• Start
  • Wiadomości
  • Afera Kryminalna 2019. Szwedzcy pisarze Arne Dahl i Martin Widmark gośćmi festiwalu 

Afera Kryminalna 2019. Szwedzcy pisarze Arne Dahl i Martin Widmark będą gośćmi tegorocznego festiwalu 

Spotkania z autorami, prelekcje, dyskusje, warsztaty, gry kryminalne, pokazy filmowe oraz spotkania dla dzieci i młodzieży - Afera Kryminalna to największy na Pomorzu festiwal literatury kryminalnej. W tym roku odbywać się będzie od 10 do 12 października. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą szwedzki autor kryminałów Arne Dahl oraz pisarz książek dla dzieci Martin Widmark, autor kultowej serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". 
07.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biblioteka Manhattan, która znajduje się GCH Manhattan we Wrzeszczu będzie gościła w sobotę obu zaproszonych pisarzy. O godz. godz. 11.15 spotka się z czytelnikami Martin Widmark, a o godz. 18.15 - Arne Dahl
Biblioteka Manhattan, która znajduje się GCH Manhattan we Wrzeszczu będzie gościła w sobotę obu zaproszonych pisarzy. O godz. 11.15 spotka się z czytelnikami Martin Widmark, a o godz. 18.15 - Arne Dahl
fot. Anna Rezulak/KFP

 

W Gdańsku 9. edycja festiwalu zawita do Biblioteki Pilotów na Zaspie (ul. Pilotów 3), Filii Gdańskiej przy ul. Mariackiej 42, Kawiarni Filmowej w Starym Kadrze w Śródmieściu (ul. Lawendowa 2/3), Pubu Na Końcu Świata (ul. Hynka 59), Biblioteki Oliwskiej przy ul. Opata J. Rybińskiego 9 oraz do GCH Mahattan we Wrzeszczu.

W czwartek, 10 października, w Bibliotece Pilotów odbędzie się spotkanie z Katarzyną Gacek, pisarką i scenarzystką, współautorką m.in. książki przygodowej „Marek i czaszka jaguara” oraz scenariusza do popularnego filmu dla dzieci „Za niebieskimi drzwiami”. To dla dzieci, a dla dorosłych w bibliotece Filia Gdańska, od godz. 17 czekają debaty i spotkania m. in. Waldemarem Ciszakiem i Michałem Larkiem, autorami reportażu kryminalnego „Martwe ciała” o Edmundzie Kolanowskim - seryjnym mordercy z Poznania i kryminału „Mężczyzna w białych butach”, inspirowanego głośną historią zabójstw z lat 90. A o powieści sensacyjnej porozmawiają Krzysztof Jóźwik, Eliza Korpalska i Artur Kawka.

W tym czasie też Kawiarnia Filmowa w Starym Kadrze zorganizuje pokaz filmów o Sherlocku Holmesie.

W piątek, 11 października, program będzie równie ciekawy. Już od godz. 9 Biblioteka Oliwska przygotowała warsztaty dla dzieci, aby od godz. 17 zaprosić dorosłych na debatę  “Kryminaliści na ławie oskarżonych”, spotkanie autorskie z Katarzyną Puzyńską oraz panel: “Zbrodnia jest kobietą?”. Na ten temat podyskutują: Magda Stachula, Marta Guzowska i Katarzyna Puzyńska.

W sobotę, 12 października, mamy do wyboru kilka miejsc i wiele atrakcji: m.in. Maja Białek zastanawiać się będzie - dlaczego Sherlocka Holmesa pokochali wszyscy oprócz autora, a Mariusz Czubaj - co decyduje o sukcesie kryminału? O godz. 16.45 autor opowiadać będzie też o swej najnowszej powieści “Około północy”. 

Tego dnia odbędą się też spotkania z gośćmi specjalnymi tegorocznego festiwalu: Arne Dahlem oraz Martinem Widmarkiem. 

Spotkanie z Arne Dahlem odbędzie się w sobotę, 12 października o godz. 18.15 w GCH Manhattan – na scenie, która będzie znajdować się na parterze galerii
Spotkanie z Arne Dahlem odbędzie się w sobotę, 12 października o godz. 18.15 w GCH Manhattan – na scenie, która będzie znajdować się na parterze galerii
fot. Sara Arnald

 

ARNE DAHL to pisarz, krytyk i redaktor. Jeden z najwybitniejszych szwedzkich autorów kryminałów, za które otrzymał liczne prestiżowe nagrody literackie. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i sprzedały się w 4 milionach egzemplarzy. Popularność w Szwecji oraz za granicą zdobył cyklem powieści kryminalnych o Drużynie A, specjalnej jednostce policji szwedzkiej, przeznaczonej do walki z przestępstwami o zasięgu międzynarodowym. Na ich podstawie powstał także serial telewizyjny produkcji szwedzko-niemieckiej. W latach 2011-2014 powstał jego drugi policyjny cykl powieściowy - “Opcop”, którego bohaterami są m.in. członkowie Drużyny A. Od 2016 ukazuje się jego kolejna seria kryminałów, lecz już z nowymi postaciami głównymi – Samem Bergerem i Molly Blom. Książki Arne Dahla ukazują się w Polsce nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.

Spotkanie ze szwedzkim pisarzem odbędzie się w sobotę, 12 października o godz. 18.15 w GCH Manhattan – na scenie, która będzie znajdować się na parterze galerii.

Spotkanie z Martinem Widmarkiem odbędzie się w sobotę, 12 października o godz. 11.15 w GCH Manhattan
Spotkanie z Martinem Widmarkiem odbędzie się w sobotę, 12 października o godz. 11.15 w GCH Manhattan
fot. Thron Ullberg

 

Ze spotkania z MARTINEM WIDMARKIEM ucieszą się najbardziej dzieci, a szczególnie wielbiciele serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai", której Widmark jest autorem. Widmark jest jednym z najpopularniejszych współczesnych szwedzkich twórców literatury dla dzieci. Urodził się w 1961 roku. Dorastał w Linköping, a od 1980 mieszka wraz z rodziną w Sztokholmie. Przez 10 lat pracował w szkole podstawowej i średniej, był także nauczycielem języka szwedzkiego w szkole dla imigrantów. W Polsce ukazało się dotychczas 26 tomów z jego słynnej serii “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” dla dzieci zaczynających samodzielnie czytać. Dla bardziej doświadczonych czytelników przeznaczona jest seria “Dawid i Larisa”. Oba cykle przetłumaczyła Barbara Gawryluk.

Spotkanie z tym autorem odbędzie się w sobotę, 12 października o godz. 11.15 w GCH Manhattan – na scenie, która będzie znajdować się na parterze galerii. Spotkanie będzie tłumaczone z języka szwedzkiego.

- Po spotkaniu będzie można otrzymać autograf pisarza - zapewniają organizatorzy, ale ostrzegają też, że: - Na podpisy będzie przeznaczona godzina, później autor spieszy się na samolot. Dlatego prosimy, by uczestnicy spotkania mieli nie więcej niż jedną, ulubioną książkę do podpisu. Prosimy także o wyrozumiałość, jeśli Martin Widmark nie zdąży złożyć autografu.

Na wydarzenie wstęp jest wolny. 

Afera Kryminalna to największy na Pomorzu festiwal kryminału, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gości najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dorobkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci.

 

PROGRAM:

Afera Kryminalna 2019 Gdańsk

 

10.10.2019 (czwartek)

Biblioteka Pilotów (ul. Pilotów 3, Gdańsk-Zaspa)

  • 10:00 – 11:30 DLA DZIECI: Spotkanie z Katarzyną Gacek (grupy zorganizowane).


Filia Gdańska, (ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście)

  • 17.00-18.00 Czy istnieje zbrodnia doskonała ? Reportaż a kryminał – spotkanie z Waldemarem Ciszakiem.
  • 18.15-19.30 Panel: Zawodowcy kontra zawodowcy. Powieść sensacyjna w natarciu Uczestnicy: Krzysztof Jóźwik, Eliza Korpalska, Artur Kawka. Prowadząca – Jolanta Świetlikowska.
  • 19.45-21.00 Inspirowane faktem. Spotkanie z Michałem Larkiem. Prowadząca –  Jolanta Świetlikowska.

 

Pokaz filmów o Sherlocku Holmesie

Kawiarnia Filmowa w Starym Kadrze (ul. Lawendowa 2/3,Gdańsk Śródmieście)

  • 17.00 The Spider Woman (reż. Roy William Neill, rok produkcji 1943, język: angielski, czas trwania 63 min.). Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja tel.: (58) 682 15 67.
  • 20.00 Pies Baskerville'ów (reż. Rodney Gibons, rok produkcji 1988, język: lektor polski, czas trwania 88 min. ). Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja tel.: (58) 682 15 67.

 

11.10.2019 (piątek)

Biblioteka Oliwska (ul. Opata J. Rybińskiego 9, Gdańsk-Oliwa)

  • 9.00 Zabawa kryminalna dla czytelników. Prowadzący – pracownicy Biblioteki Oliwskiej (konkurs trwa do wyczerpania puli nagród).
  • 10.00 DLA DZIECI: Warsztaty detektywistyczne. Prowadzący – pracownicy Biblioteki Oliwskiej (grupy zorganizowane).
  • 12.00 DLA DZIECI: Warsztaty detektywistyczne. Prowadzący – pracownicy Biblioteki Oliwskiej (grupy zorganizowane).
  • 17.00-18.15 Panel: Kryminaliści na ławie oskarżonych. Uczestnicy: Krzysztof Bochus, Krzysztof Beśka, Piotr Borlik, Michał Larek. Prowadzący – Przemysław Poznański.
  • 18.30-20.00 Spotkanie autorskie z Katarzyną Puzyńską. Prowadząca – Zuzanna Gajewska.
  • 20.15-21.30 Panel: Zbrodnia jest kobietą? Magda Stachula, Marta Guzowska, Katarzyna Puzyńska. Prowadzący – Przemysław Poznański.

 

Pub Na Końcu Świata (ul. Hynka 59, Gdańsk-Zaspa)

  • 22.00 Kryminaliści na końcu świata. Gry i zabawy kryminalne. Wstęp wolny.

 

12.10.2019 (sobota)

Biblioteka Oliwska (ul. Opata J. Rybińskiego 9, Gdańsk-Oliwa)

  • 14.00-15.30 DLA DZIECI: Detektywi z Tajemniczej 5 - spotkanie z Martą Guzowską.

Biblioteka Manhattan (al. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz)

Czytelnia

  • 10.00-10.45 Poranna prasówka: Kawa z Detektywem. Prowadząca – Gabriela Pewińska.
  • 11.00-12.00 Największa zagadka Sherlocka Holmesa - dlaczego pokochali go wszyscy oprócz autora? Prowadząca Maja "Sherlockistka" Białek.
  • 12.30-14.00 WARSZTATY: Szkielet i serce - co decyduje o sukcesie kryminału? Prowadzący –  Mariusz Czubaj. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy - promocja@wbpg.org.pl.
  • 16.45-18.30 WARSZTATY Maszyny do Pisania: W jaki sposób wyczarować bohatera i umieścić go w ciekawym miejscu? - warsztaty z obróbki bohaterów i kryminalnego podkręcania miejsc akcji. Prowadząca – Joanna Opiat-Bojarska. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy - promocja@wbpg.org.pl.

Scena

  • 10.00-11.00 DLA DZIECI – warsztat z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai - "Tajemnica diamentów", Wiek: 5 - 10 lat – Prowadząca Beata Jarmakowska-Stranz.
  • 12.30-13.30 Mroczne piękno zbrodni. Spotkanie z Grzegorzem Skorupskim. Premiera książki: „Dłonie śmierci”. Prowadząca – Jolanta Świetlikowska.
  • 13.45-15.15 Prelekcja: Opowieści o niepokoju - szwedzka powieść policyjna w XXI wieku. Prowadzący –  Rafał Chojnacki.
  • 15.30-16.30 Za kulisami. O policji i telewizji opowie Joanna Opiat-Bojarska. Prowadząca – Olga Kowalska.
  • 16.45-18.00 „Około północy”- spotkanie z Mariuszem Czubajem. Prowadząca – Olga Kowalska.

 

GCH Manhattan (al. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz)

Duża scena, poziom 0

  • 11.15-13.00 DLA DZIECI: Spotkanie śladami Biura Detektywistyczne Lassego i Mai. GOŚĆ SPECJALNY: Martin Widmark. Tłumaczenie z języka szwedzkiego – Małgorzata Grabarczyk.
  • 14:00 i 16:00 DLA DZIECI: Jak dobrze znasz Lassego i Maję? Quiz wiedzy o Biurze Detektytwistycznym Lassego i Mai.
  • 18.15-20.30 Kryminał szwedzki. GOŚĆ SPECJALNY: Spotkanie z Arne Dahlem. Prowadzący – Rafał Chojnacki. Tłumaczenie z języka szwedzkiego – Monika Samsel-Chojnacka. Na wydarzenie jest wstęp wolny.

Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 10-12 października w siedmiu bibliotekach województwa. Oprócz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku zawita do:

  • Bolszewo, Filia nr 1 Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie
  • Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie.

    O TYM:

Czubaj, Wroński i inni - Trójmiejska Afera Kryminalna z gwiazdami w tle

Afera Kryminalna. Tess Gerritsen gwiazdą festiwalu literackiego

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę