PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Aktywni seniorzy poszukiwani! Przez MOPR

Aktywni seniorzy poszukiwani! Przez MOPR
Raz w miesiącu seniorzy z całego Gdańska mogą spotykać się w Centrum Usług Społecznych, by podpowiedzieć pracownikom socjalnym, jakie problemy nurtują ich najbardziej albo jakiego wsparcia czy pomocy oczekują. I odwrotnie – pracownicy instytucji socjalnych będą podpowiadać seniorom, kto im pomoże w razie potrzeby i jak unikać zagrożeń.

Czy senior musi się nudzić w domu? Uczestniczki zajęć w niedawno otwartym domu Senior-WIGOR zaprzeczają energicznie!
Czy senior musi się nudzić w domu? Uczestniczki zajęć w niedawno otwartym domu Senior-WIGOR zaprzeczają energicznie!
Grzegorz Mehring

Realizacja projektu „Seniorze, zadbaj o słoneczną jesień” zaczęła się 16 października 2015 r. od spotkania z... aspirantem sztabowym Jarosławem Niezgodą. Do Centrum Usług Społecznych przy ul. Dyrekcyjnej 5 przyszedł z plikiem ulotek i ogromną wiedzą o sposobach działania oszustów wyłudzających pieniądze od starszych, ufnych zazwyczaj, osób.

– Podczas spotkań chcemy przede wszystkim rzetelnie informować seniorów o pomocy, jakiej mogą im udzielić wszystkie możliwe instytucje w mieście – mówi Ewa Bartkowiak, szefowa Działu ds. Seniorów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. – Zależy nam na tym, aby starsi ludzie wcale albo jak najpóźniej trafiali do domów opieki, aby jak najdłużej pozostawali w swoim własnym środowisku, a jednocześnie jak najdłużej byli aktywni i jak najczęściej opuszczali swoje cztery kąty. Tej aktywizacji służy między innymi otwarty niedawno w Gdańsku dom dzienny Senior-WIGOR – przypomina pani Ewa.

Projekt „Seniorze, zadbaj o słoneczną jesień” jest owocem współpracy MOPR z Gdańską Spółdzielnią Socjalną i Stowarzyszeniem Przedsiębiorczości i Rehabilitacji. – Mam nadzieję, że połączenie doświadczenia i wiedzy specjalistów z różnych dziedzin polepszy jakość życia najstarszych gdańszczan  – mówi Ewa Bartkowiak.

Gdańska Spółdzielnia Socjalna świadczy profesjonalne usługi opiekuńcze w domach osób potrzebujących wsparcia w życiu codziennym, zajmuje się także osobami wymagającymi pielęgnacji. Świadczy usługi porządkowe, a także drobne prace remontowe. To najstarsza spółdzielnia socjalna w Gdańsku – działa od 2011 roku, zatrudnia już ponad sto osób, świadczy usługi w ponad 300 domach.

Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji od lat wspiera osoby Niepełnosprawne, chorujące i starsze w pokonywaniu trudności dnia codziennego. Prowadzi m.in. warsztat terapii zajęciowej, kluby wsparcia dla osób starszych i z zaburzeniami psychicznymi, pomaga w rozwoju zawodowym, służy pomocą psychologiczną i socjoterapią.

– Stale rozszerzamy ofertę dla seniorów, starając się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i potrzebom – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta miasta ds. polityki społecznej. – Cały październik w Gdańsku należy do seniorów! Specjalnie dla nich przygotowana została bogata oferta wydarzeń kulturalnych, sportowych, edukacyjnych i rekreacyjnych.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie „Seniorze, zadbaj o słoneczną jesień” zapraszamy do Centrum Usług Społecznych przy ul. Dyrekcyjnej 5 w Gdańsku (I piętro). Udział w projekcie jest bezpłatny.

Kontakt: Ewa Bartkowiak, kierownik Działu ds. Seniora MOPR, tel. 58 320 53 53 e-mail e.bartkowiak@mopr.gda.pl.

 

Zobacz także:

Październik miesiącem seniorów

Gdańscy seniorzy

WIGOR - dom dla aktywnych seniorów

Na pomoc oszukanym i zadłużonym