Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Abp. Gocłowski umarł, ale i tak będzie album na 85. urodziny

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza fotoreporterów do wyjątkowego projektu, który będzie hołdem pamięci dla niedawno zmarłego abp. Tadeusza Gocłowskiego. Z okazji 85. urodzin arcybiskupa wyda album poświęconych mu, archiwalnych fotografii. Projekt jest otwarty - nabór prac trwa do 20 czerwca 2016.

Abp. Gocłowski umarł, ale i tak będzie album na 85. urodziny
A
A
data publikacji: 28 maja 2016 r.

Abp Gocłowski podczas inauguracji organów w gdańskim kościele św. Trójcy, wrzesień 2013 r.
Abp Gocłowski podczas inauguracji organów w gdańskim kościele św. Trójcy, wrzesień 2013 r.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- To spontaniczna akcja, której jedyną przesłanką jest życzliwość i wdzięczność, które wielu z nas nosi w sobie wobec śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego - mówią organizatorzy akcji.

Po śmierci abp. Gocłowskiego fotoreporter Robert Kwiatek opublikował wspomnienie i zabawne zdjęcie metropolity na Facebooku. Post udostępnił Paweł Zbierski, rzucając fotoreporterom wyzwanie: „w ciągu tych wielu lat każdy cyknął jakąś interesującą fotę! Powinna chyba powstać z tego wspólna wystawa :-), co myślicie?”. Rozpętała się żywa dyskusja wielu osób, a Bożena Grzywaczewska zaproponowała: „zróbmy wspólnie wspomnieniowy album jako pożegnanie Arcybiskupa”..

Udostępniona przez Roberta Kwiatka fotografia, która stała się przyczynkiem akcji, ukazuje arcybiskupa Gocłowskiego podczas wspólnej zabawy z wiernymi w Niedzielę Palmową 1999 roku. Organizatorzy akcji liczą, że takie będą i następne zdjęcia - zabawne, oryginalne, sentymentalne. Tematyka jest dowolna. Fotografie mogą dotyczyć zarówno życia Kościoła, oficjalnych uroczystości z udziałem arcybiskupa i pielgrzymek papieskich, jak i wydarzeń z jego życia prywatnego.

Wyboru dokona jury, w którym zasiądą: Grażyna Goszczyńska - kustosz fotografii w ECS, działaczka społeczna Bożena Rybicka-Grzywaczewska - jedna z inicjatorek projektu, Ewa Konkel z ECS, fotoreporterzy Maciej Kosycarz i Robert Kwiatek, grafik Mirosław Miłogrodzki, Magdalena Mistat - kierownik działu promocji ECS, Lech Parell - dziennikarz i prezes fundacji Gdańskie Centrum Multimedialne oraz dziennikarka Katarzyna Żelazek.

Wybrane 60-80 fotografii trafi do albumu, który zostanie wydany w 85. rocznicę urodzin zmarłego kapłana - 16 września 2016 roku. Oprócz zdjęć znajdą się w nim także wspomnienia i anegdoty związane z postacią arcybiskupa Gocłowskiego. Album trafi do sprzedaży, a część dochodu zostanie przekazana na stypendia dla dzieci z Pomorza, fundowane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, której działalność była bliska arcybiskupowi.Fotografie można przesyłać do poniedziałku 20 czerwca 2016 r. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie projektu: www.ecs.gda.pl/projektabptg.

Po wydaniu albumu organizatorzy zapowiadają także wystawę nadesłanych fotografii. W przyszłości planowane jest kolejne wydawnictwo fotograficzne, z okazji rocznicy śmierci duchownego.

Mecenasem projektu jest miasto Gdańsk, a wydawcą albumu Europejskie Centrum Solidarności.


-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora