• Start
  • Wiadomości
  • Aleksandra Dulkiewicz prezeską stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

Aleksandra Dulkiewicz prezeską stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

Pełniąca aktualnie obowiązki prezydenta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, została jednogłośnie wybrana na stanowisko prezesa stowarzyszenia Obszar Metropolitalny G-G-S. To funkcja, którą pełnił poprzednio prezydent Paweł Adamowicz.
19.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W trakcie lutowego posiedzenia stowarzyszenia OM G-G-S prezydenci Gdyni i Sopotu zaproponowali Aleksandrę Dulkiewicz na stanowisko prezesa stowarzyszenia
W trakcie lutowego posiedzenia stowarzyszenia OM G-G-S prezydenci Gdyni i Sopotu zaproponowali Aleksandrę Dulkiewicz na stanowisko prezesa stowarzyszenia
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


W pierwszej połowie lutego odbyło się pierwsze, po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku, posiedzenie stowarzyszenia, podczas którego prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski, którzy piastują obecnie stanowiska wiceprezesów OM G-G-S, zaproponowali kandydaturę Aleksandry Dulkiewicz "do objęcia sterów" po Pawle Adamowiczu. Zgodę na to musieli wyrazić pozostali członkowie stowarzyszenia. Można też było zgłosić kolejnych kandydatów bądź kandydatki. Tak się jednak nie stało. 53 pomorskich samorządowców, zrzeszonych w OM G-G-S, jednogłośnie poparło Aleksandrę Dulkiewicz. Głosowanie w tej sprawie odbyło się w trybie obiegowym - za pomocą poczty elektronicznej. 

Jak podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia, przed nowym Zarządem pod kierunkiem Aleksandry Dulkiewicz stoją "ambitne cele i zadania".

- Kluczowym wyzwaniem jest uchwalenie przez Parlament ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. Dzięki niej region może zyskać nawet 200 milionów złotych, które znacznie poprawią jakość życia mieszkańców metropolii. Przyjęcie ustawy pozwoli m.in. na długo wyczekiwaną pełną integrację publicznego transportu zbiorowego – przypominają. - Priorytetem współpracy metropolitalnej będą inwestycje wykraczające swoim zasięgiem poza granice jednej gminy, finansowane z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Efektem dotychczasowych działań są m.in. nowe węzły przesiadkowe, liczne termomodernizacje budynków, czy System Roweru Metropolitalnego MEVO. Skuteczne działanie wymagać będzie umocnienia roli polskich metropolii w polityce regionalnej. Dotychczasowe doświadczenia jednoznacznie wskazują na sukces mechanizmu ZIT, który powinien być kontynuowany w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej w formule ZIT+.

Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska podziękowała za wybór m.in. za pośrednictwem Facebooka.

- Dziękuję za jednogłośny wybór i zaufanie. Razem możemy więcej! - napisała Dulkiewicz.


Ostatnie walne zebranie członków tego stowarzyszenia metropolitalnego odbyło się 10 grudnia 2018 r. Wybrano nowy zarząd, gdzie stanowisko prezesa ponownie objął prezydent Paweł Adamowicz. Zaproponował wówczas, by w rozpoczynającej się 5-letniej kadencji, nie wybierać jednego przewodniczącego na całą kadencję, ale by wprowadzić zasadę podobną do tej, która obowiązuje w Unii Europejskiej, czyli rotację - tak jak ma to miejsce w przypadku prezydencji UE. Zasugerował, by wybierać nowego przewodniczącego co dwa lata. Pomysł rotacji poparli wszyscy obecni na posiedzeniu samorządowcy. Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, zaproponował z kolei, by taka kadencja trwała przez rok. I tak prawdopodobnie się stanie. Wcześniej trzeba jednak wprowadzić zmiany w statucie OM G-G-S, by móc za rok wybrać nowego prezesa.

W ramach Obszaru Metropolitalnego G-G-S działa 57 samorządów, obejmujących obszar o powierzchni blisko 5,5 tys km kw., zamieszkałych przez blisko 1,5 mln mieszkańców.

TV

Pracownicy magistratu oddali krew