• Start
  • Wiadomości
  • Zostały 3 dni. Ostatni moment, by złożyć projekty do Budżetu Obywatelskiego

Zostały 3 dni. Ostatni moment, by złożyć projekty do Budżetu Obywatelskiego

W poniedziałek, 27 marca, około południa, zarejestrowanych było już 208 projektów, zgłoszonych przez gdańszczan do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Liczba ta na pewno jeszcze wzrośnie, gdyż, jak twierdzą urzędnicy, największą aktywność mieszkańców obserwują zawsze w ostatnich dniach, kiedy taki projekt można zgłosić. Jakie pomysły dotychczas zgłoszono?
27.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zaproponowali uatrakcyjnienie Kanału Raduni dla pieszych i rowerzystów. Chodzi o montaż m.in. ławek i koszy na śmieci

Najwięcej projektów dotyczy zagospodarowania bądź modernizacji terenów zielonych, głównie skwerków i parków w poszczególnych dzielnicach. Sporo jest też pomysłów na powstanie placów zabaw dla najmłodszych i... wybiegów dla psów. Są także projekty społeczne. Niektóre dedykowane są aktywizacji młodych mam (w tym wspólne spacery z wózkami), inne - gdańskich seniorów (w tym różnorodne zajęcia i warsztaty). Co ciekawe, w tym roku jest zdecydowanie mniej wniosków dotyczących remontów chodników i ulic - to one dominowały w poprzednich latach.
 

SPRAWDŹ, JAKIE POMYSŁY NA BO 2018 MAJĄ GDAŃSZCZANIE I CO TRZEBA ZROBIĆ, BY ZŁOŻYĆ WŁASNY PROJEKT


208 złożonych dotychczas wniosków to liczba porównywalna z poprzednimi latami. 

- Ostatni tydzień możliwości składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego jest zawsze najbardziej aktywny - zaznacza Sylwia Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie. - Mieszkańcy wciąż do nas dzwonią, często pytają o kwestie formalne, na przykład o to, czy muszą być zameldowani w Gdańsku, czy wystarczy, że zgłoszą zamieszkanie w naszym mieście, by móc złożyć projekt.

W regulaminie tegorocznej edycji BO jest zapis o tym, że każdy gdańszczanin, który ukończył 16 lat może złożyć projekt i zagłosować. Zniesiony został wymóg zameldowania na pobyt stały lub czasowy bądź bycia wpisanym do rejestru wyborców. Wystarczy, że dana osoba oświadczy, że mieszka na terenie Gdańska.
 

Wybiegi dla psów - to pomysł na BO, który mieszkańcy zgłosili w kilku dzielnicach

I jeszcze jedna ważna informacja, o którą często pytają mieszkańcy:

jeżeli danej osobie dopiero 31 marca uda się zebrać 15 wymaganych podpisów poparcia wśród mieszkańców, i tego dnia wyśle pocztą swój projekt do BO wraz z podpisami, to liczyć się będzie data stempla pocztowego. W tym przypadku projekt zostanie zarejestrowany.


Co zgłosili gdańszczanie?

W Matarni zaproponowano powstanie "Zielonej Klasy". Chodzi o budowę drewnianej, zadaszonej wiaty z częściowo zabudowanymi ścianami, wyposażonej w krzesła, ławy i ławki, która miałaby stanąć na terenie Szkoły Podstawowej nr 82. Tutaj mają się odbywać zajęcia edukacyjne dla dzieci i seniorów oraz spotkania integrujące społeczność lokalną. W wolnym czasie mogliby się tu po prostu spotykać okoliczni mieszkańcy. Koszt tej inwestycji oszacowano na 203 tys. złotych.

W Pieckach - Migowie zgłoszono projekt remontu jezdni i chodników przy ul. Piekarniczej. Wzdłuż tej ulicy powstaje jedno z większych osiedli mieszkaniowych w dzielnicy. We wniosku zapisano także wykonanie uporządkowanych miejsc postojowych po obu stronach ul. Piekarniczej, na odcinku od sądu do ul. Lema, oraz ciągów pieszych i placu zabaw przy Stawie "Piekarnicza". Koszt tego projektu to 565 tys. złotych.

W Śródmieściu brakuje mieszkańcom placów zabaw, więc taki projekt zgłoszono w tej dzielnicy. Budowę nowoczesnego placu, o nawierzchni z płyt gumowych, umożliwiającego aktywne i bezpieczne spędzanie czasu zarówno najmłodszym jak i osobom starszym, zaproponowano na podwórku przy skrzyżowaniu ulic Służebnej i Słodowników. To miejsce znajduje się w sąsiedztwie Pałacu Młodzieży, jest częściowo ogrodzone i... zielone. Koszt wykonania wyliczono na 200 tys. złotych.

Na Ujeścisku chcą z kolei miasteczka ruchu drogowego i terenu rekreacyjnego nad zbiornikiem retencyjnym "Świętokrzyska". Miałby się on powstać wzdłuż północnowschodniego brzegu zbiornika (obok istniejącej drogi technicznej). Na terenie przyszłego miasteczka zaproponowano m.in. budowę skrzyżowań o ruchu okrężnym i równorzędnych, przejścia dla pieszych, przejazdy dla rowerów, a także przejazdy tramwajowe i kolejowe, które odzwierciedlą rzeczywisty ruch uliczny. Taki teren ma umożliwić dzieciom i młodzieży doskonalenie umiejętności zachowania w ruchu ulicznym, a także...przyjemne spędzenie czasu na rowerze czy rolkach. Koszt projektu oszacowano na 520 tys. złotych.


Zbiornik retencyjny Świętokrzyska już dziś jest świetnym miejscem rekreacji. Ale dlaczego nie mógłby być jeszcze atrakcyjniejszy?

31 marca jest ostatnim dniem składania propozycji projektów, które według gdańszczan powinny być zrealizowane w 2018 roku w ramach budżetu obywatelskiego. Na projekty mieszkańców przeznaczonych jest w sumie 14 milionów złotych, w tym 2,8 miliona na projekty ogólnomiejskie i 11,2 miliona na projekty w dzielnicach.

Jeżeli ktoś zastanawia się jeszcze, czy jego pomysł ma szansę na realizację w ramach środków z BO, albo ma problem z wypełnieniem wniosku może zgłosić się m.in. do Centrum Pomysłów, które znajduje się się przy ul. Ogarnej 117/118. Dyżurują w nim konsultanci, którzy pomogą wypełnić wniosek, a także doradzą na co zwrócić uwagę bądź podpowiedzą, czy dany pomysł będzie możliwy do realizacji. 


Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski po raz piąty. Gdańszczanie, macie do wydania 14 mln złotych!



TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy