PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Actus Humanus. Renesans i barok. Tydzień z klasyką

Actus Humanus. Renesans i barok. Tydzień z klasyką
Arcydzieła muzyki dawnej (m.in. Vivaldiego, Bacha i Monteverdiego) w mistrzowskim wykonaniu zabrzmią podczas 5. edycji festiwalu Actus Humanus, który trwa od 7 grudnia 2015 r. w Gdańsku. Melomanów zapewne najbardziej interesują nazwiska wykonawców. Informujemy, że brylantem wśród pereł będzie słynny kontratenor Franco Fagioli.

Accademia Bizantina otworzy festiwal Actus Humanus.
Accademia Bizantina otworzy festiwal Actus Humanus.
Giulia Papetti

Poświęcony muzyce renesansu i baroku festiwal wzbogaca życie kulturalne Gdańska od czterech lat, z roku na rok stając się coraz bardziej rozpoznawalny w Europie. W maju 2015 roku Actus Humanus został włączony do prestiżowego programu EFFE: Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy.

Muzyczna impreza jest okazją, by usłyszeć na żywo najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej z całego świata.

– W zaledwie czteroletniej historii tego wydarzenia gościliśmy tak znamienite osobistości, jak Jordi Savall z Hiszpanii, Ottavio Dantone z Włoch, Pierre Hantaï z Francji, Pedro Memelsdorff z Argentyny i wielu innych – mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Filip Berkowicz.

W tym roku także pojawią się muzyczne gwiazdy. Festiwal otworzy występ światowej sławy formacji Accademia Bizantina pod batutą Ottavio Dantone, z udziałem wybitnego włoskiego skrzypka Giuliano Carmignoli. Muzycy sięgną do kompozycji Antonio Vivaldiego (m.in. Koncert C-dur RV 187 i Koncert G-dur RV 146) i Johanna Sebastiana Bacha (Koncert E-dur BWV 1042 oraz Koncert a-moll BWV 1041). Koncert odbędzie się w Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) w poniedziałek, 7 grudnia 2015 roku, o godz. 20. Bilety: 90 zł.

We wtorek, 8 grudnia, w Dworze Artusa (Gdańsk, ul. Długi Targ 43-44) zapanuje bożonarodzeniowa atmosfera – za sprawą Les Talens Lyriques. Zespół, który wystąpi pod batutą Christophe’a Rousseta, zaprezentuje repertuar francuski: kompozycje Marca-Antoine’a Charpentiera. Początek koncertu o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 70 zł, w dniu koncertu 90 zł.

Dzień później (9 grudnia) w tym samym miejscu zabrzmią kantaty Johanna Sebastiana Bacha w wirtuozerskim wykonaniu Le Banquet Céleste. Francuskim zespołem pokieruje Damien Guillon. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 40 zł, w dniu koncertu 60 zł.

Cypryjskie nieszpory bożonarodzeniowe Jeana Haelle wykona z kolei antwerpska grupa Graindelavoix. W czwartek, 10 grudnia, ta multidyscyplinarna formacja artystyczna wystąpi w kościele św. Jakuba (Gdańsk, ul. Łagiewniki 63). Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 40 zł, w dniu koncertu 60 zł.

W piątek, 11 grudnia, muzyka barokowa ponownie zabrzmi w Dworze Artusa. Ceniona orkiestra kameralna Akademie für Alte Musik Berlin zaprezentuje w Gdańsku program świąteczny. Wykona m.in. kompozycje Heinricha Ignaza Franza Bibera, Georga Philipa Telemanna i Antonia Vivaldiego. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 70 zł, w dniu koncertu 90 zł.

Podczas przedostatniego koncertu, w sobotę 12 grudnia, w tym samym miejscu zaprezentują się Les Arts Florrisants. Wieczór będzie poświęcony kompozycjom włoskiego kompozytora Claudio Monteverdiego. Początek koncertu o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 70 zł, w dniu koncertu 90 zł.

Festiwal Actus Humanus zakończy występ jednego z najwybitniejszych kontratenorów naszych czasów: Franco Fagioli zaśpiewa dla polskiej publiczności „Arie dla Caffarellego”. Będzie mu towarzyszyć, znana już mieszkańcom Trójmiasta z poprzedniej edycji festiwalu, francuska formacja Il Pomo d’Oro pod batutą Riccarda Minasiego. Wykonująca muzykę barokową grupa wystąpi w Centrum św. Jana w niedzielę 13 grudnia. Początek koncertu o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 70 zł, w dniu koncertu 90 zł.


www.actushumanus.com


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze