• Start
  • Wiadomości
  • Akademia Walki z Rakiem. Psychologiczne wsparcie dla osób z chorobą nowotworową

Akademia Walki z Rakiem. Psychologiczne wsparcie dla osób z chorobą nowotworową

Chorzy onkologicznie, którzy właśnie usłyszeli diagnozę, pacjenci w trakcie leczenia i ci, którzy je zakończyli znajdą wsparcie psychologiczne w Akademii Walki z Rakiem działającej przy Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. Na zajęcia AWzR odbywające się budynku Fundacji Hopsicyjnej są jeszcze wolne miejsca.  
22.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Akademia Walki z Rakiem to szereg aktywności dla osob chorujących onkologicznie, warsztaty, koncerty, konsultacje, grupy wsparcia
Akademia Walki z Rakiem to szereg aktywności dla osob chorujących onkologicznie: warsztaty, koncerty, konsultacje, grupy wsparcia
Fot. Fundacja Hospicyjna w Gdańsku

 

Akademia Walki z Rakiem w Gdańsku działa przy Fundacji Hospicyjnej od 2006 roku i obejmuje swoim wsparciem rocznie od 150-200 osób. Każdego roku z pomocy AWzR korzysta od 40 do 70 nowych osób.

- Badania pokazują, że bardzo wyczerpująca terapia onkologiczna uzupełniona o wsparcie psychologiczne zwiększa szanse na pomyślne zakończenie leczenia. Znacznie poprawia jakość życia pacjentów - mówi Anna Marlęga-Woźniak, psychoonkolog, koordynator Akademii Walki z Rakiem. - Zaangażowanie pacjenta we własne leczenie, wewnętrzna motywacja, energia, nauka odsuwania od siebie osłabiających myśli  jest bardzo ważna i pomocna w odzyskiwaniu zdrowia. Działania Akademii Walki z Rakiem są po to, aby osoby chore umiały wypracować taką postawę.

Akademia jako jedyna w Gdańsku prowadzi grupę wsparcia dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. Bezpłatna psychoedukacja prowadzona przez doświadczonych psychologów i psychoonkologów ma na celu wzmocnienie zasobów emocjonalnych chorych onkologicznie do walki o zdrowie.

Osoby potrzebujące mogą skorzystać w Akademii z:

  • konsultacji indywidualnych z psychoonkologiem, psychoedukacyjne grupy wsparcia
  • spotkań integracyjnych (m.in. warsztatów rozwoju osobistego, wykładów otwartych dla pacjentów i ich rodzin oraz osób wspierających)
  • zajęć edukacyjnych z zakresu zapobiegania nawrotom choroby (zajęcia rehabilitacji ruchowej i fizjoterapii, warsztaty żywieniowe, warsztaty redukcji stresu, warsztaty arteterapii).

Adresatami działań Akademii są mieszkańcy Gdańska i okolic, którzy usłyszeli diagnozę choroby nowotworowej, są w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu. Tacy chorzy potrzebują dodatkowego wsparcia w radzeniu sobie z przejściem przez trudny proces leczenia, potrzebują wiedzy i umiejętności, aby skutecznie radzić sobie ze stresem,  depresją i lękiem, które towarzyszą przeżywaniu choroby. 

 

plakatdobry


- Wspieramy osoby doświadczające choroby nowotworowej na każdym etapie - mówi Anna Marlęga-Woźniak. - Po diagnozie, w trakcie choroby, a to przecież może być kilkunastoletnie doświadczenie. Wspieramy osoby, które leczenie zakończyły i chcą korzystać z form wzmacniania organizmu. Każdy etap jest inny, na każdym potrzeba innej pomocy. Najpierw chorzy skupiają się na leczeniu, walce o zdrowie, a po zakończeniu leczenia widzą, że ich życie się zmieniło i szukają wsparcia, wiedzy jak żyć po chorobie.  

Uczestnicy grupy wsparcia podczas kameralnych spotkań wymieniają się doświadczeniami, z pomocą wykwalifikowanych prowadzących uczą się rozpoznawać emocje i radzić sobie z nimi. Program spotkań jest oparty na założeniach terapii Simontona, terapii poznawczo-behawioralnej oraz na wybranych zagadnieniach i technikach mindfulness (uważności).

 

Zajęcia gimnastyki dla zdrowia w ramach Akademii Walki z Rakiem w gdańskiej Fundacji Hopsicyjnej
Zajęcia gimnastyki dla zdrowia w ramach Akademii Walki z Rakiem w gdańskiej Fundacji Hospicyjnej
Fot. Fundacja Hospicyjna

 

 

- Chorzy uczą się, co zrobić z napięciem, przyglądają się swoim reakcjom na trudne sytuacje - dodaje Anna Marlęga-Woźniak. - I często widzą, dlaczego choroba mogła zaistnieć, bo osłabienie psychiczne, przewlekły stres i napięcie osłabia układ odpornościowy, a on przecież chroni nas przed chorobami. Pacjenci często z późniejszej  perspektywy obserwują, że ich chorobę poprzedził przewlekły stres. Wyczerpany organizm sam sygnalizuje, żeby się nim zająć. A “zajęcie się” tylko ciałem bez pracy z psychiką jest z gruntu nieskuteczne. Dlatego tak ważna jest praca z własnymi emocjami, zyskanie wiedzy jak skutecznie wspierać samego siebie, jak budować nadzieję i dobrostan, jak podtrzymywać radość życia pomimo choroby.

 

Zajęcia odbywają się w siedzibie Fundacji Hospicyjnej przy ul. Chodowieckiego 10 w Gdańsku. Zapisy przyjmuje koordynatorka Akademii: Anna Marlęga-Woźniak tel. 606 104 748, e-mail: awzr@fundacjahospicyjna.pl

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku