Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

A może w sobotę do urzędu? Ostatnia okazja przed wakacjami

Jeśli w dni powszednie brakuje ci czasu na załatwianie spraw w urzędzie, ta oferta gdańskiego magistratu jest właśnie dla Ciebie. W każdą ostatnią sobotę miesiąca odbywa się akcja “Urząd czynny w sobotę”. I właśnie teraz, 28 maja, jest ta sobota! Warto skorzystać, kolejna po wakacjach - pod koniec września.

A może w sobotę do urzędu? Ostatnia okazja przed wakacjami
A
A
data publikacji: 26 maja 2016 r.

Zespół Obsługi Mieszkańców nr 4 w Gdańsku - najmłodszy ze wszystkich.
Zespół Obsługi Mieszkańców nr 4 w Gdańsku - najmłodszy ze wszystkich.
Bartłomiej Borowczak/www.gdansk.pl

W soboty interesantów przyjmuje Zespół Obsługi Mieszkańców nr 1 przy ul. Partyzantów 74, zawsze w godz. 9-13. Dlaczego właśnie ten?

Po pierwsze: oferuje najszerszy zakres usług ze wszystkich czterech gdańskich ZOM-ów. Po drugie: jest zlokalizowany na “szlaku handlowym”, a mieszkańcy lubią po drodze do Galerii Bałtyckiej czy IKEI wpaść do urzędu.

A dlaczego w tych godzinach? Bo to ani za wcześnie (w soboty gdańszczanie śpią dłużej), ani za późno (przed obiadem i ewentualnym wypadem za miasto).


W “sobotnim urzędzie” można załatwić sprawy związane z: działalnością gospodarczą, dowodem, osobistym, meldunkiem, prawem jazdy, rejestracją pojazdu, a także sprawy obywatelskie. Można również złożyć korespondencję i skorzystać z opcji wcześniejszego umówienia wizyty przez internet.

Podczas każdej sobotniej akcji magistratu sprawy załatwia średnio 350 osób.

- I to jest dokładnie tyle, ile jesteśmy w stanie przez te cztery godziny obsłużyć - mówi Tomasz Filipowicz, inspektor w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Jeśli zainteresowanie sobotami się zwiększy, to oczywiście dopasujemy się do oczekiwań mieszkańców. Być może zaczniemy przyjmować dwa razy w miesiącu? To kwestia przyzwyczajenia. Póki co, Polacy są wciąż przyzwyczajeni, że do urzędu chodzi się od poniedziałku do piątku.

Ponad połowa sobotnich petentów to kierowcy, którzy załatwiają sprawy związane z rejestracją pojazdów. Ten obszar spraw zwykle generuje największe kolejki we wszystkich gdańskich ZOMach.

- Dlatego nadrabiamy trochę w soboty. W ciągu roku w weekendowych godzinach pracy obsługujemy dodatkowe dwa tysiące osób - tłumaczy Filipowicz. - Złożenie wniosku o dowód rejestracyjny trwa dużo dłużej niż na przykład wystąpienie o dowód osobisty, gdzie wystarczy spędzić kilka minut przy okienku. Przy rejestracji pojazdów wymagana jest duża ilość dokumentów, przez co wizyta trwa średnio 20 minut. Poza tym, kierowcom zawsze się spieszy, przecież jeśli ktoś kupi samochód, chce go jak najszybciej zarejestrować, by móc nim jeździć. Z dowodami nikomu się tak nie spieszy.

Idąc do urzędu nie zapomnij o aplikacjach mobilnych dla oczekujących w kolejce

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora