• Start
  • Wiadomości
  • Rzecznik Praw Obywatelskich odchodzi. Wsparcie z Gdańska po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odchodzi. Głosy wsparcia z Gdańska po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej uchylił przepisy, które umożliwiały Adamowi Bodnarowi pełnienie obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich. Wyrok ten, który wejdzie w życie za 3 miesiące, otwiera drogę do usunięcia go ze stanowiska. "Czy naprawdę to się dzieje? 32 lata od upadku komuny prokurator czasów PRL przepytuje w Trybunale Konstytucyjnym służącego obywatelkom i obywatelom Rzecznika Praw Obywatelskich" - napisała na swoim Fb prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
15.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna w garniturze w okularach w jasnym wnętrzu, nad nim napis "Sens Solidarności"
ECS - 2016 r. Adam Bodnar podczas uroczystości wręczenia Odznaki Honorowej "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka" dla Joanny Muszkowskiej-Penson i Olgi Krzyżanowskiej
zdj.Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

 

Adam Bodnar wielokrotnie w czasie swojego urzędowania zapraszany był do Gdańska, gdzie poruszał kwestie wolności obywatelskich i obecnych zagrożeń dla demokracji.

Na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich został wybrany w 2015 roku, gdy Polską rządziła jeszcze koalicja PO - PSL. Za takim wyborem przemawiały kwalifikacje Adama Bodnara: prawnik i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych i działacz na rzecz praw człowieka. W latach 2010-2015 był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Kadencja Adama Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich dobiegła końca, ale od miesięcy trwa polityczny pat związany z wyborem jego następcy. Musi on zostać wybrany przez Sejm i Senat. Kandydatury różnych stron nie znajdują poparcia, więc Adam Bodnar wciąż pełni swoją funkcję. Grupa posłów PiS, które nie akceptuje jego działań np. ostatniej interwencji w sprawie zakupu Polska Press przez Orlen, postanowiła skierować sprawę pełnienia przez niego funkcji RPO do Trybunału Konstytucyjnego. W czwartek 15 kwietnia Trybunał pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej uchylił przepisy, na podstawie których Adam Bodnar pełnił obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich. Wyrok ten, który wejdzie w życie za 3 miesiące, otwiera drogę do usunięcia go ze stanowiska. Przez rządzący PiS został przyjęty z zadowoleniem, ostro natomiast krytykuje go opozycja.

Piotr Adamowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej na swoim profilu społecznościowym:


Było do przewidzenia co zrobi trybunał Pani Przyłębskiej. Wielkie słowa wdzięczności dla RPO Bodnara, także za pomoc w sprawie zamordowania Pawła. Obawiam się, że teraz PiS zabierze się za media i uniwersytety...


Szczególnie źle odebrane zostało przesłuchiwanie Adama Bodnara przez sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Piotrowicza. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz napisała na swoim portalu społecznościowym o swoim wsparciu dla prof. Bodnara:

Czy naprawdę to się dzieje? 32 lata od upadku komuny prokurator czasów PRL przepytuje w Trybunale Konstytucyjnym służącego obywatelkom i obywatelom Rzecznika Praw Obywatelskich.
Adam Bodnar przesyłam wyrazy wsparcia z Miasto Gdańsk i dziś szczególnie wspominam naszą rozmowę o Polsce i konferencję Przemoc i polityka, która odbyła się w zeszłym roku

napisała prezydent Gdańska.





Adam Bodnar to stały gość wielu wydarzeń poświęconych demokracji i wolności organizowanych w Gdańsku. Był m.in. zaproszony na spotkanie w ramach odbywającej się w Europejskim Centrum Solidarności konferencji „Personal Democracy Forum CEE 2017, czyli technologia, polityka i społeczeństwo”. Uczestniczył też w maju ubiegłego roku w 67. Salonie Młodopolskim im. Arama Rybickiego.

Europejskie Centrum Solidarności - 2017r. Konferencja Feantsa. Przeciwdziałanie bezdomności: Solidarność w działaniu Nz. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar
Europejskie Centrum Solidarności - 2017r. Konferencja Feantsa. Przeciwdziałanie bezdomności: Solidarność w działaniu Nz. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Był też zaproszony na Święto Wolności i Demokracji przed rokiem, kiedy to uroczyście obchodzono 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. W Europejskim Centrum Solidarności wziął wówczas udział w debacie "Polska aktywna czy bierna, demokratyczna czy autorytarna?". Udzielił też przy okazji wywiadu portalowi gdansk.pl. Mówił wówczas m.in. o tym na jakim etapie jest teraz Polska, czy wciąż respektowane są u nas podstawowe prawa i wolności obywatelskie.

Polska staje się systemem wyborczego, albo konkurencyjnego autorytaryzmu. Co to takiego jest? To taka teoria, która obrazuje system polityczny, który nie jest systemem autorytarnym. Jak słyszę czasami porównania, że idziemy w kierunku Białorusi czy Turcji... No, bez przesady. To nie jest ten model. To nie jest też państwo w pełni demokratyczne. To jest taki system gdzieś pośrodku. Dlaczego to słowo „konkurencyjny” jest niezwykle istotne? Ponieważ to słowo określa to, czy mamy zapewnione równe warunki gry, równe pole dla wszystkich graczy politycznych. W Polsce tak nie jest. W coraz większym stopniu władza wykorzystuje różne mechanizmy wpływu, poprzez media publiczne, poprzez dostęp i wykorzystywanie różnych środków publicznych, poprzez szykanowanie działaczy opozycyjnych, działaczy organizacji pozarządowych, sędziów, prokuratorów w taki sposób, aby przechylać na swoją korzyść to pole gry. To jest strasznie niebezpieczne, bo nie jest łatwe do zidentyfikowania tak od razu. Natomiast powoduje odbieranie w dłuższej perspektywie różnych gwarancji systemu demokratycznego.

- mówił gdansk.pl Adam Bodnar.


Zobacz cały wywiad z Adamem Bodnarem:

 


W 2018 r. w Europejskim Centrum Solidarności spotkali się rzecznicy praw obywatelskich (ombudsmani) Grupy Wyszehradzkiej. Wówczas to prof. Adam Bodnar przypomniał, że w 2018 r. przypada 70. rocznica przyjęcia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, z którą to nierozłącznie związana jest misja rzeczników praw obywatelskich. W ECS przyjęli oni wówczas wspólny dokument. Oto jego fragment:

Edukacja o prawach człowieka staje się współcześnie jednym z ważniejszych aspektów pracy z młodszymi członkami naszego społeczeństwa. Jako Rzecznicy powinniśmy podejmować działania zmierzające do kształtowania i wychowywania młodych ludzi na aktywnych i  świadomych swych praw obywateli, którzy są prawdziwymi i najważniejszymi strażnikami demokracji i państwa prawa. Głęboko wierzymy, że dzięki odpowiedniej edukacji uda się wykreować wśród nich świadomość znaczenia przyrodzonej godności człowieka oraz poszanowania zasad wolności, równości i solidarności, jako kluczowych czynników dla zapewnienia pomyślnej przyszłości społeczeństw Grupy Wyszehradzkiej

- czytamy w deklaracji rzeczników praw obywatelskich Grupy Wyszehradzkiej.



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę