Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

A słowo śpiewem się stanie. Co wykonają Janda i Woś?

Krystyna Janda - jedna z najwybitniejszych polskich aktorek. Joanna Woś - ceniona śpiewaczka operowa. W dniu 23 maja połączą swoje talenty i wystąpią razem w Starym Maneżu z wyjątkowym repertuarem. W sprzedaży są jeszcze bilety na to wydarzenie.

A słowo śpiewem się stanie. Co wykonają Janda i Woś?
A
A
data publikacji: 06 maja 2016 r.

Joanna Woś i Krystyna Janda
Joanna Woś i Krystyna Janda
Materiały prasowe

- Od dawna myśleliśmy o koncercie czy spotkaniu z publicznością, który połączyłby słowo mówione ze śpiewem, opartym o bardzo dobrą literaturę tematu - mówi Krystyna Janda. - W całym repertuarze operowym jest wiele arii, które są modlitwami, jest także wiele pieśni, które są rodzajem rozmowy z Bogiem. Jest też wiele nieznanych modlitw zjawiskowej urody, które zasługują na przypomnienie. Jestem szczególną wielbicielką modlitw autorstwa Matki Teresy z Kalkuty.

“Modlitwy” - wspólny koncert Jandy i Joanny Woś - miał swoją premierę w Teatrze Polonia w grudniu 2015 roku. Występ w dniu 23 maja 2016 r. (poniedziałek) w gdańskim Starym Maneżu będzie pierwszym poza Warszawą.

Skąd w ogóle pomysł na “Modlitwy”?

- Z Joanną przyjaźnimy się od wielu lat i ciągle mówiłyśmy o jakimś wspólnym projekcie. Na pomysł takiego wieczoru wpadłyśmy trzy lata temu, ale obie nie miałyśmy czasu, by go zrealizować - przypomina aktorka. - Wreszcie przy okazji prób Joanny w Operze Warszawskiej mogłyśmy się spotykać częściej i taki wieczór, spektakl, koncert, powstał.

Paniom akompaniuje ukraiński pianista Taras Hluszko.

- To ulubiony akompaniator Joanny. Ja sama spotkałam się z nim podczas pracy nad „Strasznym dworem” w łódzkiej Operze - mówi Janda. - Tak powstał wieczór przyjaźni, nastrojowe spotkanie z widzami, porozumienie na podstawie prostych, pięknych i jasnych próśb, jakimi są modlitwy.


Artyści wykonają najpiękniejsze modlitwy z tradycji katolickiej i perły światowego repertuaru muzycznego. Wśród nich znalazły się m.in.: pieśń „O władco świata” Stanisława Moniuszki, X.J.X Poniatowskiego, Aria Laury z opery „Pierre de Medicis” i „Vierge Maria”, „Ave Maria”, Modlitwa Desdemony z „Otella” Giuseppe Verdiego oraz „Ave Maria” Michała Lorenca i Litanii „Dulcissimum convivium…” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Zabrzmią również tytułowe modlitwy: św. Ignacego Loyoli, św. Benedykta, Edyty Stein, Alberta Wielkiego, św. Bernarda, św. Tomasza z Akwinu, św. Franciszka z Asyżu, św. Pawła Apostoła, Jana Pawła II, św. Augustyna i autorów nieznanych.

Koncert „Modlitwy” odbędzie się 23 maja w Starym Maneżu (Gdańsk, ul. Słowackiego 23). Początek o godz. 19. Bilety: normalny 150 zł, ulgowy 120 zł.
 

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora