Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Paweł Adamowicz przed Jarosławem Wałęsą. Sondaż prezydencki Gazety Wyborczej dla Gdańska

26 procent poparcia dla Pawła Adamowicza, 24 proc. - dla Jarosława Wałęsy. Trzeci rezultat - 21 proc. - osiągnąłby Kacper Płażyński jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Takie są wyniki dla Gdańska w ogólnopolskim sondażu wyborczym, zamówionym przez Gazetę Wyborczą i opublikowanym w piątek, 24 listopada.

Paweł Adamowicz przed Jarosławem Wałęsą. Sondaż prezydencki Gazety Wyborczej dla Gdańska
A
A
data publikacji: 24 listopada 2017 r.

Sondaż otwiera pierwszą stronę ogólnopolskiego wydania Gazety Wyborczej w piątek, 24 listopada
Sondaż otwiera pierwszą stronę ogólnopolskiego wydania Gazety Wyborczej w piątek, 24 listopada
www.gdansk.pl

Sondaż na zlecenie Gazety Wyborczej Radia TOK FM przeprowadzono w dniach 12-19 listopada na reprezentatywnej próbie mieszkańców naszego miasta. Ankieterzy firmy KANTAR zadzwonili na telefony stacjonarne i komórkowe (tzw. mix) 803 gdańszczan i gdańszczanek. Prócz Pawła  Adamowicza, Jarosława Wałęsy i Kacpra Płażyńskiego respondenci są gotowi głosować na Jolantę Banach z komitetu Lepszy Gdańsk (6 proc.) i poseł Ewę Lieder z .Nowoczesnej (6 (proc.). Aż 12 procent pytanych stwierdziło, że nie wie na kogo zagłosują, odpowiedzi odmówiło 4 proc. respondentów.

Gazeta Wyborcza dała na pierwszej stronie ogólnopolskiego wydania tytuł “GDAŃSK. ADAMOWICZ O WŁOS” i komentarz: “W Gdańsku elektorat opozycji dzieli się na zwolenników prezydenta Pawła Adamowicza (26 proc.) i Jarosława Wałęsy (24 proc.). Nawet jeśli wystartują obaj, w drugiej turze słabszy ‘przekaże’ elektora silniejszemu. Kacper Płażyński (PiS), mimo 21-proc. poparcia, będzie miał spory problem, by zdobyć nowych zwolenników”.

Na stronach regionalnych wyniki omawia Krzysztof Katka, dziennikarz polityczny Gazety Wyborczej Trójmiasto: “Paweł Adamowicz mógłby wygrać wybory prezydenckie w Gdańsku, nawet gdyby startował jako kandydat niezależny i konkurował z Jarosławem Wałęsą z PO. Ich łączne poparcie jest ponad dwukrotnie wyższe niż dla kandydata PiS”. Katka podkreśla jednak, że kandydatury nie są przesądzone, ponieważ Platforma Obywatelska nie podjęła jeszcze decyzji. W grę wchodzą wciąż trzy nazwiska: Paweł Adamowicz, Jarosław Wałęsa i poseł Agnieszka Pomaska. Jest to więc sondaż prezentujący przede wszystkim gdańskie potencjały elektoratów głównych aktorów sceny politycznej: PO i PiS.

Gazeta Wyborcza Trójmiasto przytacza komentarz prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego: “Muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczony, że gdyby Paweł Adamowicz startował z własnego komitetu, to wygrałby pierwszą turę wyborów - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Zapewne zwyciężyłby też w drugiej, bo spodziewałbym się, że wejdzie do niej także kandydat PiS-u. Rozumiem, że Nowoczesna też poparłaby kandydata sił demokratycznych. Jak sądzę, Paweł Adamowicz z poparciem Platformy miałby blisko 50 proc. głosów. Widać, że ma szerszy elektorat niż Platforma, co jest kluczowe dla wygrania wyborów w Gdańsku”.

Szczegółowe omówienie sondażu - w piątkowym wydaniu Gazety Wyborczej

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl