Alpiniści w koronach drzew w Oliwie. Będzie piękniejszy widok z wieży na szczycie Pachołka

Od kilku dni Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ) prowadzi prace pielęgnacyjne w drzewostanie otaczającym oliwską wieżę widokową. Gdy pogoda dopisuje, alpiniści wykonują cięcia w koronach klonów, grabów, lip, dębów i buków. Usuwają posusz i drobne gałęzie, które przysłaniają malowniczą panoramę na miasto i Zatokę Gdańską. O odsłonięcie widoku z wieży na szczycie Pachołka wnioskowała Rada Dzielnicy Oliwa. 
03.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Alpinista w pomarańczowym uniformie siedzący na koronie drzewa, w tle zabytkowa katedra
Odsłanianie widoku ze szczytu Pachołka jest realizowane na wniosek radnych dzielnicowych w Oliwie
fot. Alicja Chrzanowska/ GZDiZ

Co robią alpiniści na drzewach?

Jak podkreśla Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przycinki drzew w osi widokowej prowadzone są w niezbędnym zakresie.

Oliwa. Od soboty podziwiamy dzielnicę z nowej perspektywy!

- Usuwane są te gałęzie, które zasłaniają widok – raz na kilkanaście lat wykonujemy tego typu prace do określonej wysokości koron drzew. Przy okazji usuwane są również suche, słabsze i uszkodzone pędy. Dzięki temu zapobiegamy rozwojowi potencjalnych infekcji. Przerzedzanie koron poprawia też kondycję drzewa. Promienie słoneczne, potrzebne do prawidłowego rozwoju docierają dzięki temu niżej i głębiej - tłumaczy GZDiZ.

Wkrótce przetarg dotyczący wieży

Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą to jeszcze w lutym, bez przeszkód będzie można podziwiać krajobraz miasta.
 
Kilku mężczyzn z pomarańczowych uniformach stojących na stalowej wieży, z której rozpościera się widok na las i osiedle bloków
Alpiniści pracują wokół Pachołka od końca stycznia
fot. Alicja Chrzanowska/ GZDiZ
W najbliższych dniach GZDiZ ogłosi również przetarg na wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego stalowej konstrukcji wieży, znajdującej się na szczycie Pachołka

Historia Pachołka w pigułce

Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, Pachołek (niem. Pacholkenberg, Karlsberg) to wzniesienie o wysokości prawie 101 metrów, położone przy ul. Spacerowej i Opackiej. Było własnością opactwa cystersów oliwskich od 1186 r. do chwili kasaty majątków zakonu po I rozbiorze Polski w 1772 r. 
 
Pierwsza pisemna wzmianka o Pachołku pochodzi z 1734 r., kiedy podczas oblężenia Gdańska przez wojska rosyjsko-saskie wzniesienie obsadziły oddziały rosyjskie.
 
ZOBACZ FILM Z PRAC ALPINISTÓW W OLIWIE:
 

Istniejąca na szczycie Pachołka wieża widokowa, o wysokości 15 metrów, została zbudowana w 1975 r. W 2009 r. obiekt został odnowiony - pojawiła się stalowa platforma zamiast drewnianej, stalowe schody oraz przycięte zostały korony okolicznych drzew.

TV

To przedszkole jest wzorem