• Start
  • Wiadomości
  • All About Freedom Festival 2019 od piątku. Jaki obraz wolności zobaczymy w tym roku?

All About Freedom Festival 2019 od piątku. Jaki obraz wolności zobaczymy w tym roku?

Dorota Kolak, Tomasz Chyła, Jacek Taylor, Paulina Pohl i Wiktor Kane. To ambasadorzy tegorocznej odsłony All About Freedom Festival. W dniach 11 – 19 października w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się już trzynasta odsłona tego wyjątkowego wydarzenia, którego ideą jest pojęcie wolności. Za pomocą sztuki filmowej zobaczymy, z jakimi wyzwaniami mierzymy się dzisiaj jako ludzkość.
10.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jakie obrazy zobaczymy podczas 13. All About Freedom Festival w Europejskim Centrum Solidarności w dniach 11 - 19 października?
Jakie obrazy zobaczymy podczas 13. All About Freedom Festival w Europejskim Centrum Solidarności w dniach 11 - 19 października?
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl


All About Freedom Festival powstał z myśli o wolności i z chęci spojrzenia na jej istotę przede wszystkim przez pryzmat artystyczny, ale także nieszablonowy, wyzwolony. Organizatorzy dobierając obrazy filmowe chcieli, by prowokowały do myślenia. Jaki jest ogólny wymiar wolności, by dały impuls do rozważań jej nowych i starych sensów, także konfrontowania myślenia własnego z tym, co myślą inni, tutaj w Polsce i na świecie.

- Wydarzenie to jest platformą otwartej dyskusji, która zakłada, dopuszcza i cieszy się z istnienia wielogłosowości, różnych perspektyw postrzegania, odmiennych form prezentacji, która słucha innych racji, innego oglądu, jest otwarta na doświadczenia, chce poszukiwać i samym poszukiwaniem jest uradowana – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Zobacz wideo:


Organizatorzy nie chcą dać gotowych rozwiązań, wychodząc z założenia, że ciągle jesteśmy w drodze. Spotykani ludzie, razem z ich historiami i doświadczeniami wzbogacają nas, w pewnym sensie „zmuszając” do myślenia w nowym kontekście. Jednym słowem inicjatorzy festiwalu zabiorą nas w podróż ku wolności.

– Czym jest wolność? O tym się nie myśli, jak nie myśli się o powietrzu albo oddychaniu, wie się dopiero, kiedy jej zabraknie – mówi Jacek Taylor, twarz tegorocznego Festiwalu, adwokat, obrońca w procesach politycznych i uczestnik obrad Okrągłego Stołu, poseł na Sejm RP dwóch pierwszych kadencji. Urodził się trzy dni przed kapitulacją Warszawy we wrześniu 1939 roku, połowę życia spędził więc w czasach, gdy wolności brakowało. 

 Wolność jest jak oddychanie - Jacek Taylor
"Wolność jest jak oddychanie" - Jacek Taylor
zdj. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS


- Wolność to brak ograniczeń – mówi Wiktor Kane, najmłodsza twarz tegorocznego AAFF. To 16-letni wolontariusz ECS, pasjonat muzyki, ciekawy świata i jego różnorodności. Ojciec Wiktora przyjechał do Gdańska z Senegalu. Dla nastolatka, od zawsze żyjącego na styku dwóch kultur, ważne jest, by nikt nie ograniczał jego rozwoju oraz nie kwestionował tego, w jaki sposób wyraża swoją osobowość i swoje przekonania. Chłopak w przyszłości chce zostać lekarzem i nieść pomoc potrzebującym.

Według Artura Liebharta, kuratora programu filmowego AAFF tragiczne wydarzenia w styczniu tego roku w Gdańsku wpłynęły na dobór filmów, który są odbiciem procesów zachodzących wokół nas i w nas samych. Podczas dziewięciu dni festiwalowych obejrzymy 17 produkcji z różnych części świata. Ostatecznie o nagrodę All About Freedom Festival, którą ufundowała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, walczyć będzie sześć filmów.

- Ken Loach, laureat nagrody AAFF sprzed kilku lat, proponuje dziejącą się gdzieś na północy Anglii historię rodzinną, nakręconą w stylu zbliżonym do neorealizmu. Dwa filmy, które znalazły się w konkursie, poruszają temat emancypacji kobiet – każdy z nich w zupełnie inny sposób. Céline Sciamma w nagrodzonym w Cannes filmie „Portret kobiety w ogniu” historię miłości osadza w warunkach dyktowanych przez patriarchalny system zależności. W filmie „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” historia rozgrywa się współcześnie w Macedonii, a tytułowa bohaterka ma szansę na emancypację od systemu i od religii. Wyreżyserowany przez Jessicę Hausner Kwiat szczęścia to oryginalna satyra na skomercjalizowaną pogoń za szczęściem – opisuje festiwalowe projekcje Artur Liebhart, kuratora programu AAFF.


Oprócz pokazów filmów konkursowych organizatorzy przygotowali wydarzenia towarzyszące. Mowa o Ogrodzie Powolności, czyli przestrzeni wypełnionej muzyką, ale także rozmowami po filmach i spotkaniami z ich twórcami.Warto przyjść na wieczorny performance w ogrodzie zimowym, tj. występ w reżyserii Martyny Miller opowiada historię Tadeusza Mazowieckiego, premiera pierwszego niekomunistycznego rządu po 1989 roku. Na scenie zobaczymy Piotra Kosewskiego oraz Izabelę Smelczyńską. Szczegółowy program Ogrodu Powolności TUTAJ

Z pewnością nowością dla stałych bywalców będzie „Potańcówka wolności”, czyli tańce z muzyką na żywo, które odbędą się 19 października o godzinie 20:00. Tymczasem zawsze pełne energii

edukatorki ECS zapraszają najmłodszych na tegoroczną edycję AAFF KIDS. Będzie jak zwykle wspólne oglądanie animacji na dużym ekranie. W tygodniu zaproszone są szkoły, a w sobotę 19 października dzieci z opiekunami.

Wszystkie szczegóły nt All About Freedom Festival znajdują się TUTAJ

PROGRAM PROJEKCJI -> http://aaff.pl/

Wydarzenie na Facebooku i strona AAFF na Facebooku 

Informacje organizacyjne:

Centrum festiwalowe:
Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre
Nawigacja:
Europejskie Centrum Solidarności | Gdańsk, pl. Solidarności 1
FILM | audytorium (parter)
OGRÓD POWOLNOŚCI | ogród zimowy (parter)
ROZMOWA PO FILMIE | ogród zimowy (parter)
SPOTKANIE AUTORSKIE | biblioteka (1 piętro)
PARKING PODZIEMNY | wjazd od ul. Nowomiejskiej
Kupisz bilet na seans, dostaniesz voucher uprawniający do bezpłatnego parkowania auta. Odbierz voucher w kasach lub w biurze festiwalowym (przy windach)

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę