Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Akcja #GdańskDzieciomPoBurzy. Pomoc wciąż potrzebna

Dzieci z gmin dotkniętych skutkami ostatnich nawałnic w niedzielę, 27 sierpnia 2017, rozpoczęły wizytę w Gdańsku. Wczoraj zwiedzały Główne Miasto, przed nimi tydzień odpoczynku, ale na terenach objętych nawałnicą wciąż trwają prace pomocowe. Zobacz, jak można się włączyć.

Akcja #GdańskDzieciomPoBurzy. Pomoc wciąż potrzebna
A
A
data publikacji: 29 sierpnia 2017 r.

W poniedziałek, o godz. 14.30, pod fontanną Neptuna przy Długim Targu, Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej przywitał dzieci, które spędzają czas w Gdańsku
W poniedziałek, o godz. 14.30, pod fontanną Neptuna przy Długim Targu, Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej przywitał dzieci, które spędzają czas w Gdańsku
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Od niedzieli 27 sierpnia do 1 września w Gdańsku gościmy 157 dzieci z gmin: Chojnice, Brusy, Lipusz, Sominy, Dziemiany i Czersk.

- Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, udało się nam pozyskać w tak krótkim czasie niezbędne środki na zorganizowanie obozu. Do Gdańska przybyło w dniu wczorajszym 157 dzieci, które spędzą ostatnie dni wakacji na zabawach, grach edukacyjnych i odpoczynku. Rodzice w tym czasie mogą zająć się pracami porządkowymi i remontowymi – informują organizatorzy pobytu.

Co będą robić dzieci w naszym mieście? Zwiedzą Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, odbędą rejs Żeglugą Gdańską na Westerplatte, odwiedzą ZOO, Centrum Hewelianum czy Kino Helios, odbędą zajęcia rekreacyjne w Loopies World i Klubie Sportowym Politechniki Gdańskiej. Dziećmi opiekuje się kadra pedagogiczna, która jeśli zajdzie taka potrzeba, udzieli również wsparcia psychologicznego.

W tym czasie, gdy dzieci odpoczywają w Gdańsku, na terenach poszkodowanych trwają działania pomocowe. Skutki nawałnic pomagają usuwać wolontariusze i pracownicy PCK. Obecni są także wolontariusze z innych województw, łącznie do pomocy zgłosiło się już blisko 7 500 wolontariuszy PCK. Pomorski Oddział PCK dokonuje na bieżąco zakupów dla najbardziej potrzebujących i apeluje o dalsze wpłaty na konto organizacji – bez tego nie można skutecznie pomagać.

- Już dziś chciałabym podziękować wszystkim społecznikom, wolontariuszom i pracownikom Polskiego Czerwonego Krzyża za włączenie się do akcji pomocowej. Wasze zaangażowanie i profesjonalizm pozwoliło na jej skuteczny i bezpieczny przebieg. – mówi Marzena Dobrowolska Prezes Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK.

Do północy, 27 sierpnia, do PCK wpłynęło już 239 103,99 zł w formie finansowej oraz dary wartości około 450 tys. zł.

- Duża część zebranych środków została już wydatkowana na działania pomocowe. W najbliższym czasie na stronie POO PCK zostanie opublikowane szczegółowe rozliczenie ze skanami wszystkich faktur i rachunków – informuje Kamil Żuk, dyrektor Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK.

Potrzebne są dalsze wpłaty. Drugi etap pomocy to wsparcie w odbudowie i remontach zniszczonych domów i gospodarstw.

Aby włączyć się do akcji #PoBurzy, pomagać można na trzy sposoby:

1. Zostań wolontariuszem PCK i włącz się do akcji pomocowej organizowanej przez PCK. Zgłoszenia gdansk@pck.org.pl lub telefonicznie 533 374 432

2. Wesprzyj akcje wpłacając darowiznę na numer rachunku bankowego 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 Bank Millennium lub za pośrednictwem portalu zrzutka.pl https://pomagam.zrzutka.pl/na-ratunek-po-burzy-guab73

3. Przekaż darowiznę rzeczową kontaktując się z naszym oddziałem gdansk@pck.org.pl lub 533 374 432.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się do #PoBurzy i dodania na swoich profilach zdjęcia z informacjami jak można wesprzeć poszkodowanych. Wzór kartki do pobrania www.pck-gdansk.org.pl/poburzy.pd

Numer alarmowy czynny przez całą dobę pod które można zgłaszać prośby o pomoc oraz deklaracje pomocy to 533 374 432.


W Pomorskim Oddziale Okręgowym PCK nadal działa Pomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego PCK, które koordynuje działania ratownicze i pomocowe PCK na terenie naszego województwa. Centrum do godziny 24:00 przyjęło 15 426 zgłoszeń, które dotyczyły min. chęci udziału w akcji pomocowej, zapotrzebowania na pomoc, ale też wiele zgłoszeń dotyczących przekazania darów.

Pomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego PCK w przekazało już: ponad 20 agregatów, 300 śpiworów, kuchenki turystyczne, naczynia turystyczne. W dniach 16-18 sierpnia dostarczono do beneficjentów pomoc w postaci woderów, kasków około 50 ton potrzebnych materiałów. Do tego celu PCZK PCK wykorzystywało prywatne samochody wolontariuszy oraz wsparcie firmy Volkswagen Plichta, która nieodpłatnie wypożyczyła nam na ten czas samochód. 19 sierpnia w #Światowy-Dzień-Pomocy-Humanitarnej z magazynu PCK w Gdańsku wyruszył konwój. Dotarł on do sztabów zarządzania kryzysowego w gminach dotkniętych zniszczeniami. Łącznie z Magazynu wyjechało blisko 17 ton najbardziej potrzebnych materiałów (środki ochrony BHP, wodery, kaski, siekiery, benzyna około 1000 litrów, proszki do prania, środki czystości, żywność długoterminowa). Szacunkowa wartość konwojów i dostaw to blisko 385 tys. zł. PCZK PCK przygotowuje już kolejny konwój tym razem będzie on jeszcze większy zgodnie z zapotrzebowaniem gmin: Brusy, Chojnice, Parchowo, Przodkowo i Dziemiany. Gminy te zaktualizowały swoje potrzeby i otrzymają niezbędną pomoc. W konwoju znajda się tak jak poprzednio niezbędne artykuły chemii domowej, środki do higieny (szampony, pasty do zębów itp.), środki ochrony osobistej, żywność długoterminowa, odzież roboczą oraz ubrania dla dzieci podarowane przez LPP właściciela takich marek jak Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay. W konwoju zostaną dostarczone karty paliwowe o wartości 10.000 zł. Szacowana wartość planowanego na najbliższy wtorek konwoju darów to około 350 tys. zł

Wizyta dzieciaków to wspólna inicjatywa Polskiego Czerwonego Krzyża i Piotra Kowalczuka zastępcy prezydenta ds. polityki społecznej oraz gdańszczanek i gdańszczan, którzy zwrócili się z zaproszeniem do Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Pomorskiej Kurator Oświaty oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Razem po nawałnicy: gdańszczanie dla poszkodowanych na Kaszubach

157 dzieci z dotkniętych nawałnicą gmin rozpoczęło kolonie w Gdańsku

-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl