PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Agnieszka Kowalska nie będzie już wojewódzkim konserwatorem zabytków w Gdańsku

Agnieszka Kowalska nie będzie już wojewódzkim konserwatorem zabytków w Gdańsku
Agnieszka Kowalska zrezygnowała z tej funkcji pod koniec grudnia 2018 r. Na stanowisku wojewódzkiego konserwatora zabytków pozostanie do końca marca br.
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku Agnieszka Kowalska podczas debaty Przemiany przestrzeni postoczniowej. Straty, zyski i oczekiwania  w ECS, listopad 2016 r.
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku Agnieszka Kowalska podczas debaty "Przemiany przestrzeni postoczniowej. Straty, zyski i oczekiwania" w ECS, listopad 2016 r.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Jak informuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, decyzja o rezygnacji była spowodowana względami osobistymi: - Do czasu zakończenia okresu wypowiedzenia, czyli do końca marca 2019 r., Agnieszka Kowalska będzie realizować wszystkie dotychczasowe obowiązki, do czego zadeklarowała się składając wypowiedzenie na ręce wojewody - zaznaczył rzecznik.

Agnieszka Kowalska wojewódzkim konserwatorem zabytków była od lipca 2016 roku. Zastąpiła wówczas Dariusza Chmielewskiego - odwołanego przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha. Wcześniej, w 2012 r. przez jakiś czas była p.o. Konserwatora po zwolnieniu w 2012 r. Mariana Kwapińskiego.

Konserwatora powołuje wojewoda pomorski na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków. Małgorzata Sworobowicz, rzecznik prasowa wojewody Dariusza Drelicha zapewnia: - Jej następca nie został jeszcze wybrany.

Jedną z ostatnich decyzji Agnieszki Kowalskiej była zerwanie pod koniec listopada 2018 r. porozumienia między wojewodą pomorskim a miastem Gdańsk, na podstawie którego od 2015 r. miejski konserwator zabytków sprawował nadzór nad najważniejszymi zabytkami Gdańska.

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl