Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Prezydent Gdańska pisze do szefa MON. Minister odpowiada

Prezydent Gdańska skierował do ministra obrony narodowej list z życzeniami z okazji święta Wojska Polskiego oraz z zaproszeniem dla ministra i wojska na uroczystości na Westerplatte.

Prezydent Gdańska pisze do szefa MON. Minister odpowiada
A
A
data publikacji: 14 sierpnia 2018 r.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz kieruje oficjalne zaproszenie do ministra obrony narodowej do udziału w uroczystościach patriotycznych na Westerplatte, które od 1999 roku odbywają się o godz. 4.45, w dniu 1 września
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz kieruje oficjalne zaproszenie do ministra obrony narodowej do udziału w uroczystościach patriotycznych na Westerplatte, które od 1999 roku odbywają się o godz. 4.45, w dniu 1 września
Mateusz Ochocki/KFP


List został wysłany do ministra Mariusza Błaszczaka w poniedziałek, 13 sierpnia.

Składam na Pańskie ręce gorące życzenia z okazji Dnia Wojska Polskiego, które za Pańskim pośrednictwem chciałbym skierować do wszystkich żołnierzy polskiej armii. Życzę, by odpowiedzialna służba Ojczyźnie była dla każdego z nich źródłem prawdziwej dumy - pisze w korespondencji do szefa Ministerstwa Obrony Narodowej prezydent Gdańska.

Jednocześnie Paweł Adamowicz kieruje oficjalne zaproszenie do ministra do udziału w uroczystościach patriotycznych na Westerplatte, które od 1999 roku odbywają się o 4.45, w dniu 1 września. Według prezydenta udział Wojska Polskiego jest wskazany i konieczny. Stał się on zresztą tradycją i to, mimo że uroczystości rocznicowe nie mają charakteru państwowego ani wojskowego. Od ich zainicjowania przez prezydenta Gdańska w 1999 roku, były zawsze uroczystością patriotyczną organizowaną i finansowaną przez miasto Gdańsk. Zarazem jednak udział wojska i władz państwowych był zawsze zapewniony i prezydent chce, aby tak pozostało. Wielokrotnie uroczystości miały wysoką rangę międzynarodową. Temu, zdaniem Pawła Adamowicza, towarzyszyć powinien także udział mieszkańców, w tym także osób młodych, dla których wydarzenia na Westerplatte stanowią niezwykle ważną lekcję życiową.

Prezydent Gdańska pisze:

Obchody na Westerplatte – zgodnie z obowiązującym ceremoniałem – są uroczystością patriotyczną. Nie mają więc, ani charakteru państwowego, ani wojskowego. Nie wyobrażam sobie jednak, by zabrakło na nich polskich żołnierzy, spadkobierców tych, których krew przed laty uświęciła to miejsce. Zależy nam na tym, aby uwzględnić obecność przedstawicieli armii w scenariuszu uroczystości rocznicowej. Jednocześnie, równie ważną rolę w przeprowadzeniu całej ceremonii widzimy w zaangażowaniu i czynnym udziale przedstawicieli młodego pokolenia.

Jedocześnie Paweł Adamowicz prosi ministra Mariusza Błaszczaka o wyznaczenie odpowiedniej osoby w celu omówienia przebiegu planowanej uroczystości.

List prezydent Gdańska Pawła Adamowicza do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka (206.07 KB)
Mariusz Błaszczak skomentował zaproszenie podczas dzisiejszej uroczystości Święta Wojska Polskiego w Warszawie.
- Cieszę się, że prezydent Gdańska zrozumiał, że obchody nie są możliwe bez wojska - powiedział minister obrony. - Te obchody powinny odbyć się z pełnym ceremoniałem wojskowym - podkreślił.