PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
All-Star Game: gwiazdy piłki dla Bobo Kaczmarka
All-Star Game: gwiazdy piłki dla Bobo Kaczmarka
Selekcjoner biało-czerwonych Adam Nawałka, w przerwie między zgrupowaniem w Juracie a zgrupowaniem w Arłamowie, przyjechał specjalnie do Gdańska na benefisowy mecz Bogusława "Bobo" Kaczmarka. Na boisku pojawili się byli i obecni piłkarze reprezentacji Polski m.in. Sebastian Mila, Michał Żewłakow, Cezary Kucharski.

Jak za dawnych, dobrych lat: na ławce trenerskiej Bobo Kaczmarek (z lewej) i Jan de Zeeuw.
Jak za dawnych, dobrych lat: na ławce trenerskiej Bobo Kaczmarek (z lewej) i Jan de Zeeuw.
Gdansk.pl

W pewnym momencie, stojąc przed kamerą TVN, Bogusław “Bobo” Kaczmarek rozpłakał się. Ze wzruszenia: - Ja się bardzo cieszę, że w dalszym ciągu moje nazwisko coś ludziom mówi - powiedział łamiącym się głosem.

Mówił o swoich przyjaciołach, ludziach, którzy przejechali pół, czy nawet całą Polskę, żeby być na specjalnym benefisowym meczu, podsumowującym ponad trzydzieści lat jego pracy trenerskiej.

Przypomnijmy, że "Bobo" Kaczmarek był asystentem trenera Leo Beenhakkera w sztabie reprezentacji Polski na Euro 2008. Ale był także trenerem m.in. Lechii Gdańsk, Polonii Warszawa, Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski (wicemistrzostwo Polski w sezonie 2002/03), Górnika Łęczna i Petrochemii Płock.    

Patrząc na gości, którzy w sobotnie popołudnie, 21 maja, przybyli na stadion przy ul. Traugutta, można było sądzić, że to Bogusław Kaczmarek jest autorem słynnej książki “Jak zjednywać sobie ludzi i pozyskiwać przyjaciół”. Tyle bowiem ludzi przyjechało zagrać dla niego, bądź po prostu pogratulować mu długiej kariery piłkarskiej i trenerskiej.

Na trybunach zasiedli m.in. selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka oraz jego asystent Tomasz Iwan. 
 

Drużyna gwiazd. Kogo tu nie było: Saganowski, Dudek, Żewłakow, Kucharski i wielu innych.
Drużyna gwiazd. Kogo tu nie było: Saganowski, Dudek, Żewłakow, Kucharski i wielu innych.
Gdansk.pl

A na boisku? W dwóch drużynach (wszyscy to ludzie związani z Kaczmarkiem, większość byli reprezentanci kraju) zagrali m.in. Marek Saganowski (Legia Warszawa), Cezary Kucharski (agent Roberta Lewandowskiego), Jerzy Dudek (były bramkarz m.in. Feyenoordu Rotterdam, Liverpoolu, z którym wywalczył Ligę Mistrzów i Realu Madryt), Sebastian Mila, Michał Żewłakow (eks-Olympiakos Pireus i Legia Warszawa), Mariusz Jop, Radosław Sobolewski, Radosław Michalski (wychowanek Stoczniowca Gdańsk, obecny prezes Pomorskiego PZPN), Andrzej Niedzielan, Arkadiusz Radomski, Tomasz Rząsa, Sebastian Przyrowski (eks-Polonia Warszawa, dziś Górnik Zabrze), Sylwester Czereszewski.

Mecz sędziował Szymon Marciniak, najlepszy polski arbiter, który prowadził już ćwierćfinał Ligii Mistrzów i półfinał Ligii Europy a w czerwcu będzie sędziował podczas Euro 2016. 

- Cieszę się, że moja praca w tym zawodzie na poziomie klubowym i reprezentacyjnym została doceniona - cieszył się Kaczmarek. - Marek Saganowski i Mariusz Jop po meczu jadą od razu do domów, bo mają pierwszą komunię w rodzinie. Radek Sobolewski jechał tu 550 kilometrów z Krakowa, a w niedzielę rano musi być w Białej-Podlaskiej na kursie na licencję trenerską. To, że tym ludziom się chciało, że pamiętają o mnie, jest wzruszające. To dowód szacunku dla mnie.

Kaczmarek przypomniał jednocześnie, że pieniądze z meczu trafią na cel charytatywny.

- Jesteśmy tu z potrzebny serca, bo jak powiedział ktoś mądry, “żeby coś pomnożyć, trzeba się czymś podzielić”. Dochód będzie przeznaczony na hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza oraz Fundację “Pomorze Dzieciom” [czyli hospicja domowe - red.]

Na trybunach pojawił się też Dariusz Szpakowski, znany komentator sportowy z TVP oraz głos z gry FIFA. Dlaczego przyjechał?

- Bo studiowałem z “Bobo”. Mam za sobą piękny epizod w Gdańsku Oliwie, ponieważ studiowałem tu trzy lata w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego. Byliśmy z “Bobo” w jednej grupie. Zrobiłem tu licencjat i specjalizację trenerską z koszykówki oraz uprawnienia do uczenia wuefu w klasach 1-4. Chodziło się na mecze, w których “Bobo” grał, kibicowało się jemu. Później on został trenerem, a ja komentatorem - opowiada Szpakowski, jednen z najbardziej znanych polskich komentatorów sportowych. - Zaczynałem w Rozgłośni Harcerskiej, potem były “Świat Młodych”, Polskie Radio i Telewizja Polska. Nie być dziś tutaj, to byłoby faux paux. Jestem na stadionie, na którym komentowałem dwa mecze, pamiętny dla nas Lechii z Juventusem, no i mecz Polska -Cypr, niezbyt chlubny, bo zremisowany, za trenera Wojciecha Łazarka. Wojtek sobie wymyślił wtedy mecz w Gdańsku; w całej Polsce zimy już nie było, a w Gdańsku tak, boisko było grząskie, ciężkie. No i skończyło się remisem. Ale teraz oczywiście przyjechałem na zupełnie inny, piękny mecz dla mojego przyjaciela.
 

Trener Adam Nawałka również pojawił się na stadionie przy Traugutta. Był oblegany przez przyszłych reprezentantów kraju (oby!).
Trener Adam Nawałka również pojawił się na stadionie przy Traugutta. Był oblegany przez przyszłych reprezentantów kraju (oby!).
Gdansk.pl

Spotkanie na murawie zakończyło się wynikiem 4:1 dla drużyny złożonej z byłych reprezentantów Polski (grał w niej też były mistrz świata w boksie Dariusz Michalczewski), którzy pokonali klubowych wychowanków “Bobo” Kaczmarka z Polonii Warszawa, Dyskoboli czy Lechii Gdańsk, wspartych Lechem Kulwickim i Jerzym Kruszczyńskim. Grano 2 razy po 40 minut.

Na mecz nie dojechał niestety, ze względu na stan zdrowia, trener Leo Beenhakker, który miał poprowadzić drużynę złożoną z byłych reprezentantów Polski. Pojawił się za to Jan de Zeeuw, były asystent Holendra.

Kaczmarkowi wręczono także okazały puchar od prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z napisem: “Bogusławowi Kaczmarkowi, zawodnikowi, trenerowi, selekcjonerowi i mentorowi polskich piłkarzy - dziękuję za 50 lat rozsławiania gdańskiego futbolu w Polsce i w Europie. Paweł Adamowicz”.


Drużyna Bobo Kaczmarka - Drużyna Leo Beenhakkera 1:4 (0:2)

Bramki: Kruszczyński (62.) - Saganowski (16.), Kucharski (37.), Niedzielan (45.), Rząsa (52.)

Drużyna Bobo Kaczmarka: Jarosław Talik, Sebastian Przyrowski - Ivica Kriżanac, Marcin Pietrowski, Lech Kulwicki, Marcin Kaczmarek, Maciej Kalkowski, Rafał Kaczmarczyk, Adam Zejer, Sławomir Wojciechowski, Sylwester Czereszewski, Jerzy Kruszczyński, Maciej Bykowski, Grzegorz Pawłuszek, Mirosław Giruć, Tomasz Unton

Trenerzy: Bogusław Kaczmarek i Jan de Zeeuw

Drużyna Leo Beenhakkera: Wojciech Kowalewski - Paweł Golanski, Mariusz Jop, Michał Żewłakow, Grzegorz Bronowicki, Radosław Sobolewski, Dariusz Gęsior, Radosław Michalski, Marek Saganowski, Jerzy Dudek, Andrzej Niedzielan, Cezary Kucharski, Arkadiusz Radomski, Tomasz Rząsa, Janusz Kolasa, Dariusz Michalczewski, Sebastian Mila

Trenerzy: Krzysztof Brede, Krzysztof Słabik, Czesław BoguszewiczSebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze
Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze