• Start
  • Wiadomości
  • Zupa kalafiorowa od Ewy Wachowicz, przy wsparciu... zastępcy prezydenta Gdańska

Zupa kalafiorowa od Ewy Wachowicz, przy wsparciu... zastępcy prezydenta Gdańska

Ewa Wachowicz nalewała zupę, zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak dosypywał do talerzy pietruszkę, a Małgorzata Sieńczyk z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – grzanki. Wszystkich chętnych częstowali w Gdańsku w niedzielę, 31 lipca, zupą kalafiorową z curry. Była to część urodzinowej kampanii społecznej pod hasłem "Pomagamy ze smakiem".
31.07.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W niedzielę, w Gdańsku, przy ul. Heweliusza, można było spróbować zupy kalafiorowej według przepisu Ewy Wachowicz

W tym roku 35. jubileusz działalności obchodzi Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, które pomaga ludziom w potrzebie m.in. w Gdańsku. Pomocną dłoń wyciąga przede wszystkim do osób bezdomnych, zagrożonych bezdomnością oraz ubogich. Z okazji okrągłej rocznicy pracownicy Towarzystwa postanowili wydać specjalny kalendarz na 2016 rok, w którym znalazło się 12 przepisów na ulubioną zupę osób znanych i lubianych w Polsce.

- Nasze towarzystwo pomaga potrzebującym nie tylko zimą, ale przez cały rok, czyli przez dwanaście miesięcy, stąd pomysł na dwanaście przepisów – tłumaczy Małgorzata Sieńczyk z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. - Mówi się, że w ciągu dnia powinno się zjeść na ciepło przynajmniej zupę, dlatego postanowiliśmy zaprosić dwanaście zaprzyjaźnionych z nami osób do udziału w naszym urodzinowym projekcie. Kampania wystartowała 14 stycznia we Wrocławiu. Gotujemy raz w miesiącu, za każdym razem w innym mieście, w którym działają nasze placówki.
 

W częstowaniu zupą pani Ewie pomagał zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak oraz Wojciech Bystry i Małgorzata Sieńczyk z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Na udział w projekcie zgodziła się m.in. Ewa Wachowicz, producentka telewizyjna i Miss Polonia z 1992 r., znana dziś głównie z programów kulinarnych.

- Uważam, że nie ma na świecie drugiego takiego kraju, który mógłby się pochwalić taką ilością zup, co Polska. Nasze zupy są dostosowane do pór roku, przygotowywane najczęściej z sezonowych warzyw. Ostatnio wraca na nie moda. I bardzo dobrze. Są dużo pożywniejsze niż tak popularne wciąż fast foody. Dlatego cieszę się z inicjatywy Towarzystwa - tłumaczyła w niedzielę, 31 lipca, Ewa Wachowicz. - Teraz mamy sezon na kalafiory, stąd taka moja propozycja na lipiec.

Działalność prowadzoną przez Towarzystwo Pomocy w Gdańsku znają i doceniają władze miasta, dlatego też w niedzielnej akcji częstowania kalafiorową wziął udział zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak.

- Zupa kojarzy nam się z domem rodzinnym. Dla wielu osób, rodzin z Gdańska, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta stara się stworzyć namiastkę takiego domu. Robicie wspaniałą robotę - zwrócił się do przedstawicieli Towarzystwa Piotr Grzelak.
 

Niedzielna akcja była częścią kampanii społecznej Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które obchodzi w tym roku jubileusz 35-lecia działalności

Gdańskie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta działa od 27 lat. W naszym mieście prowadzi schronisko dla mężczyzn przy ul.Starowiślnej, schronisko dla mężczyzn i kobiet przy ul. Równej, a także Dom Wspólnotowy i noclegownię dla mężczyzn, Centrum Integracji Społecznej oraz Centrum Treningu Umiejętności Społecznych.

- Prowadzimy placówki pobytowe dla potrzebujących, ale myślimy też o czymś więcej, bo chcemy wspierać osoby m.in. poprzez aktywizację zawodową – tłumaczy Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. - W naszym gdańskim kole pracuje obecnie 120 osób, jesteśmy więc też sporym zakładem pracy.

Gdańsk od lat współpracuje z Towarzystwem na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej.

- Miasto wspiera osoby bezdomne oraz, co ważne, prowadzi działania przeciwdziałające bezdomności. Tylko w 2015 roku na ten cel przeznaczyliśmy blisko 7 milionów złotych. Tę pomoc realizujemy we współpracy z organizacjami pozarządowymi, którym przekazujemy środki finansowe na ten cel. Potrzebujących wspomaga także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie poprzez świadczenia finansowe i pozafinansowe - informuje wiceprezydent Grzelak.
 

W ramach urodzinowej kampanii społecznej powstał oryginalny kalendarz na 2016 rok z przepisami polskich Gwiazd.

W Gdańsku żyje około 900 bezdomnych osób. Do ich dyspozycji są noclegownie, schroniska oraz uruchamiana w okresie zimowym ogrzewalnia. Pracują z nimi streetworkerzy, którzy pokazują im możliwości skorzystania z wielu form pomocy.

- Ewenementem na skalę krajową jest program mieszkalnictwa wspomaganego realizowany we współpracy z organizacjami pozarządowymi - przypomina Piotr Grzelak.

Miasto przygotowało ponad 80 mieszkań i pokoi dla osób zagrożonych i doświadczających bezdomności, w których jest ponad 200 miejsc. Ich mieszkańcy poza dachem nad głową otrzymują wsparcie specjalistów, m.in. pracowników socjalnych, psychologów i lekarzy.
 

Zanim poczęstowano przechodniów zupą, w restauracji Swojski Smak odbył się krótki briefing prasowy, na który zaproszono media.

Projekt "Pomagamy ze smakiem" to kontynuacja projektu "Talerz Miłosierdzia", które zainicjowano przed pięciu laty, w roku 30-lecia działalności Towarzystwa.



TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim