dawne czasy, ale i fani współczesnego kina i muzyki alternatywnej. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
06.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kino w blokowisku to organizowany od kilku lat cykl pokazów filmowych pod gołym niebem - początkowo tylko przy klubie Plama, a od kilku edycji także i przy brzeźnieńskiej Projektorni
Kino w blokowisku to organizowany od kilku lat cykl pokazów filmowych pod gołym niebem - początkowo tylko przy klubie Plama, a od kilku edycji także i przy brzeźnieńskiej Projektorni
Fot. Adam Bogdan

 

Wraz z początkiem września rozpoczął się bezpłatny, plenerowy cykl filmowy „Kino w Blokowisku”. W piątek Projektornia - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na pokaz filmu „Nauczycielka” w reżyserii Jana Hřebejki (dramat, Czechy / Słowacja 2016, czas trwania 102 min). Projekcja odbędzie się pod chmurką - na trawniku przy siedzibie instytucji (ul. Dworska 29a).

Wzorem ubiegłych lat na widzów będą czekały koksowniki na wypadek chłodniejszych wieczorów (w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych projekcja zostanie przeniesiona do sali). Organizatorzy przygotują też miejsca siedzące, ale warto zaopatrzyć się we własny koc czy poduszkę.

 

Więcej: Kino w blokowisku. Plenerowe projekcje na Zaspie i w Brzeźnie przez cały wrzesień PROGRAM 

 

Znajdujący się na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej budynek Mleczny Piotr jest dziś siedzibą Galerii WL4 skupiającej artystów z różnych dziedzin
Znajdujący się na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej budynek Mleczny Piotr jest dziś siedzibą Galerii WL4 skupiającej artystów z różnych dziedzin
Fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

 

W ten weekend w Galerii WL4 - Mleczny Piotr (ul. Popiełuszki) odbędzie się też inauguracja projektu Control Room, prezentującego muzykę aktualnie powstającą w Gdańsku i Gdyni: od współczesnej, jazzu, ambientu czy field recordingu po muzykę eksperymentalną.

Projekt odnosi się do miejsca i budynku będącego częścią historii rozwoju Gdańska oraz jego industrialnej przeszłości XIX I XX wieku. Jego celem jest interwencja dźwiękowa i muzyczna w historycznym obiekcie - Mlecznym Piotrze.

- Koncerty zakładają pracę zaproszonych artystów z przestrzenią, bez konieczności zamiany tego miejsca w tymczasową salę koncertową. Szukamy raczej połączeń, reakcji dźwiękowej na architekturę oraz interpretacji. W tym celu zapraszamy artystów otwartych na takie wyzwanie, pracujących z przestrzenią. Ma to związek z ideą site specific wyrastającą z tradycji sztuk wizualnych - tłumaczą organizatorzy.

Podczas pierwszego dnia Control Room, w piątek, 6 września, wystąpi: Waldemar Affelt, Nowa Ziemia feat. ate i Mikołaj Trzaska. W sobotę, 7 września, na scenie staną: Filip Szałasek, Paweł Rucki / Emiter oraz Iza Dłużyk.

Początek koncertów o godz. 19:00. Wstęp wolny.

 

Więcej o projekcie: Control Room - co łączy architekturę i muzykę? Wykłady i koncerty w Mlecznym Piotrze 6 i 7 września

 

Westerplatte w 2018 roku podczas widowiska „Światłocienie”
Westerplatte w 2018 roku podczas widowiska „Światłocienie”
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

W piątek i sobotę, 6 i 7 września, na Westerplatte odbędzie się druga edycja widowiska „Światłocienie”. Na terenie półwyspu zobaczymy siedem instalacji przygotowanych przez artystów z Trójmiasta oraz Warszawy.

- Westerplatte po raz drugi stanie się miejscem artystycznych form wyrazu: animacji, mappingu 3D i instalacji multimedialnych. Głównym tematem tegorocznej edycji będzie refleksja nad miejscem pamięci, jego funkcjonowaniem w pamięci zbiorowej i tym, jakie przesłanie niesie skrawek ziemi, na którym rozpoczął się najstraszniejszy konflikt XX wieku. Konflikt, który odcisnął swoje piętno na świadomości zbiorowej wielu społeczeństw - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Goście wydarzenia będą mogli poznać efekt pracy kilkudziesięciu osób: wybitnych polskich reżyserów, grafików, scenografów, animatorów i kompozytorów, którzy za pomocą uniwersalnego języka sztuki odniosą się do dziedzictwa Westerplatte, w tym obrony we wrześniu 1939 r., a także powojennej historii półwyspu.

- Opowieść o Westerplatte nie skończy się na II wojnie światowej. Opowiemy także o powojennych przebudowach i wykorzystywaniu półwyspu jako wizytówki PRL'owskich władz. Artyści postawią także pytania o genezę zła, wojen i nienawiści - mówi Mateusz Jasik, kurator przedsięwzięcia.

Instalacje będą prezentowane w łącznie w siedmiu miejscach. Na tegoroczną edycję festiwalu przygotowano instalacje: Brama, 3 kolory oraz Listy z Westerplatte. Ponownie będą wykorzystane multimedia Willkommen, Bad News, Respiracja oraz Nadzieja. Podobnie jak w ubiegłym roku zostanie podświetlony Cmentarz Obrońców Westerplatte.

- Od początku wznowienia prac nad Światłocieniami przyświecał nam cel, żeby przybliżyć ich treść osobom, które nie brały działu w ubiegłorocznym widowisku. Ponownie pokażemy cztery instalacje multimedialne z 2018 r. Przygotowaliśmy także opisy autorskie w językach: polskim, angielskim i ukraińskim oraz spacery pod kierunkiem przewodników - dodaje Mateusz Jasik.

Weekendowe narracje audiowizualne będzie można zobaczyć bezpłatnie po zmroku od godziny 20:00 do 23:00. Co 15 minut, począwszy od 20:00, spod namiotu przy Wartowni nr 1 będzie można zwiedzić instalacje z przewodnikami. Zaleca się przyjazd do godz. 22:00. Odwiedzenie wszystkich instalacji zajmie ok. 60 minut. Udział w festiwalu ułatwią zwiększone kursy autobusów na teren półwyspu. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowanych przez Miasto Gdańsk.

 

Więcej: Światłocienie II na Westerplatte. Muzeum Gdańska zaprasza na multimedialny spektakl

 

Festiwal Wilno w Gdańsku od 16 lat pokazuje to, co ważne w kulturze Wilna i Litwy, odkrywa części wspólne, prowokuje i łączy artystów we wspólnych projektach
Festiwal Wilno w Gdańsku od 16 lat pokazuje to, co ważne w kulturze Wilna i Litwy, odkrywa części wspólne, prowokuje i łączy artystów we wspólnych projektach
mat. prasowe

 

W ten weekend po raz kolejny okazji do świętowania i zabawy, a także poznawania nowych smaków i kultury nie zabraknie za sprawą festiwalu Wilno w Gdańsku - który od piątku do niedzieli, 6-8 września, odbędzie się na dziedzińcu Forum Gdańsk (Targ Sienny 7).

Wydarzenie już od kilkunastu lat pokazuje to, co najciekawsze w kulturze Wilna i Litwy. Przygotowując kolejne edycje festiwalu organizatorzy kładą nacisk na przedstawianie tradycyjnych treści, wykorzystując w znakomitej większości współczesne środki wyrazu artystycznego. Dotyczy to przede wszystkim muzyki, ale również sztuk wizualnych, czy teatru.

Zasadą przy powstawaniu projektów festiwalowych jest kooperacja artystów litewskich i polskich realizowana najpełniej w ramach autorskiej formuły Free Culture, która zakłada wzajemną interakcję i kładzie nacisk na przygotowywanie przez nich pozycji autentycznych, świeżych, ale także autonomicznych wobec przyzwyczajeń wykonawców, tak, by dostarczali oni publiczności w Gdańsku treści otwartych i kreatywnych.

Do tej pory w ramach Festiwalu Wilno w Gdańsku (i siostrzanej edycji Gdańsk w Wilnie) odbyło się kilkadziesiąt koncertów, wystaw, spektakli teatralnych i pokazów filmowych. W tym roku atrakcji także nie zabraknie - w programie znalazły się niezwykłe rozmowy o przenikaniu się gdańsko-wileńskich wspomnień, koncerty, spotkania z artystami, warsztaty tradycyjnego rzemiosła, litewskie kino i kulinaria. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Program: „Wilno w Gdańsku”. Od piątku do niedzieli XVI edycja festiwalu, w nowej lokalizacji

 

To już piąta edycja zabawy w stylu retro na Dolnym Mieście w Gdańsku
To już piąta edycja zabawy w stylu retro na Dolnym Mieście w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Zakończenie wakacji to idealna pora na małą podróż do przeszłości - w sobotę, 7 września, na Dolnym Mieście już po raz piąty pobawimy się w stylu retro. W programie atrakcje dla wszystkich - małych i dużych, młodszych i starszych, miłośników muzyki, rozmów i zabaw na świeżym powietrzu.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15:00. Nie zabraknie muzycznych doznań - na Scenie Głównej wystąpią: Skaldowie, L.U.C. & Rebel Babel, Bovska i Oddział Zamknięty. Najmłodsi otrzymają całą strefę pełną atrakcji. Czekać na nich będą: dmuchańce, retro karuzela, zajęcia artystyczne m.in. lepienie z gliny, tworzenie origami i zakładek do książek, warsztaty z upcyklingu, i wiele innych.

W programie również spotkania z wyjątkowymi gośćmi i tradycyjna potańcówka. Ale uwaga - wydarzenie odbędzie się w nieco innej lokalizacji niż dotychczas - tym razem w rejonie ulic Reduta Wyskok i Kurza.

 

Wstęp wolny. Więcej: Skaldowie, Oddział Zamknięty, Bohdan Łazuka i swing! Zabawa w stylu retro na Dolnym Mieście

 

Amber Fest to największy w północnej Polsce festiwal piwa i produktów regionalnych
Amber Fest to największy w północnej Polsce festiwal piwa i produktów regionalnych
mat. prasowe

 

W ten weekend coś dla siebie znajdą także miłośnicy piwa. W sobotę, 7 września, na Stadionie Energa Gdańsk (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1) odbędzie się Pomorskie Święto Piwa Amber Fest. Będzie to już 5. edycja jednego z największych festiwali piwnych.

Impreza tradycyjnie połączona będzie z premierą nowego stylu z kultowego browaru. Nie zabraknie też innych atrakcji: teatralnej improwizacji, koncertów i imprezy z djem. Przygotowano także pokazy warzenia piwa, live cooking oraz animacje dla najmłodszych.

Dodatkowo, w ramach towarzyszącej imprezy Jemy na Stadionie uczestnicy spragnieni kulinarnych wrażeń będą mogli spróbować dań z różnych części świata. Wszystko za sprawą aż trzydziestu restauracji na kółkach, które będą czekać na gości w ramach towarzyszącego imprezie zlotu foodtrucków. Wśród wachlarza smakowitych propozycji nie zabraknie kultowych frytek belgijskich, soczystych burgerów czy włoskiej pizzy, ale również bardziej egzotycznych alternatyw, takich jak potrawy kuchni tajskiej, gruzińskiej czy indyjskiej.

Rozpoczęcie imprezy o godz. 11:00. Wstęp wolny. Więcej: Amber Fest 2019

 


Zobacz też: II Święto Ulicy Biskupiej

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej