Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Alicja Węgorzewska zaśpiewa z Cappellą Gedanensis podczas Koncertu Karnawałowego

Występuje na największych scenach Europy, kocha Carmen, śpiewa czasem role męskie, bywa jurorem w telewizyjnych programach, zagrała "divę do wynajęcia" w monodramie, a za nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu "Wiedźmin" otrzymała Złotą Płytę. Znakomitą mezzosopranistkę Alicję Węgorzewską-Whiskerd usłyszymy w niedzielę, 14 stycznia, o godz. 17, w Starym Maneżu.

Alicja Węgorzewska zaśpiewa z Cappellą Gedanensis podczas Koncertu Karnawałowego
A
A
data publikacji: 08 stycznia 2018 r.
Alicja Węgorzewska-Whiskerd śpiewała w tak prestiżowych salach jak: Concertgebouw w Amsterdamie czy berliński Konzerthaus
Alicja Węgorzewska-Whiskerd śpiewała w tak prestiżowych salach jak: Concertgebouw w Amsterdamie czy berliński Konzerthaus
Mat. prasowe

Program wypełnią przeboje operetkowe i musicalowe, a uzupełnią - polki, walce i marsze w wykonaniu orkiestry Cappelli Gedanensis, którą poprowadzi gdańszczanin Rafał Kłoczko. To młody dyrygent, który w tym roku asystował przy Filharmonikach Wiedeńskich w czasie Festiwalu Operowego w Salzburgu. Gwiazdą wieczoru będzie Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

- Moja ukochana rola? Carmen! Bez dwóch zdań! Kobieta wolna, która sama decyduje o sobie. I która, marzenia przekuwa w plany - czytamy na stronie artystki.

Absolwentka klasy fortepianu Liceum Muzycznego w Szczecinie i Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Warszawie, debiutowała na sceni wiedeńskiej Kammeroper. Następnie otrzymała angaż w Neue Oper Wien, a także w Theater an der Wien, gdzie na zaproszenie Sekretarza Generalnego ONZ Kofi Annana wystąpiła w koncercie z okazji narodzin sześcio-miliardowego obywatela Ziemi, obok takich gwiazd mezzosopranowych, jak: Fiorenzo Cossotto i Grace Bumbry.

Dyrygent Rafał Kłoczko poprowadzi orkiestrę Cappella Gedanensis
Dyrygent Rafał Kłoczko poprowadzi orkiestrę Cappella Gedanensis
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Ponieważ śpiewa mezzosopranem, zdarza się jej wykonywać partie męskie, gdyż kompozytorzy w XVIII i XIX wieku stosowali takie zabiegi stylistyczne pisząc opery. Słyszeliśmy ją przykład w Operze Bałtyckiej w roli Oktawiana w „Kawalerze srebrnej róży” Straussa. W Gdańsku grała też tragiczną Lukrecję w „Gwałcie na Lukrecji” Brittena (był to Spektakl Roku 2008) i Olgę w „Eugeniuszu Onieginie”.

W 2009 roku wzięła udział w produkcji „Złoto Renu” Wagnera pod dyrekcją Jana Lathama Koeniga z okazji 100-lecia Opery Leśnej i reaktywacji Festiwalu Wagnerowskiego.

W wykonaniu Cappelli Gedanensis usłyszymy polki, walce i marsze
W wykonaniu Cappelli Gedanensis usłyszymy polki, walce i marsze
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Alicja Węgorzewska-Whiskerd jest uczestniczką wielu międzynarodowych festiwali i gal operowych, współpracuje z teatrami operowymi w Wiedniu, Berlinie, Bayreuth, Monte Carlo, śpiewała w tak prestiżowych salach jak Concertgebouw w Amsterdamie czy berliński Konzerthaus. Ale dla niej to za mało.

- Nie chcę zamykać sztuki operowej nawet w najpiękniejszych teatrach i salach. Świat się zmienia, opera w nim odnajduje się z trudem. Dlatego z dumą reprezentuję ją w popularnych mediach, przed szeroką publicznością - mówi Węgorzewska i nie odmawia, gdy zapraszją ją do udziału w takich programach telewizyjnych, jak: „Śpiewające fortepiany” , „Jaka to melodia”, „Kocham Cię Polsko”, „Ona i On” czy „Jak oni śpiewają”. Wielokrotnie występowała na koncertach sylwestrowych w Krakowie i Warszawie - w tym roku również słuchali jej mieszkańcy na krakowskim Starym Rynku. Zagrała też w serialu telewizyjnym - rolę, a jakże, operowej śpiewaczki w „Domu nad rozlewiskiem” (w 2009 r.).  

Doceniając jej otwartość i wszechstronny talent, Jerzy Snakowski napisał specjalnie dla niej monodram o prowokującym tytule - „Diva for Rent”. Sztuka miała prapremierę w Teatrze Polonia w Warszawie, w maju 2011. Autor o dziele mówił tak: "Monodram pokazuje ludzką twarz śpiewaczki, odsłania prywatność. To trochę tak, jak patrzysz na śpiewaczkę, gdy ubrana w tiule i koronki, śpiewa o różach i słowikach, a potem schodzisz do bufetu i widzisz jak ta "królewna" bezmyślnie zajada tłuste paprykowe chipsy...".

Koncert z udziałem Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd i Capelli Gedanensis odbędzie się w niedzielę, 14 stycznia 2018, o godz. 17.00, w Starym Maneżu, Wrzeszcz Garnizon, ul. Słowackiego 23. Bilety w cenie 70-130 zł można zakupić w kasie klubu, siedzibie Cappelli Gedanensis (ul. Nowe Ogrody 35), na stronie www.kupbilecik.pl.-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora