PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Aktywni Seniorzy 2020 - poznajcie laureatów tegorocznej edycji konkursu

Aktywni Seniorzy 2020 - poznajcie laureatów tegorocznej edycji konkursu
Konkurs „Aktywni Seniorzy” odbył się w Gdańsku po raz ósmy. Z powodu pandemii oprawa tegorocznego wydarzenia nie przypominała tych z lat ubiegłych, jednak cel konkursu od lat jest ten sam - docenić najaktywniejszych seniorów, ciekawe inicjatywy i przedsięwzięcia organizowane z myślą o srebrnej społeczności Gdańska.
Konkurs Aktywni seniorzy  zorganizowany został po raz ósmy. To wspólna inicjatywa Miasta Gdańsk i Regionalnego Centrum Wolontariatu
Konkurs "Aktywni seniorzy" zorganizowany został po raz ósmy. To wspólna inicjatywa Miasta Gdańsk i Regionalnego Centrum Wolontariatu
Regionalne Centrum Wolontariatu

 

„Aktywni Seniorzy” to konkurs, który organizowany przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Miasto Gdańsk. Finał tego konkursu co roku miał miejsce podczas Balu Seniora, który w ostatnich latach odbywał się w AmberExpo. W mijającym roku, pandemia uniemożliwiła huczne świętowanie srebrnych mieszkańców naszego miasta. Nie było ich parady, nie było balu. Jednak ich zaangażowanie w życie miasta po raz kolejny zostało docenione. 

- Wiemy, że wiele osób czeka każdego roku na ten konkurs - mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu. - Celem tego konkursu jest nagrodzenie najaktywniejszych seniorów i tych, którzy swoimi działaniami pozytywnie na nich wpływają. To osoby, które swoim doświadczeniem i umiejętnościami dzielą się z innymi. W tym konkursie chodzi też o to, by pokazać, że inicjatywa senioralna jest bardzo ważna, że każdy może stworzyć coś swojego i zaangażować w to seniorów. Dzięki temu w naszym mieście aktywizuje się coraz większą grupę ludzi. W Gdańsku mamy też więcej miejsc, gdzie seniorzy mogą się spotkać, gdzie organizowane są dla nich przeróżne wydarzenia, warsztaty. 


W ramach konkursu kapituła przyznała w tym roku nagrody w czterech kategoriach:

  • Aktywny Senior
  • Aktywna Seniorka
  • Inicjatywa Senioralna
  • Miejsce Przyjazne Seniorom

- W tym roku nieco inaczej podeszliśmy do tego konkursu, dlatego, że grupa dla której ten  konkurs jest organizowany, jest grupą najbardziej narażoną - dodaje Dawid Jastrzębski. - Tym razem konkurs odbył się zdalnie - przyjęliśmy wnioski, kapituła wybrała laureatów, a nagrody zostały dostarczone bezpośrednio do ich domów. 

 
Nz. XIV Bal Seniora. W trakcie balu, co roku przyznano nagrody i wyróżnienia od Prezydenta Gdańska dla Aktywnych Seniorów. Z powodu pandemii tegoroczny bal nie odbył się, ale laureaci konkursu mimo wszystko zostali nagrodzeni
Nz. XIV Bal Seniora. W trakcie balu, co roku przyznawano nagrody i wyróżnienia od Prezydenta Gdańska dla Aktywnych Seniorów. Z powodu pandemii tegoroczny bal nie odbył się, ale laureaci konkursu mimo wszystko zostali nagrodzeni
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Lista tegorocznych laureatów:

Aktywna Seniorka 2020 - Jadwiga Szajder

Jadwiga Szajder jest prezeską Klubu Seniora Moreniacy. Od 2016 roku angażuje się w życie klubu i wspiera jego uczestników. Każdy klubowicz może liczyć na jej pomoc i dobre słowo. Pani Jadwiga jest organizatorką i pomysłodawczynią wielu ciekawych aktywności senioralnych. Dzięki działalności Jadwigi Szajder Klub Seniora Moreniacy nawiązał współpracę z wieloma partnerami, m.in. Pomorską Izbą Adwokacką, Ośrodkiem Promocji Zdrowia oraz szkołami podstawowymi i przedszkolami. Dzięki działaniom laureatki, klub któremu przewodzi, w ciągu czterech lat klub przyciągnął ponad stu członków.

Wyróżnienie w kategorii Aktywna Seniorka 2020 - Bogumiła Szpila

Bogumiła Szpila od wielu lat angażuje się w działania na rzecz seniorów, jest inicjatorką części z nich. To seniorka wielu talentów. Dzieli się zdolnościami artystycznymi, podczas własnego cyklu warsztatów “robótki ręczne”. Działa również w grupie historycznej “Patrycjuszki”, gdzie wraz z koleżankami promuje gdańską kulturę i tradycję.

Aktywny Senior 2020 - Włodzimierz Dębski

Włodzimierz Dębski od wielu lat pracuje na rzecz integracji seniorów, a także osób w młodszym wieku, w tym niepełnosprawnych. Pan Włodzimierz jest organizatorem ponad stu wydarzeń kulturalnych o charakterze muzycznym. Kulturalną działalność prowadził z powodzeniem od 2011 roku w ramach Cafe Alegoria w Gdańsku. 

Inicjatywa Senioralna 2020 - Klub Seniora Młyniec za inicjatywę „Sprzątanie lasu w Sobieszewie”

Nagrodzona inicjatywa jest kontynuacją działań prowadzonych przez Klub Seniora Młyniec. Co roku włącza się w nią około sześćdziesięciu członków klubu. Inicjatywa ta jest przykładem dla wszystkich, że wiek nie jest przeszkodą w podejmowaniu czynności, których celem jest troska o nasze środowisko.

Miejsce Przyjazne Seniorom 2020 - Koło Gospodyń Miejskich „Małgośki”

Koło Gospodyń Miejskich „Małgośki” jest miejscem, które pozwala realizować się seniorom na wielu płaszczyznach. Organizowane tam zajęcia wydobywają z nich uśpione talenty i umiejętności - a także, jak to mówią sami seniorzy, przedłużają ich młodość.

Wyróżnienie w kategorii Miejsce Przyjazne Seniorom 2020 - Dom Harcerza

Dom Harcerza jest miejscem przyjaznym seniorom od wielu lat. Umożliwia seniorom realizację własnych wydarzeń oraz wspiera ich na różnych płaszczyznach. W czasach pandemii Dom Harcerza pomagał m.in. w realizacji zakupów dla osób w wieku 60+.

 

CZYTAJ:

Seniorzy śpiewali ze Skaldami. Nagrody, koncert i tańce w AmberExpo

“Kocham zwierzęta i ludzi, dobro do mnie wraca”. Historie seniorów, którym “Gdańsk Pomaga”

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze