• Start
  • Wiadomości
  • "Zrób prezent - podziel się sobą". Pasażerowie dawcami szpiku dzięki tramwajowej akcji

"Zrób prezent - podziel się sobą". Pasażerowie dawcami szpiku dzięki tramwajowej akcji

Pasażerowie mikołajkowego tramwaju - który w środę, 6 grudnia, jeździł po Gdańsku na trasie Strzyża-Siedlce - rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku. Wielu pobrało oświadczenie woli w sprawie oddania organów do transplantacji, wykonywało badania profilaktyczne, ćwiczyło reanimację na fantomie i wyszło z tramwaju z…prezentami.
06.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nz. Przyszłoroczny maturzysta Maciej zdecydował się na rejestrację do bazy dawców szpiku podczas akcji Zrób sobie prezent - podziel się sobą

Oświetlony świątecznie tramwaj kursował od godz. 17 do 21.00. A w środku mikołaje, ratownicy medyczni, studenci GUMedu i działacze Fundacji z Pompą zapraszali pasażerów na bezpłatny przejazd i zachęcali do rejestracji do bazy dawców szpiku - tak wyglądał akcja "Zrób prezent - podziel się sobą", po raz czwarty zorganizowana w Gdańsku.

Maciej: Można pomóc, to pomagam 

- To bardzo fajna akcja, nie myślałem wcześniej o tym, by zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku - powiedział nam Maciej uczeń ostatniej klasy Autonomicznego Liceum Ogólnokształcącego Lingwista w Gdańsku. - Kiedy wsiadłem do tego mikołajkowego tramwaju, usłyszałem o akcji, od razu zdecydowałem na rejestrację. Zostałem poinformowany o tym, co się będzie działo po rejestracji, o procedurach pobierania szpiku itp, wiem, na czym to polega. Uważam, że ludzie powinni sobie pomagać, jeśli taka pomoc jest możliwa. I właśnie to zrobiłem. 

Akcję "Zrób sobie prezent - podziel się sobą" zorganizowały: Fundacja z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką, Fundacja imienia Bartka Kruczkowskiego Organiści, Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa "Adiutare", Koło Pediatrii przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

- Pierwszy pasażer, który wsiadł na pierwszym przystanku naszego kursu od razu chciał się zarejestrować - mówi Marta Czyż-Taraszkiewicz z Fundacji z Pompą. - Wiedział o akcji, specjalnie przejechał się z nami tramwajem, aby się zarejestrować. Dzięki naszej akcji zawsze pozyskujemy nowych potencjalnych dawców, może działa impuls, może to prostsze tak w drodze do domu wypełnić deklarację, zrobić wymaz z policzka, niż gdzieś jechać, szukać informacji. W ciągu pierwszej pół godziny jazdy mieliśmy już trzy osoby chętne do rejestracji.

Karolina: Wiem co to choroba, zachęcam do dawstwa

Organizatorzy przygotowali też niespodzianki dla pasażerów: wolontariusze mierzyli chętnym ciśnienie, poziom cukru we krwi, udzielali wstępnych porad dotyczących problemów zdrowotnych. Ratownicy medyczni uczyli lub przypominali pasażerom zasady udzielania pierwszej pomocy na dużym i małym fantomie, każdy dostawał upominki.

Studentka Karolina to jedna z wolontariuszek tramwajowej akcji. Ze względu na przebytą chorobę sama nie może zarejestrować się jako potencjalny dawca.

- Nie mogę pomóc innym jako ewentualny dawca szpiku, więc zaangażowałam się chociaż w ten sposób - mówi Karolina. - Wiem co to ciężka choroba, szpital. Nie nagabujemy pasażerów, raczej czekamy, aż ktoś sam przyjdzie i zapyta, wtedy informujemy, tłumaczymy. To ważna decyzja, trzeba być zdecydowanym i rzeczywiście chcieć pomóc. Może nigdy a może za kilkanaście lat.  

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?