Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Actus Humanus. Renesans i barok. Tydzień z klasyką

Arcydzieła muzyki dawnej (m.in. Vivaldiego, Bacha i Monteverdiego) w mistrzowskim wykonaniu zabrzmią podczas 5. edycji festiwalu Actus Humanus, który trwa od 7 grudnia 2015 r. w Gdańsku. Melomanów zapewne najbardziej interesują nazwiska wykonawców. Informujemy, że brylantem wśród pereł będzie słynny kontratenor Franco Fagioli.

Actus Humanus. Renesans i barok. Tydzień z klasyką
A
A
data publikacji: 07 grudnia 2015 r.

Accademia Bizantina otworzy festiwal Actus Humanus.
Accademia Bizantina otworzy festiwal Actus Humanus.
Giulia Papetti

Poświęcony muzyce renesansu i baroku festiwal wzbogaca życie kulturalne Gdańska od czterech lat, z roku na rok stając się coraz bardziej rozpoznawalny w Europie. W maju 2015 roku Actus Humanus został włączony do prestiżowego programu EFFE: Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy.

Muzyczna impreza jest okazją, by usłyszeć na żywo najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej z całego świata.

– W zaledwie czteroletniej historii tego wydarzenia gościliśmy tak znamienite osobistości, jak Jordi Savall z Hiszpanii, Ottavio Dantone z Włoch, Pierre Hantaï z Francji, Pedro Memelsdorff z Argentyny i wielu innych – mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Filip Berkowicz.

W tym roku także pojawią się muzyczne gwiazdy. Festiwal otworzy występ światowej sławy formacji Accademia Bizantina pod batutą Ottavio Dantone, z udziałem wybitnego włoskiego skrzypka Giuliano Carmignoli. Muzycy sięgną do kompozycji Antonio Vivaldiego (m.in. Koncert C-dur RV 187 i Koncert G-dur RV 146) i Johanna Sebastiana Bacha (Koncert E-dur BWV 1042 oraz Koncert a-moll BWV 1041). Koncert odbędzie się w Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) w poniedziałek, 7 grudnia 2015 roku, o godz. 20. Bilety: 90 zł.

We wtorek, 8 grudnia, w Dworze Artusa (Gdańsk, ul. Długi Targ 43-44) zapanuje bożonarodzeniowa atmosfera – za sprawą Les Talens Lyriques. Zespół, który wystąpi pod batutą Christophe’a Rousseta, zaprezentuje repertuar francuski: kompozycje Marca-Antoine’a Charpentiera. Początek koncertu o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 70 zł, w dniu koncertu 90 zł.

Dzień później (9 grudnia) w tym samym miejscu zabrzmią kantaty Johanna Sebastiana Bacha w wirtuozerskim wykonaniu Le Banquet Céleste. Francuskim zespołem pokieruje Damien Guillon. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 40 zł, w dniu koncertu 60 zł.

Cypryjskie nieszpory bożonarodzeniowe Jeana Haelle wykona z kolei antwerpska grupa Graindelavoix. W czwartek, 10 grudnia, ta multidyscyplinarna formacja artystyczna wystąpi w kościele św. Jakuba (Gdańsk, ul. Łagiewniki 63). Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 40 zł, w dniu koncertu 60 zł.

W piątek, 11 grudnia, muzyka barokowa ponownie zabrzmi w Dworze Artusa. Ceniona orkiestra kameralna Akademie für Alte Musik Berlin zaprezentuje w Gdańsku program świąteczny. Wykona m.in. kompozycje Heinricha Ignaza Franza Bibera, Georga Philipa Telemanna i Antonia Vivaldiego. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 70 zł, w dniu koncertu 90 zł.

Podczas przedostatniego koncertu, w sobotę 12 grudnia, w tym samym miejscu zaprezentują się Les Arts Florrisants. Wieczór będzie poświęcony kompozycjom włoskiego kompozytora Claudio Monteverdiego. Początek koncertu o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 70 zł, w dniu koncertu 90 zł.

Festiwal Actus Humanus zakończy występ jednego z najwybitniejszych kontratenorów naszych czasów: Franco Fagioli zaśpiewa dla polskiej publiczności „Arie dla Caffarellego”. Będzie mu towarzyszyć, znana już mieszkańcom Trójmiasta z poprzedniej edycji festiwalu, francuska formacja Il Pomo d’Oro pod batutą Riccarda Minasiego. Wykonująca muzykę barokową grupa wystąpi w Centrum św. Jana w niedzielę 13 grudnia. Początek koncertu o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 70 zł, w dniu koncertu 90 zł.


www.actushumanus.com


-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora