Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

All About Freedom, Pink Floyd i urodziny Güntera Grassa - tego nie możesz przegapić

Nagradzane w Cannes filmy poświęcone szeroko rozumianej wolności, wydarzenia poświęcone rocznicy urodzin Güntera Grassa, jazz z najwyższej półki, Pink Floyd w klasycznej odsłonie z odrobiną czegoś nowego, i wreszcie nowe i trwające w Gdańsku wystawy - zapraszamy na przegląd wydarzeń kulturalnych odbywających się w weekend 13-15 października 2017 r.

All About Freedom, Pink Floyd i urodziny Güntera Grassa - tego nie możesz przegapić
A
A
data publikacji: 13 października 2017 r.

Polsko-norweska supergrupa Adam Bałdych & Helge Lien Trio Oraz Tore Brunborg zagra w Starym Maneżu
Polsko-norweska supergrupa Adam Bałdych & Helge Lien Trio Oraz Tore Brunborg zagra w Starym Maneżu
mat. prasowe

W piątek 13 października, w Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk, Plac Solidarności 1) rozpoczyna się 11. edycja All About Freedom Festival. W programie pokazy filmów oraz dyskusje z twórcami i znawcami kina. Na afiszu m.in. nagrodzony w tym roku w Cannes film „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa oraz nominowane do Złotej Palmy filmy „Łagodna” Siergieja Łoźnicy oraz „Happy End” Michaela Haneke. Podczas festiwalu odbędzie się również premiera filmów animowanych przygotowanych przez dzieci i młodzież podczas warsztatów „Zoom na wolność” oraz dokumentalnego filmu zrealizowanego podczas kaliningradzkiej edycji festiwalu. Już po raz drugi festiwalowi będzie towarzyszyć muzyczna oprawa - Ogród Powolności w ogrodzie zimowym.

Festiwal potrwa do 21 października. Bilety: 9-12 zł za seans.

Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj: Dziś startuje All About Freedom Festival. Filmy, spotkania, koncerty i debaty.

Przez cały weekend obchodzić będziemy także urodziny noblisty Güntera Grassa. Huczne świętowanie rozpocznie się już w piątek 13 października pokazem filmowym z cyklu darmowych projekcji ekranizacji powieści, zatytułowanym „Grassowanie na ekranie”. Tym razem Organizator Gdańsk DocFilm Festival Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Filmowej zaprasza do Oliwskiego Ratusza Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) na głośny „Blaszany bębenek”.

Projekcja rozpocznie się o godz. 18.30. Po filmie odbędzie się rozmowa z gdańszczanami, biorącymi udział w produkcji filmu w 1979 roku, ilustrowana nieznanymi zdjęciami z planu filmu. Wstęp wolny!

Kolejne wydarzenia poświęcone nobliście odbędą się w niedzielę 15 października, m.in. w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Szczegóły: 90. urodziny Güntera Grassa w Galerii GG. Przyjdź na koncert, debaty i happening.

Adam Bałdych & Helge Lien Trio Oraz Tore Brunborg - to muzyczna propozycja klubu Stary Maneż (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23) na sobotę 14 października.
Adam Bałdych to polski skrzypek, który wiedzie prym w budowaniu mostów między gatunkami współczesnego europejskiego jazzu. Choć ma zaledwie 31 lat, ma na koncie liczne wyróżnienia, w tym prestiżowe europejskie ECHO Jazz. Jego muzyka zaskakuje bogactwem techniki - klasyczna finezja splata się ze spontaniczną improwizacją, buntowniczą energią, a nawet mocą rocka.

W Gdańsku artysta wystąpi z towarzyszeniem norweskiego Helge Lien Trio. - Przemierzyliśmy tysiące kilometrów z Helge, Frode i Per Oddvarem. Ci muzycy są czymś więcej niż tylko grupą akompaniatorów - podkreśla skrzypek.

Publiczności zaprezentuje utwory z nowego albumu, wydanego w sierpniu tego roku. Zatytułowany jest „Brothers” i poświęcony jest pamięci zmarłego brata Bałdycha. - W porównaniu z naszym poprzednim albumem - „Bridges”, muzyka w „Brothers” jest „brudniejsza” i bardziej nieskrępowana. - mówi Bałdych. - To tak, jakby mogli istnieć na krawędzi cienkiej jak ostrze noża, pomiędzy tym, co Lacan nazwał „płaczem” i milczeniem. Taki jest dzisiejszy świat: radość i tragedia mogą współistnieć.

Zespół wystąpi w składzie: Adam Bałdych (skrzypce), Helge Lien (fortepian, Frode Berg (kontrabas), Per Oddvar Johansen (perkusja) i Tore Brunborg (saksofon). Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 39-79 zł.

Także w sobotę 14 października, o godz. 18, w mieszczącym się w Pałacu Opatów Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (Gdańsk, ul. Cystersów 18), odbędzie się wernisaż wystawy „Pierwsza dekada (po burzy nas starym światem). Malarstwo na Wybrzeżu w latach 1945-1955”.

Wystawa stanowi pierwszą próbę pokazania całości zjawisk w malarstwie na Wybrzeżu w pierwszym dziesięcioleciu po wojnie. - Przede wszystkim chcemy położyć nacisk na „konfrontację” dorobku artystów związanych z nowo wówczas utworzoną Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych a innymi środowiskami - szczególnie z malarzami tworzącymi w Gdańsku, Sopocie i Gdyni w okresie międzywojennym oraz przybyłymi do Gdańska po 1945 roku, a pozostającymi poza strukturą PWSSP. Zaletą wystawy będzie ukazanie całego bogactwa malarstwa w tym okresie, a także krytyczne spojrzenie na dominujące wówczas tendencje - opisuje kurator Wojciech Zmorzyński.

Wystawa potrwa do 28 stycznia 2018 r. Czynna jest od wtorku do piątku w godz. 9-16 oraz w soboty i niedziele w godz. 10-17. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł.

Natomiast na niedzielę 15 października Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) przygotowała atrakcję, której żaden meloman nie powinien przegapić. „Utwory Pink Floyd w blasku księżyca” to nie tyle koncert, co multimedialne widowisko z muzyką Pink Floyd w roli głównej. Nie zabraknie utworów z płyt „The Wall”, „Wish You Were Here”, „Animals” czy „The Division Bell”.

Na koncercie zaprezentowane zostaną na żywo przez zespół Spare Bricks - jedną z najlepszych i najoryginalniejszych floydowskich grup muzycznych. Jak podkreślają członkowie grupy, nie chcą kopiować swego ulubionego zespołu dosłownie. Nadają utworom osobisty charakter, ale na pewno z szacunkiem dla oryginałów
Spare Bricks A Pink Floyd Tribute Band wystąpi w składzie: Agnieszka Szpargała (śpiew, saksofon), Jacek Aumüller (gitara basowa, śpiew, gitara 12-strunowa, wizualizacje), Paweł Wrocławski (gitary), Tomasz Gadzina (instrumenty klawiszowe) oraz Michał Słupski (perkusja).

Koncert rozpocznie się o godz. 17. Bilety: 90 zł.

Dzieci zapraszamy natomiast do gdańskiej Plamy (ul. Pilotów 11), gdzie odbędzie się lubiany Teatr w Blokowisku. Tym razem Teatr Qfer zaprezentuje rozśpiewany spektakl „Gdańsk w legendzie zamknięty”. To historia o tym, jak Dyl Sowizdrzał, trefniś, błazen i szelma, proponuje Kramarce Barbarce główną rolę w swoim przedstawieniu w zamian za rumiane jabłuszko ze straganu. Barbarka daje się namówić i oboje opowiadają historie znad morza: „O krasnoludkach z Cygańskiej Górki”, „O Flądrze - dobrej i złej sławie” i „Dlaczego morze jest słone?”.

Bilety: 10 zł

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora