PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Aleja Jana Pawła II dla rowerów - na początek wakacji
Aleja Jana Pawła II dla rowerów - na początek wakacji
Rozpoczęła się przebudowa al. Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie. W osi jezdni pojawi się dodatkowy pas ruchu - dla rowerzystów. Prace zakończą się tuż przed wakacjami. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami, na razie do 15 kwietnia potrwa zwężenie na wysokości szpitala.

Po przebudowie zniknie pseudościeżka wyznaczona na starym pasie startowym.
Po przebudowie zniknie pseudościeżka wyznaczona na starym pasie startowym.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Przebudowa obejmie odcinek al. Jana Pawła II od ul. Czarny Dwór do al. Rzeczypospolitej, czyli 1700 m trasy rowerowej w każdą stronę. Żeby można było wydzielić pasy o szerokości 1,5 m i zachować dwa pasy drogi dla samochodów, trzeba będzie poszerzyć jezdnię. Nowe pasy, z dogodnymi śluzami ułatwiającymi przejazd, zastąpią prowizoryczne ścieżki, które dotąd były po prostu wyznaczone farbą na chodnikach.

Największa przebudowa odbędzie się pod kładką dla pieszych nad al. Rzeczypospolitej. Skrzyżowanie zostanie przemodelowane w taki sposób, by zapewnić rowerzystom odpowiednią widoczność, a co za tym idzie - bezpieczny przejazd.

Kiedy zaplanowane do końca czerwca prace zostaną wykonane, użytkownicy dróg rowerowych na Zaspie zyskają płynny przejazd od przystanku SKM Zaspa nad samo morze.

Odcinek trasy od stacji kolejowej do kładki dla pieszych zrealizowany został już jakiś czas temu w ramach Trójmiejskiego Projektu Rowerowego.

- Kontynuujemy te prace, żeby zebrać razem ruch rowerowy z dużej części Zaspy - mówi Remigiusz Kitliński, kierownik Referatu Mobilności Aktywnej gdańskiego magistratu, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej. - W tej części miasta za sprawą licznych inwestycji deweloperów wzdłuż pasa startowego wciąż przybywa mieszkańców i potencjalnych użytkowników rowerów.

Szacunkowy koszt prac wynosi 1,6 mln złotych. Zostaną zrealizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jako „Dojazd do węzła Gdańsk-Zaspa SKM”.

Dość noszenia rowerów po schodach!  Skrzyżowanie zostanie przygotowane na przejazd rowerzystów.
Dość noszenia rowerów po schodach! Skrzyżowanie zostanie przygotowane na przejazd rowerzystów.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze