PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Actus Humanus. Największy festiwal muzyki dawnej

Actus Humanus. Największy festiwal muzyki dawnej
Dziesięć koncertów z udziałem największych światowych gwiazd wykonawstwa historycznego i przodujących w tej dziedzinie artystów polskich. Wiosenna edycja największego festiwalu muzyki dawnej w Polsce - Actus Humanus Resurrectio - rozpocznie się w środę, 17 kwietnia, i potrwa do niedzieli, 21 kwietnia.
La Compagnia del Madrigale
La Compagnia del Madrigale
mat. prasowe
 
Organizowany co roku w Gdańsku Actus Humanus to największy festiwal muzyki dawnej w Polsce i jedna z najważniejszych tego rodzaju imprez europejskich. Od czwartku do niedzieli, 17-21 kwietnia, po raz trzeci w historii festiwalu odbędzie się jego edycja wiosenna, towarzysząca zimowej: Actus Humanus Resurrectio.
 
Tegoroczna odsłona zapowiada się jako mistrzowskie dopełnienie dwóch poprzednich. Czeka nas bowiem pięć dni Wielkiego Tygodnia, dziesięć koncertów, największe światowe gwiazdy wykonawstwa historycznego i przodujący w tej dziedzinie artyści polscy. Szczególną atrakcją będzie wykonanie trzech różnych wersji ciemnych jutrzni, ujętych w klamrę arcydzieł Bacha.
 
- Ciemne jutrznie to modlitwy odmawiane tradycyjnie przed świtem w czasie Triduum Paschalnego. W epoce baroku zyskały bogatą oprawę muzyczną, zwłaszcza we Francji. Podczas gdańskiego festiwalu będziemy mieli niepowtarzalną okazję porównania muzyki napisanej na ten czas aż przez czterech twórców - mówią organizatorzy.
 
 
Ensemble Correspondances
Ensemble Correspondances
mat. prasowe
 
Serię zainaugurują w Wielki Czwartek (18 kwietnia) sopranistka Sophie Karthäuser i Ensemble Correspondances pod dyrekcją Sebastiena Dauce’a, cyklem Michela Richarda Lalande’a. Wielkopiątkową (19 kwietnia) kontynuacją będzie koncert również powracającego na festiwal zespołu La Compagnia del Madrigale, który przedstawi zbiór Responsoria et alia ad Officium Hebdomadae Sanctae spectantia, autorstwa Carlo Gesualda. W Wielką Sobotę (20 kwietnia) natomiast uwielbiany w Gdańsku Christophe Rousset, wspólnie z Les Talens Lyriques, wykona Leçons de ténèbres Marca-Antoine’a Charpentiera oraz François Couperina.
 
Introdukcjami do wieczornej zadumy będą recitale trojga artystów polskich. W czwartkowe popołudnie zabrzmi 12 Fantazji Georga Philippa Telemanna w wykonaniu Agnieszki Gorajskiej, a w Wielki Piątek - Melodie na psałterz polski Mikołaja Gomółki w interpretacjach Adama Struga, zespołu Monodia Polska i grającej na pozytywie Marii Erdman. Z kolei w sobotnie popołudnie nad dachami miasta będzie niósł się cykl kantat Membra Jesu Nostri Dietricha Buxtehude w transkrypcji i wykonaniu Moniki Kaźmierczak, miejskiej carillonistki Gdańska.
 
 
Sophie Karthäuser
Sophie Karthäuser
mat. prasowe
 
Trzy medytacyjne dni festiwalu ujęte zostaną w podwójną klamrę bachowską. Podczas pierwszego koncertu wieczornego (17 kwietnia) legendarny William Christie i Les Arts Florissants po raz pierwszy w Polsce wykonają Pasję Janową Bacha. Przeciwwagą dla dramatycznego arcydzieła będą Bachowskie Sonaty na skrzypce solo BWV 1001, 1003 i 1005 w interpretacji skrzypka Zbigniewa Pilcha.
 
W Niedzielę Wielkanocną (21 kwietnia) Marcin Świątkiewicz zmierzy się ze Sztuką fugi Bacha, zaś wieczorem zabrzmi komplet sześciu Koncertów Brandenburskich Johanna Sebastiana Bacha w wykonaniu Akademie für Alte Musik Berlin. W ten sposób Bach, alfa i omega europejskiej sztuki, rozpocznie i zakończy tę wyjątkową, wiosenną odsłonę festiwalu Actus Humanus.
 
Koncerty odbywać się będą w Ratuszu Głównego Miasta (ul. Długa 46), Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50), Dworze Artusa (ul. Długi Targ 43-44) i Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35).
Bilety na poszczególne koncerty: 20-140 zł. Karnet pięciodniowy: normalny 310 zł, premium 510 zł.

 

Szczegółowy program ACTUS HUMANUS RESURRECTIO 2019 i informacje o biletach

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl