Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ambasador USA Georgette Mosbacher: "Gdańsk is wonderful"

W Gdańsku i Trójmieście w ostatni weekend przebywała nowa ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Była gościem uroczystości z okazji urodzin Lecha Wałęsy i przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla. Jej wizyta miała też charakter biznesowy, a przy okazji zwiedziła Gdańsk.

Ambasador USA Georgette Mosbacher: "Gdańsk is wonderful"
A
A
data publikacji: 04 października 2018 r.
Pani ambasador w ECS. Obok dyrektor Basil Kerski, a w tle plakat wyborczy z 1989 r., nawiązujący do słynnego westernu W samo południe
Pani ambasador w ECS. Obok dyrektor Basil Kerski, a w tle plakat wyborczy z 1989 r., nawiązujący do słynnego westernu "W samo południe"
zdj. Maciej Kosycarz/KFP

"Jestem zachwycona @gdansk! Przepiękne miasto, wspaniali ludzie i dużo historii. Gdańsk is wonderful! " - to jeden z wpisów na twitterze, które nowa ambasador Stanów Zjednoczonych umieściła po tym, jak w ubiegły weekend gościła w Gdańsku. To właśnie na tym portalu społecznościowym odnajdujemy bogato ilustrowaną relację z wizyty amerykańskiej polityk. Pobyt dokumentuje cała seria zdjęć. Równie szeroko pobyt w Gdańsku pani ambasador relacjonowała na twitterze i facebooku ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce. Odnajdujemy tu m.in. krótki film, na którym Georgette Mosbacher spotka się z Lechem Wałęsą i wręcza mu ich wspólne zdjęcie wykonane w Waszyngtonie przed 29 laty.


Georgette Mosbacher była zaproszona na uroczystościach związane z 75. urodzinami Lecha Wałęsy i 35. rocznicą przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla. Przy okazji zwiedziła też Gdańsk. I chyba jej się tu bardzo podobało. Z wpisów dowiadujemy się, że Georgette Mosbacher odwiedziła m.in. Bazylikę Mariacką oraz Nową Synagogę.

Georgette Mosbacher przed Bazyliką Maricką
Georgette Mosbacher przed Bazyliką Maricką
źródło:twitter/Georgette Mosbacher.Wielkie wrażenia na pani ambasador zrobiło też Europejskie Centrum Solidarności. Po wystawie stałej oprowadził ją dyrektor ECS Basil Kerski, a jednym z jej rozmówców był przedsiębiorca i znany kierowca rajdowy Rafał Sonik. Podczas wizyty w ECS Georgette Mosbacher po raz drugi w ten weekend spotkała się z Lechem Wałęsą, tym razem w jego biurze. "Pragnienie wolności i dążenie do demokracji tych zwykłych-niezwykłych ludzi powinno być przykładem dla nas wszystkich" - napisała po zwiedzaniu wystawy stałej Georgette Mosbacher.

W czasie pobytu w Gdańsku był też wątek związany z amerykańską aktywności gospodarczą, stąd wizyta w Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku, gdzie powstają innowacyjne rozwiązania dla Amazona oraz spotkanie z przedstawicielami oddziału polskiego amerykańskiej firmy z branży lotniczej Jeppesen (Boeing Company).

Zdjęcie pani ambasador przy Fontannie Neptuna
Zdjęcie pani ambasador przy Fontannie Neptuna
źródło: twitter/Georgette Mosbacher.


Swoją wizytę w Trójmieście pani ambasador zakończyła spacerem po sopockiej plaży. "Było dużo historii, #solidarnosc, ale też spotkania z amerykańskimi firmami. Na pewno niebawem wrócę do Trójmiasta!" - podsumowała swój weekend Georgette Mosbacher.

-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl