• Start
  • Wiadomości
  • Ambasador Królestwa Niderlandów z wizytą u prezydenta Gdańska

Ambasador Królestwa Niderlandów z wizytą u prezydenta Gdańska

O potencjale gdańskich i polskich rzek, o możliwościach współpracy pomiędzy gdańskimi a holenderskimi instytucjami, w tym szkołami, a także o bieżącej polityce w Polsce i Europie. W środę, 8 sierpnia, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz spotkał się z Ambasadorem Królestwa Niderlandów, Ronem van Dartelem.
08.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Już po zakończonym spotkaniu, Ambasador Ron van Dartel (po środku), poprosił o pamiątkowe zdjęcie przy flagach: Polski, Holandii i Gdańska
Już po zakończonym spotkaniu, Ambasador Ron van Dartel (po środku), poprosił o pamiątkowe zdjęcie przy flagach: Polski, Holandii i Gdańska
Fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

Okazją do spotkania była zaplanowana na październik (w dniach 9-11) oficjalna wizyta w Polsce Ministra Infrastruktury i Gospodarki Wodnej Królestwa Niderlandów, który przyjedzie z misją handlową. Odwiedzi wówczas trzy miasta: Warszawę, Wrocław i Gdańsk. W naszym mieście tematem przewodnim będzie gospodarka wodna.

Prezydent Paweł Adamowicz podkreślał, że polityka Gdańska idzie w tym kierunku, by coraz bardziej ożywiać tereny nadwodne, w tym nabrzeża Martwej Wisły i Motławy. Przyznał też, że co jakiś czas powraca ogólnopolski temat ożywienia rzeki Wisły, i jest nawet spora grupa osób lobbujących w tej sprawie - tyle że, póki co - nic konkretnego w tym temacie się nie dzieje.

- Macie wieloletnie doświadczenie w tej kwestii. Moglibyśmy się od was dużo nauczyć, jeżeli chodzi o zagospodarowanie rzek i ich ożywienie - przyznał prezydent Adamowicz.

Ron van Dartel zauważył z kolei, że transport rzeczny w Holandii (Królestwie Niderlandów) wynosi 30 proc, a w Polsce - 0,3 proc.

- Czerpiemy duży zysk z tego, że posiadamy zabudowania wokół rzek. One służą nam przede wszystkim do transportu, ale z powodzeniem wykorzystujemy je w celach turystycznych. W Polsce, myślę, że mogłoby być podobnie - stwierdził Ambasador Królestwa Niderlandów.

Panowie rozmawiali też o innych formach współpracy między Gdańskiem a miastami Holandii.

- Mamy szkołę, w której jedną ze specjalizacji jest technik melioracji. Kierunek ten, niestety, nie cieszy się na razie specjalnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, a szkoda, bo jest przyszłościowy, i tacy specjaliści będą potrzebni. Być może któraś ze szkół bądź instytucji w Holandii byłaby zainteresowana nawiązaniem współpracy z tą szkołą. Wasze doświadczenia na pewno byłyby interesujące także dla młodych gdańszczan - zaproponował prezydent Adamowicz.

W środowym spotkaniu z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem uczestniczyli Ron van Dartel, Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce ( po środku) oraz pierwszy Sekretarz Ambasady - Martin van Buuren (pierwszy z lewej)
W środowym spotkaniu z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem uczestniczyli Ron van Dartel - Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce (po środku) oraz pierwszy Sekretarz Ambasady Martin van Buuren (pierwszy z lewej)
Fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

W trakcie spotkania prezydent przyznał też, że nasze miasto ma od kilku lat problem z intensywnymi opadami deszczu, będącymi skutkiem zmian klimatycznych. Ron van Dartel nie ukrywał, że podobne problemy dotykają też inne europejskie miasta, i wciąż poszukiwane są coraz to nowsze rozwiązania, by im zapobiec.

Rozmawiano także o bieżącej polityce na szczeblu rządowym. Van Dartel przyznał, że martwi go to, że w ostatnim czasie Polska "odsuwa się na margines" Unii Europejskiej.

- My nie chcemy tracić naszych mieszkańców. To dlatego, czasami, Polska jest krytykowana z Brukseli za niektóre działania - tłumaczył. - My chcemy współpracować z Polską, bo jest ona dla nas ważna.

W środowym spotkaniu Ambasadorowi towarzyszyła Konsul Honorowa Królestwa Niderlandów Dorota Rosiak oraz pierwszy Sekretarz Ambasady - Martin van Buuren.

Tego dnia Ambasador wraz z Konsul Honorową udali się też z wizytą do gdańskiej stoczni.

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku