PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Aleksandra Dulkiewicz: - Co tak naprawdę Jarosław Sellin i Karol Nawrocki planują wybudować na Westerplatte?
Aleksandra Dulkiewicz: - Co tak naprawdę Jarosław Sellin i Karol Nawrocki planują wybudować na Westerplatte?
- Gdańsk jest numerem jeden, nie tylko w moim sercu, ale w każdym moim kroku - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, dementując plotki, jakoby miała startować w wyborach parlamentarnych. Prezydent Gdańska, która była gościem dnia w czwartek, 4 lipca, w Radiu Gdańsk, odnosi się także do rządowych planów budowy muzeum na Westerplatte. - Otrzymałam odpowiedź od pana ministra Sellina. Nie ukrywam, że mnie zasmuciła.
Aleksandra Dulkiewicz jest prezydentem Gdańska od marca tego roku. Nz. podczas wieczoru wyborczego
Aleksandra Dulkiewicz jest prezydentem Gdańska od marca tego roku. Nz. podczas wieczoru wyborczego
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- To pytanie najczęściej pada z ust dziennikarzy, mieszkańcy w ogóle mnie o to nie pytają. Nie zakładam startu w wyborach parlamentarnych - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz w Radiu Gdańsk, w czwartek, 4 lipca, jako powód wskazując obowiązki wynikające z pełnienia funkcji prezydenta miasta. - Niedługo miną cztery miesiące, od kiedy jestem prezydentem Gdańska - 11 marca złożyłam przysięgę.

Jednocześnie prezydent zapowiedziała, że zamierza wspierać kampanię wyborczą, uspokajając, że nie wpłynie to na jej pracę dla miasta.

- Wybory parlamentarne, które czekają nas najprawdopodobniej 13 października, będą jednymi z najważniejszych w 30-letniej historii wolnej Polski. Na pewno zaangażuję się po stronie prodemokratycznej, stojącej po stronie takich wartości, jak państwo prawa, pozycja Polski w Europie, ale też ważne sprawy dla Gdańska - powiedziała Dulkiewicz. - Na pewno nie będzie to się odbywać kosztem Gdańska - Gdańsk jest numerem jeden, nie tylko w moim sercu, ale w każdym moim kroku.


Zobacz: 100 dni prezydent Aleksandry Dulkiewicz - wizytacja strategicznych inwestycji Miasta


Prezydent Gdańska, która w wakacje będzie rozmawiać z mieszkańcami gdańskich dzielnic przy Okrągłym Stole podkreśliła, że jest on symbolem, który jest dzisiaj bardzo potrzebny. Zarówno przy rozmowach o ważnych wyzwaniach, przed jakimi stają samorządy, jak i w kontekście kwestii podnoszonej przez polityków PiS: zarządzania terenami Westerplatte.

- Mamy kłopot z dialogiem w Polsce. Smuci mnie to, że dzisiaj historia jest używana do bardzo jasnej gry politycznej, i niestety robi to strona rządząca. Jeżeli obraża się gdańszczanki i gdańszczan, Polki i Polaków, strasząc niemieckością Gdańska, to mamy jakiś kłopot. To jest po prostu nieprawda. Gdańszczanie wielokrotnie dowiedli swojego patriotyzmu.


Czytaj też: Prezydent Dulkiewicz zaprasza mieszkańców: sześć wakacyjnych spotkań w dzielnicach, przy Okrągłym Stole


Przypomnijmy, że w czwartek, 4 lipca, w Sejmie odbędzie się głosowanie nad przygotowanym przez PiS projektem tzw. specustawy, która ma odebrać Gdańskowi grunty należące do gminy i przekazać Westerplatte w całości skarbowi państwa. Efektem specustawy będzie m.in. utworzenie na tym terenie placówki o nazwie „Muzeum Westerplatte i Wojny 1939”, bez możliwości współzarządzania nią przez Miasto Gdańsk. Prezydent Dulkiewicz złożyła ofertę włączenia się Miasta do prac nad muzeum na partnerskich zasadach - politycy PiS się nie zgodzili. Nie ujawniają też szczegółów planu dotyczącego mającej powstać placówki.

- Bardzo bym chciała zobaczyć, co tak naprawdę minister Jarosław Sellin i dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki planują wybudować na Westerplatte. Kiedy rozmawialiśmy o tym w ministerstwie w ubiegłym tygodniu, ja tego planu nie widziałam - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Stawiam zasadnicze pytanie: obudowujemy Westerplatte z kiedy? I dlaczego odbudowujemy? Chcemy tam się przebierać, bawić w mundurach? Czy wojna to jest zabawa? Dla mnie nie. Wojna to jest coś, o czym powinniśmy pamiętać, ale ku przestrodze. Język, który jest dzisiaj używany po różnych stronach sporu politycznego jest językiem wojny. Ja tego nie akceptuję.


Czytaj też: PiS chce przejąć teren Westerplatte pod budowę muzeum - w Sejmie jest już projekt specustawy

 

Nawiązała także do deklaracji ministra Sellina, która padła m.in. 25 czerwca podczas wizyty Dulkiewicz w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, i ponownie w środę, 3 lipca, przy okazji drugiego czytania specustawy w Sejmie - jakoby rząd wyrażał gotowość do współpracy z gminą Gdańsk w sprawie Westerplatte. Władze miasta zaproszono do wskazania przedstawicieli do komitetu honorowego budowy placówki, „by mogli mieć wpływ na jej ostateczny kształt”.

- Komitet honorowy, jak sama nazwa wskazuje pełni honory. Musimy mieć realną dyskusję na temat kwestii upamiętnienia Westerplatte. I tu nie chodzi o dyskusję ze mną, czy urzędem miejskim w Gdańsku. Gdzie w tym procesie są historycy, muzealnicy, ludzie, którzy troszczą się o pamięć? - pytała prezydent. - Mamy kilka przykładów w Polsce: przez ostatnie lata wybudowaliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego, po Polin, z którym widzimy, co się dzieje; po Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności czy Muzeum Śląskie. To wspaniałe muzea, które dają do myślenia. Oczekiwałabym, żeby w tym kierunku szła ta dyskusja.

Czy pani propozycja o przekazaniu gruntów pod budowę muzeum wobec tego, że specustawa nadal jest procedowana, jest obowiązująca? - pytał prowadzący rozmowę w Radio Gdańsk Jarosław Popek.

- Wczoraj (w środę, 3 lipca - red.) otrzymałam odpowiedź od pana ministra Sellina. Nie ukrywam, że mnie zasmuciła. Jest to odrzucenie tej oferty - mówi prezydent Dulkiewicz. - Jest oferta wejścia do komitetu honorowego nowej inwestycji. Otrzymałam ją późnym popołudniem, bedą rozważała co dalej. Natomiast widzimy, że prace w sejmie trwają. Projekt ustawy w przyszłym tygodniu zostanie skierowany pod obrady Senatu (...) Będziemy dalej rozmawiać, przekonywać, bo ja wierzę w siłę dialogu.  

 

Cała rozmowa z prezydent Dulkiewicz do posłuchania tutaj: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska: "Nie zakładam startu w wyborach parlamentarnych"

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze