PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Trwa All About Freedom Festival. Filmy, spotkania, koncerty i debaty - nie przegap
Trwa All About Freedom Festival. Filmy, spotkania, koncerty i debaty - nie przegap
Festiwal trwa od 13 do 21 października w gmachu ECS i jest okazją, by poznać najlepsze światowe kino tego roku, prezentujące ważne, niełatwe tematy i problemy współczesnego świata. Publiczność ma okazję obejrzeć 17 filmów - fabuły i dokumenty, zrealizowane przez cenionych, polskich i zagranicznych twórców. W programie również koncerty muzyczne, a także spotkania i dyskusje z reżyserami i znawcami kina.

Fot. Dawid Linkowski / ECS

- Pożywką dla kina jest życie, a więc tegoroczna edycja AAFF nie może być jak przyjemny spacer w słoneczne jesienne popołudnie. Konflikty zbrojne, fala imigrantów, nacjonalizmy, Brexit, populizm, brak solidarności w łonie Unii Europejskiej… - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, które organizuje All About Freedom Festival.


Co o festiwalu mówi jego dyrektor artystyczny: „Co to znaczy mieć wolność w sobie?” - Artur Liebhart o festiwalu All About Freedom.


- Kino funduje nam nie tylko zadumę nad tym, co się dzieje ze światem, ale i fundamentalne pytania adresowane do każdego z nas. Jakie idee popieram, dla jakiej sprawy byłbym gotowy opuścić swoją strefę komfortu, ile jestem w stanie poświęcić? Kino, odwołując się do naszych osobistych wyborów, musi boleć. I taki niełatwy czas chcemy Państwu zaproponować w nadziei, że myślenie jest podstawowym prawem i powinnością ludzką - zaprasza Kerski.


Kadr z filmu Niemiłość, w reżyserii Andrieja Zwiagincewa

All About Freedom Festival rozpoczął się w piątek 13 października i potrwa do soboty 21 października 2017 r. Większość prezentowanych filmów to produkcje z tego roku. Festiwal oficjalnie otworzył film „Niemiłość” (2017 r.), uznawanego za jednego z ważniejszych autorów filmowych XXI wieku, Andrieja Zwiagincewa, reżysera m.in. głośnego „Lewiatana”. Jego najnowszy dramat jest inspirowany miniserialem „Sceny z życia małżeńskiego” Ingmara Bergmana. Zwiagincew otrzymał za niego Nagrodę Jury w Cannes.

- Tegoroczna edycja jest kontynuacją formuły, którą zaproponowaliśmy w zeszłym roku - mówi Iwona Katarzyńska-Czaplewska z Europejskiego Centrum Solidarności. - W audytorium ECS pokazujemy najnowsze filmy dokumentalne i fabularne. Będzie także okazja do spotkania z muzyką - po raz drugi zapraszamy do naszego ogrodu zimowego, gdzie powstanie Ogród Powolności.


Po raz drugi na czas festiwalu ogród zimowy ECS stanie się przestrzenią dla Ogrodu Powolności
Po raz drugi na czas festiwalu ogród zimowy ECS stanie się przestrzenią dla Ogrodu Powolności
Fot. Dawid Linkowski / ECS

Podobnie jak w ubiegłym roku, także w tym Ogród Powolności jest przestrzenią dla koncertów, instalacji i performance’ów ruchowo-muzycznych. Zaplanowano sześć koncertów - z czego cztery z nich zostały wyłonione w drodze otwartego naboru, tzw. open call, ogłoszonego w połowie roku. - Artyści zgłaszali swoje propozycje aranżacji przestrzeni, a także spektakli. Szczerze mówiąc, zainteresowanie z ich strony okazało się zaskakujące. Okazuje się, że przestrzeń ogrodu zimowego bardzo intryguje artystów. Mogę zdradzić, że pojawią się bardzo ciekawe wydarzenia, po raz pierwszy w tej przestrzeni zagości np. taniec współczesny - mówi Katarzyńska-Czaplewka.

Jakie pozycje są szczególnie ważne w filmowym programie? Aż dwie produkcje polscy widzowie mają okazję zobaczyć na ekranie po raz pierwszy. Dokument „Poetka z Arabii” (reż. Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff) to film o kobiecie, która decyduje się wziąć udział w największym konkursie poetyckim w świecie arabskim, zdominowanym przez mężczyzn, a do tego w twórczości krytykuje patriarchat i ekstremizmy. „Wielebny W.” (reż. Barbet Schroeder) to natomiast spotkanie z Czcigodnym Wirathu, który jest w Birmie wysoce wpływowym buddyjskim mnichem, a jednocześnie liderem antymuzułmańskiego ruchu.

Poza tym, w programie znalazły się m.in. takie ważne filmowe pozycje, jak nominowana do Złotej Palmy „Łagodna” Siergieja Łoźnicy, „Nie jestem twoim murzynem” Raoula Pecka, „W ułamku sekundy” Fatiha Akina, „A Ciambra” Jonasa Carpignano i „120 uderzeń serca” Robina Campillo.

Pięć wymienionych powyżej filmów powalczy o nagrodę konkursową All About Freedom Festival. Wyboru dokona jury, w składzie: Tadeusz Sobolewski, Agata Passent i Tomasz Wasilewski. Nagrodę AAFF w wysokości 30 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, otrzyma reżyser filmu najtrafniej odnoszącego się do aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek, i przyczynia się do zrozumienia wartości solidarności.

Ponadto już po raz szósty w historii festiwalu swoją nagrodę przyzna publiczność. Wystarczy przed każdym seansem odebrać kupon konkursowy, a po danej projekcji ocenić obejrzany film (punktacja od 1 do 5). Warto głosować, bo organizatorzy wśród uczestników konkursu rozlosują nagrody.

Zwycięski tytuł zostanie ogłoszony 21 października podczas uroczystej gali, która będzie połączona z pokazem filmu Michaela Haneke „Happy End” - dramatu nominowanego do Złotej Palmy w Cannes.

Festiwal All About Freedom to również liczne wydarzenia towarzyszące - m.in. premiera filmów animowanych przygotowanych przez dzieci i młodzież podczas warsztatów „Zoom na wolność” oraz dokumentalnego filmu zrealizowanego podczas kaliningradzkiej edycji festiwalu. W programie również spotkania i dyskusje z reżyserami i znawcami kina.

Bilety: na pojedyncze pokazy filmowe 12 zł, karnet 4 wejśćcia - 9 zł za film. Na wydarzenia w Ogrodzie Powolności wstęp wolny.

Szczegółowy program: AAFF Program.Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze