• Start
  • Wiadomości
  • Zdjęcia zaczytanych gdańszczan trafiają do sieci. Dlaczego?

Lubisz czytać w plenerze? Poszukaj swojego zdjęcia na stronach WiMBP

„Zaczytani w Gdańsku” - to nowa akcja promująca czytelnictwo Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i piątki - biblioteka będzie publikować zdjęcia mieszkańców Gdańska, którzy czytają w plenerze. Zdjęcia Sebastiana Ruczyńskiego znajdą się na stronie internetowej, bibliotecznym profilu na Facebooku (@BibliotekaPublicznaGdansk) oraz Instagramie (@biblioteka_gdansk).
01.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marcin na stacji SKM Wrzeszcz czyta książkę Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko „Kapuściński Nie ogarniam Świata”
Marcin na stacji SKM Wrzeszcz czyta książkę Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko „Kapuściński Nie ogarniam Świata”
fot. Sebastian Ruczyński


W 2018 roku media donosiły: “Tylko 38 proc. Polaków przeczytało w ciągu roku przynajmniej jedną książkę.” Większość żadnej. Taki wynik, niezbyt optymistyczny, wynikał z badań poziomu czytelnictwa w Polsce, które przeprowadziła Biblioteka Narodowa.

W Gdańsku w listopadzie 2018 ukazały się z kolei wyniki raportu pt. „Co i jak czytają gdańszczanie i gdańszczanki”. Wyniki nie były takie złe - z materiału zebranego przez zespół badaczy pod kierownictwem dr Macieja Dębskiego, socjologa z Centrum Doradztwa i Badań Społecznych „Socjogram”, wynikało że mieszkańcy Gdańska czytają więcej. Niemalże 79 proc. z nich przeczytało w ciągu ostatniego roku przynajmniej jedną książkę (w całości lub we fragmentach), a ponad 50 proc. deklarowało, że bardzo lubi czytać książki, i najchętniej sięga po literaturę popularną, książki kucharskie oraz encyklopedie.

Ale zawsze może być lepiej.

CZYTAJ: Jak to robią gdańszczanie? Badacze sprawdzili zwyczaje czytelników w Gdańsku

Monika na plaży przy molo w Brzeźnie czyta książkę Wallace'a D. Wattles'a „Sztuka wzbogacania się”
Monika na plaży przy molo w Brzeźnie czyta książkę Wallace'a D. Wattles'a „Sztuka wzbogacania się”
fot. Sebastian Ruczyński



Czytanie to sposób na rozwój, relaks czy spędzanie wolnego czasu. Atrakcyjność takiego spędzania czasu zwiększają przeróżne kampanie viralowe. Jedną z popularniejszych była: “Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka” - kampania z 2012 roku, która polegała na publikowaniu zdjęć znanych osób przyłapanych z ulubioną książką w ręku czy #52bookchallengePL - akcja motywująca do czytania. Wyzwanie polegało na przeczytaniu 52 książek w ciągu roku i pochwaleniu się dokonaniami na FB. W 2015 roku akcja przyciągnęła ponad 102 tys. czytelników. Rozpoczęta w 2017 roku kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina z kolei o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania dziecku już od pierwszych miesięcy życia.

Jak to robią gdańszczanie? Badacze sprawdzili zwyczaje czytelników w Gdańsku

W Gdańsku sporą popularność zdobyła kampania #chodzedobiblioteki. Podczas drugiej odsłony akcji Aleksandra Maj fotografowała bibliotekarzy i bibliotekarki w dwóch stylizacjach: na pierwszym zdjęciu widzieliśmy bohaterów w ich „środowisku naturalnym”, czyli w bibliotece. Na drugim pojawiali się prywatnie - zdjęciu ilustrowało ich pasje i zainteresowania.

Twórcy tegorocznej kampanii z WiMBP przyjęli inne założenie - chcą udowodnić, że nie tylko domowe zacisze jest dobrym miejscem do czytania.

- Akcja „Zaczytani w Gdańsku” to zbiór fotografii mieszkańców Gdańska, których udało nam się „złapać” w różnych miejscach naszego miasta w obiektyw naszego aparatu, gdy oddawali się swojemu ulubionemu zajęciu, czyli czytaniu książek - mówią organizatorzy akcji. - Również w przestrzeni miejskiej: na przystankach, w parkach, kawiarniach, komunikacji publicznej, na plaży oraz w innych miejscach, które na co dzień niekoniecznie kojarzą się z literaturą, można miło spędzić czas przy lekturze. Chcemy również pokazać, jak ciekawym miastem jest Gdańsk i zachęcić do tego, by każdego dnia w każdej wolnej chwili sięgnąć po książkę. Gdańszczanki i Gdańszczanie czytają chętnie, czytają dużo i chcemy ich Wam pokazać.

Autorem zdjęć jest Sebastian Ruczyński. Fotografie zostaną opatrzone hashtagami #zaczytaniwgdansku oraz #gdanskczyta, a znajdziemy je  stronie internetowej WiMBP, bibliotecznym profilu na Facebooku (@BibliotekaPublicznaGdansk) oraz Instagramie (@biblioteka_gdansk).

Warto ich poszukać w sieci. Może odnajdziemy na nich również siebie?

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej