• Adrian Wielgat i Marcin Bachanek mistrzami Polski, GKS Stoczniowiec najlepszym klubem

W Tomaszowie Mazowieckim rozgrywane były mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim na torze długim. Adrian Wielgat i Marcin Bachanek zdobyli złote medale w rywalizacji seniorów, GKS Stoczniowiec okazał się najlepszym klubem w łącznej klasyfikacji punktowej, dodatkowo łyżwiarze gdańskiego klubu zdominowali młodzieżowe mistrzostwa kraju.
29.10.2018
Drużyna Stoczniowca z trenerem Ryszardem Białkowskim, prezesem Markiem Kosteckim (na górze) i Piotrem Puszkarskim (w dolnym rzędzie w środku), który zakończył karierę

Adrian Wielgat triumfował na dystansie 5000 metrów, Marcin Bachanek w biegu masowym, zostawiając w tyle m.in. byłego mistrza olimpijskiego Zbigniewa Bródkę. Srebro na 1500 metrów wywalczył Sebastian Kłosiński a Szymon Palka był drugi na 10 kilometrów. Wielgat dołożył jeszcze brąz na 1500 metrów, a Kłosiński w swojej koronnej konkurencji na dystansie 1000 metrów był drugi.

- Sebastian był faworytem w biegu na 1000 metrów, tymczasem zajął drugą lokatę ze stratą zaledwie pięciu setnych. Taki jest sport. Można powiedzieć, że przegrał o przysłowiową „długość nosa”. Myślę, że na mistrzostwach Polski w sprincie, które odbędą się w grudniu odbije to sobie z nawiązką - powiedział trener gdańszczan Ryszard Białkowski.

Razem łyżwiarze szybcy GKS Stoczniowiec Gdańsk na mistrzostwach Polski na torze długim w Tomaszowie Mazowieckiem zdobyli 6 medali, w tym 2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy.

Równie dobrze spisali młodzieżowcy gdańskiego klubu. Złote medale wywalczyli Bachanek w mass starcie i na 1500 m, Dawid Burzykowski na 1000 m oraz Palka na 10000 m, srebrne krążki padły łupem Bachanka na 500 m i 1000 m, Burzykowskiego w mass starcie, Palki na 5000 m a dodatkowo brąz wywalczył Burzykowski na 500 m. Dzięki temu GKS Stoczniowiec zwyciężył w łącznej klasyfikacji punktowej w kategorii młodzieżowej

- Nasza supremacja klubowa, podobnie jak w ubiegłym sezonie, trwa nadal. To oczywiście zasługa młodzieżowców: Marcina Bachanka, Dawida Burzykowskiego i Szymona Palki. Ich dobre występy to dla nas powód do radości i dumy - podkreślił trener Białkowski.

- Cieszą medale, ale przede wszystkim cieszy dobra postawa naszych zawodników już na początku sezonu. Największy progres dokonał się u Dawida Burzykowskiego i Szymona Palki. Zawodnicy nie tylko zajmowali wysokie lokaty, ale przede wszystkim notowali lepsze czasy w stosunku do wcześniejszych występów. Przetarcie ma za sobą także Jan Świątek. Wypadł przyzwoicie, choć przekonał się jaka jest różnica w startach z juniorami, a w pełni dorosłym łyżwiarstwie szybkim - podsumował krótko wiceprezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i jednocześnie prezes GKS Stoczniowiec Marek Kostecki.

Pięciu panczenistów Stoczniowca w kadrze na Puchar Świata

Decyzją władz Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego trzech panczenistów GKS Stoczniowiec weźmie udział w zawodach Pucharu Świata Seniorów, dwóch młodzieżowców wystartuje natomiast w Pucharze Świata Juniorów. Powołania to efekt dobrych startów gdańszczan w mistrzostwach kraju w Tomaszowie Mazowieckim.

Marcina Bachanka, Sebastiana Kłosińskiego oraz Adriana Wielgata zobaczymy podczas dwóch pierwszych w tym sezonie zawodów Pucharu Świata w Japonii. Podczas zmagań w Obichiro (16-18 listopada) oraz Tomakomai (23-25 listopada) Bachanek powinien rywalizować w biegu masowym, Kłosiński na dystansach 1000 i 1500 metrów, a Wielgat w biegu na 5 kilometrów.

Dawid Burzykowski i Szymon Palka sprawdzą się podczas zmagań pucharowych juniorów i młodzieżowców. Międzynarodowe zawody zaplanowano w Tomaszowie Mazowieckim (23-25.11). Warto dodać, że inny łyżwiarz Stoczniowca, Jan Świątek, jest rezerwowym na tę imprezę.