Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

“Akcja Twój pies”. Będzie więcej patroli i będą mandaty!

Akcja potrwa od 10 do 22 kwietnia. To sygnał dla niezdyscyplinowanych właścicieli czworonogów, którzy nie pamiętają do czego służą worki na odchody, kagańce i smycze.

“Akcja Twój pies”. Będzie więcej patroli i będą mandaty!
A
A
data publikacji: 10 kwietnia 2017 r.

fot. www.gdansk.pl

Straż Miejska w Gdańsku przeprowadziła pod koniec ubiegłego roku ankietę z której wynika, że niesprzątanie psich odchodów, to wciąż duży problem w naszym mieście. Bardziej niż tego rodzaju nieczystości, gdańszczanom przeszkadza jedynie nieprawidłowe parkowanie aut.

- Straż Miejska wznawia akcję skierowaną do właścicieli psów, by zwrócić uwagę na wciąż istniejący problem - mówi Wojciech Siółkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku. - Pies jest zawsze w kręgu zainteresowań straży miejskiej, to nasze stałe zadanie. Patrole bardzo dobrze znają miejsca, gdzie właściciele psów udają się z czworonogami na spacery. W takich miejscach psiarze powinni spodziewać się wzmożonych patroli już od godziny 5 rano.

Akcja kończy się 22 kwietnia

- Ale to nie oznacza, że po tym terminie mamy zapomnieć o problemie, przestać używać smyczy czy sprzątać po psie. Obowiązki ma się zawsze i wszędzie. Strażnicy będą pilnować, by właściciele psów o tym pamiętali - dodaje Siółkowski. 


Gdańszczanie zapominają, że posiadanie psa to obowiązek, który wiąże się z podejmowaniem określonych działań. Do takich należy przede wszystkim sprzątanie odchodów i wyprowadzanie psa na smyczy. Właściciel, który decyduje się puścić psa wolno, ma obowiązek założyć mu kaganiec.

Gdy mowa o psach rasy uznawanej za niebezpieczną, takie psy powinny być wyprowadzane zarówno na smyczy, jak i w kagańcu. Do psów agresywnych zalicza się następujące rasy:

 • Amerykański pit bull terrier
 • Dog z Majorki
 • Buldog amerykański
 • Dog argentyński
 • Dog kanaryjski
 • Tosa
 • Rottweiler
 • Akbash dog
 • Anatolian karabash
 • Moskiewski stróżujący
 • Owczarek kaukaski


Za niezastosowanie się do powyższych obostrzeń, straż miejska ma prawo nałożyć na właściciela psa mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Wysokość mandatu zależy od woli funkcjonariusza. Strażnik zawsze sprawdza, czy osoba, na którą ma zostać nałożona kara pieniężna była wcześniej karana za takie samo przewinienie.

Gdy psiarz po raz pierwszy został przyłapany na wyprowadzaniu psa bez smyczy czy nie sprzątnięciu nieczystości, prawdopodobnie dostanie pouczenie lub najniższy mandat. Jeśli jednak przewinienie przydarzyło mu się kolejny raz, może spodziewać poważniejszych dla portfela konsekwencji.

W przypadku Gdańska zalecenia te regulowane są Uchwałą nr VI/95/15 Rady Miasta Gdańska z dnia 26 lutego 2015 r.


Akcja „Twój pies” związana będzie także z działaniami prewencyjnymi i edukacyjnymi. Zaplanowano spotkania w szkołach i placówkach oświatowych oraz rozmowy z młodymi ludźmi o obowiązkach właścicieli zwierząt. Nie zabraknie praktycznych porad dotyczących opieki nad zwierzętami i wyprowadzaniem ich na spacery. Mowa będzie też o unikaniu zagrożeń ze strony obcych psów.

Akcja prowadzona jest wspólnie przez 23 straże gminne i miejskie z województwa pomorskiego.-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora