PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Abp Głódź na Pasterce o uchodźcach: - Niech się cieszą własnym niebem w Syrii

Abp Głódź na Pasterce o uchodźcach: - Niech się cieszą własnym niebem w Syrii
W czasie Pasterki w Katedrze Oliwskiej metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wypowiedział się przeciw przyjęciu uchodźców do Polski. - Niech żyją w Syrii, niech tam pracują, modlą się i cieszą własnym niebem - powiedział gdański metropolita.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w czasie mszy w Bazylice św. Brygidy w grudniu 2017
Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w czasie mszy w Bazylice św. Brygidy w grudniu 2017
Mateusz Ochocki/KFP

W czasie Pasterki w poniedziałek w nocy (25 grudnia) metropolita gdański Leszek Głódź odniósł się do sytuacji uchodźców z Syrii. Głódź wypowiedział się przeciw przyjmowaniu ich w Polsce:

- Mówi się o tym, ale - więcej jest w tym propagandy niż czynów - o potrzebie przyjęcia uchodźców. My wiemy, co to jest emigracja i co to jest uchodźstwo, szukanie obcej ojczyzny. Z samej naszej archidiecezji skierowaliśmy konkretnych 843 adresów do rodzin w Syrii, które mamy na utrzymaniu. To jest też dzieło. Niech tam żyją, pracują, cieszą się własnym niebem i niech się modlą przy naszej pomocy.

Przypomnijmy, że w wojnie domowej toczącej się od 2011 roku w Syrii zginęło około pół miliona mężczyzn, kobiet i dzieci. Z objętego wojną domową kraju uciekło pięć milionów ludzi: głównie do sąsiednich Turcji, Libanu i Jordanii, ale także do Europy. Wielu z uciekających utonęło w Morzu Śródziemnym.

W samej Syrii kolejnych 6,5 miliona uciekło ze swoich domów położonych na terenach objętych walką, ale nie opuściło kraju i żyją w obozach na terenie Syrii.

W Syrii walczą ze sobą: brutalny reżim prezydenta Bashara al-Assada, który zabija własnych poddanych, stosujący wojnę chemiczną i naloty wobec ludności cywilnej; Rosjanie, którzy pomagają Al-Assadowi i podczas bombardowań zrzucają bomby także na szpitale i szkoły; Wolna Armia Syryjska - czyli opozycja wobec reżimu al-Assada; ISIS - Państwo Islamskie, stosujące brutalne tortury i środki, jak śmierć przez ścięcie i inne bestialskie metody wobec podbitej ludności; oraz Kurdowie, walczący o autonomię.

Rząd polski nie zgadza się na przyjęcie ani jednego uchodźcy z Syrii.

W swoim orędziu na Boże Narodzenie abp Głodź odniósł się też do ostatnich wydarzeń w Polsce, komentowanych przez Unię Europejską i polską opozycję, mówiąc: - Polskich spraw nie rozstrzygnie ani ulica, ani zagranica, ani ręka podniesiona w Brukseli i wymierzona przeciw rozporządzeniom w Polsce. Ani poklask dla decyzji, które negują suwerenność naszego ustawodawstwa.

Abp Gądecki: Biblia mówi “nakarmić, odziać, przyjąć”

W zupełnie innym tonie niż abp Głódź o uchodźcach wypowiedział się w czasie Pasterki w Poznaniu arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. On z kolei wezwał do pomocy uchodźcom, powołując się na Biblię oraz nauczanie papieża Franciszka.

Gądecki w swoim kazaniu mówił:

- Pokój, który aniołowie ogłosili pasterzom w noc Bożego Narodzenia, jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów, a w szczególnie tych, którzy najbardziej cierpią z powodu jego braku. Pośród tych ludzi znajduje się 22,5 mln uchodźców, którzy uciekają od wojen i głodu lub są zmuszeni opuścić swoją ziemię z powodu dyskryminacji, prześladowań, ubóstwa i degradacji środowiska. Którzy opuszczają swoją ojczyznę z powodu zagrożenia życia, zdrowia lub wolności. Którzy szukają miejsca, gdzie mogliby żyć w pokoju i aby je znaleźć, gotowi są ryzykować bycie w podróży, która w wielu przypadkach jest długa i niebezpieczna. Gotowi są znosić trudy i cierpienia, pokonywać druty kolczaste i mury wzniesione po to, by trzymać ich z dala od tego celu (...) Danie uchodźcom szansy na znalezienie pokoju, którego poszukują, wymaga pewnej strategii, która połączy cztery działania: przyjmowanie, chronienie, promowanie i integrowanie.

Gądecki cytował także Biblię:

- Byłem głodny, a nie daliście mi jeść. Byłem spragniony, a nie daliście mi pić. Byłem przybyszem, a nie przyjęliście mnie. Zaprawdę powiadam Wam: wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i mnie nie uczynili” [Mt 25, 31-46 - red.] Biblia uczy, że Bóg miłuje cudzoziemca, udzielając mu chleba i odzienia, dlatego napomina: wy także miłujcie cudzoziemca, bo sami byliście przybyszami.

Więcej o nauczaniu arcybiskupa Gądeckiego w sprawie uchodźców na stronie Episkopat.pl w artykule: “W sprawie uchodźców kierunek wskazuje Jezus, nie politycy”.

Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze
Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze