• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Aleksandra Dulkiewicz o wyborach 10 maja i testach na koronawirusa

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz o wyborach 10 maja i testach na koronawirusa

- Uważam, że w tych warunkach społecznej kwarantanny zorganizowanie wyborów 10 maja, ale przede wszystkim czynności niezbędne do ich przygotowania, byłoby złamaniem prawa - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas wirtualnej konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 31 marca 2020 roku.
31.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2020-03-28_koronawirus_034_799x533.JPG
Gdańsk zamknął kolejne przestrzenie miejskie z powodu koronawirusa już w miniony weekend. Nz Zamknięty Park Oliwski 28 marca 2020 roku 
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Piotr Borawski: "Epidemia będzie miała duże skutki gospodarcze". Miasto chroni rynek pracy

 

W wirtualnej konferencji oprócz prezydent Gdańska udział wzięli Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych, Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Podczas briefingu mówili m.in. o organizacji wyborów, wsparcia dla mikroprzedsiębiorców, edukacji na odległość, działaniach Gdańskiego Centrum Świadczeń i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie podczas pandemii koronawirusa.

WIĘCEJ: Od środy nowe ograniczenia: mniej osób w sklepach, zamknięte hotele, zaostrzona kwarantanna


Sytuacja epidemiczna w Gdańsku 

- Wysłuchaliśmy konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia na temat zaostrzenia ograniczeń w związku z epidemią - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Wiele z tych ograniczeń wprowadziliśmy w Gdańsku już w ten miniony weekend: m.in. zamknęliśmy Park Oruński i Park Oliwski, w mieście w różnych lokalizacjach pojawiły się oznaczenia drogowe zachęcające do pozostania w domu. Kolejne ograniczenia, o których mówił premier, wprowadzimy w życie jak najszybciej.

 

Koronawirus, zamknięte kolejne przestrzenie miejskie

 

 

2020-03-10_konfa_koronawirus_008_799x533.JPG
 
Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska podczas jednego z briefingów prasowych w sprawie koronawirusa w marcu 2020 roku.  
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Prezydent podsumowała sytuację epidemiologiczną na 31 marca 2020 roku w Gdańsku: 

22 osoby są zakażone koronawirusem 

2 z nich są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji

214 osób na podstawie decyzji Sanepidu przebywa w kwarantannie domowej 

2156 osób przebywa w kwarantannie po powrocie do Polski z zagranicy, z tego 1740 za pomocą aplikacji mobilnej potwierdza miejsca swojej obecności.

 

Mało testów w Gdańsku i na Pomorzu, obiecano więcej 

- Bardzo martwi nas mała liczba testów wykonywanych w Gdańsku i na Pomorzu - podkreśliła prezydent Dulkiewicz. - Fakt, że dziś mamy 22 osoby chore na koronawirusa, wynika właśnie z najmniejszej w kraju liczby wykonanych testów. Po interwencji otrzymaliśmy zapewnienie, że w pierwszej kolejności szerszy strumień testów, będzie skierowany do nas, będzie przeznaczony dla osób działających na pierwszej linii. 

 

Zorganizowanie wyborów 10 maja niemożliwe

Aleksandra Dulkiewicz odniosła się też do pytań dziennikarzy i mieszkańców dotyczących organizacji wyborów 10 maja. Podkreśliła, że najważniejszą wartością, jaka jest dziś do obrony, to wartość zdrowia i życia ludzkiego i z tej perspektywy trzeba patrzeć na biegnący kalendarz wyborczy.

- Dziś w Gdańsku mamy do powołania 202 obwodowe komisja wyborcze - tłumaczyła prezydent. - To oznacza że do pracy w nich potrzebujemy około dwa tysiące osób. Wcześniej te osoby muszą przejść szkolenia, zaplanowaliśmy sześć takich szkoleń dla trzystu osób jednocześnie. Jak w świetle kolejnych obostrzeń takie szkolenia miałyby się odbyć?

 

 

Informacja Zostań w Domu  umieszczona w różnych lokalizacjach w Gdańsku. Nz. Aleja Armii Krajowej, sobota 28 marzec 2020 roku
Informacja "Zostań w Domu" umieszczona w różnych lokalizacjach w Gdańsku. Nz. Aleja Armii Krajowej, sobota 28 marzec 2020 roku
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

 

Prezydent Gdańska przypomniała też dane z poprzednich wyborów, 13 października 2019 roku, dotyczące głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika. W głosowaniu korespondencyjnym udział wzięło wtedy 70 osób, przez pełnomocnika nieco ponad 200 osób.

Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że obecnie głosowanie korespondencyjne dla osób powyżej 60 roku życia dotyczy ponad 120 tys mieszkańców Gdańska. Kto miałby przygotować obsługę głosowania korespondencyjnego, które polega nie tylko na przygotowaniu pakietów, ale ich wysyłce, pobraniu potwierdzenia odebrania, a następnie odebrania głosu. To są czynności, do wykonania których potrzeba kilkuset osób. 

- Coraz więcej dyrektorów szkół pyta, bo w większości komisje wyborcze są zlokalizowane w szkołach, co po wyborach jeśli odbędą się 10 maja - mówiła prezydent. - Czy obiekty będą dezynfekowane? To są pytania, które my jako samorządowcy zadajemy Państwowej Komisji Wyborczej i Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu. Uważam że w tych warunkach społecznej kwarantanny zorganizowanie wyborów 10 maja, ale przede wszystkim czynności przygotowawcze do nich wymagające bezpośredniego kontaktu grup wielu ludzi, byłoby złamaniem prawa. 

 

XX sesja Rady Miasta Gdańska Gdańsk, Nowy Ratusz ul Wały Jagiellońskie. Nz. Wiceprezydent Piotr Kowalczuk 27 luty 2020
XX sesja Rady Miasta Gdańska 27 luty 2020 w Nowym Ratuszu przy ul Wały Jagiellońskie w Gdańsku. Nz. Piotr Kowalczuk zas. prezydent Gdańska ds edukacji i usług społecznych
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

 

Egzamin ósmoklasisty, edukacja na odległość, wnioski 500 plus

Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych przypomniał, że od poniedziałku 30 marca trwają próbne testy, w ramach egzaminów ósmoklasistów, zorganizowane przez Centralną Komisję Edukacyjną, na stronach komisji. 

- Szkoły nie prowadzą tego egzaminu - podkreślił prezydent Kowalczuk. - Jeśli ktoś nie zrobił testów wczoraj czy dziś, może pobrać arkusze później i wykonać je później. Jeśli dojdzie do egzaminu ósmoklasisty, jak powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski, to będzie on przeprowadzony w standardowej wersji. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie jest gotowe na egzamin w wersji elektronicznej. Nauczycielom przypominam też, że prowadzą edukację na odległość a nie e-learning. Nie sadzajmy uczniów na wiele godzin przed komputerami, dajmy im nowe narzędzia uczenia się.  

Prezydent Kowalczuk przekazał też podziękowania z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa za odpowiedź na apel centrum w sprawie oddawania krwi. Na dziś w zasobach RCKiK jest jej wystarczająca ilość.  Poinformował, że ze względu na pogodę Miasto postanowiło utrzymać w pracy autobus SOS, niosący pomoc dla osób bezdomnych, który ma jeździć do Świąt Wielkanocnych.  

Poinformował też o pracy Gdańskiego Centrum Świadczeń, szczególnie dotyczącej wniosków o zasiłki i 500 plus i świadczenia rodzinne.  

- Mamy wiele pytań szczególnie dotyczących sytuacji, kiedy jedna z osób pracowała za zagranicą. Takie świadczenie jest wskazywane przez wojewodę, w naszym przypadku wojewodę pomorskiego - tłumaczył prezydent Kowalczuk. - W tej chwili takich wniosków jest 1100 jeśli chodzi o 500 plus, w przypadku zasiłków rodzinnych to 211 wniosków. Aby je wypłacić, musimy mieć informację o prawie do tego świadczenia. W ubiegłym tygodniu dostaliśmy 63 wnioski od wojewody, od razu je wypłacamy, nie czekamy na termin przewidziany ustawa. 

 

Telefon zaufania, czyli wirtualny gabinet wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów i rodziców

 

Piotr Kowalczuk przypomniał też o pomocy udzielanej przez MOPR osobom przebywającym w kwarantannie domowej i możliwości udzielania takiej pomocy innym osobom potrzebującym. Podkreślił, że wsparcia psychologicznego udziela każdemu kto potrzebuje Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Gdańsku.

 

TV

Pracownicy magistratu oddali krew