• Start
  • Wiadomości
  • Zaspa - Młyniec. Wiadukty nie będą już stanowić bariery dla niepełnosprawnych?

Zaspa - Młyniec. Wiadukty nie będą już stanowić bariery dla niepełnosprawnych?

O utrudnionej dostępności do przystanku SKM i przejściu przez al. Rzeczypospolitej, o planowanej inwestycji na terenie pasa startowego, a także doinwestowaniu placów zabaw dla dzieci i remontach ulic dyskutowano w trakcie spaceru gospodarskiego, który we wtorek, 23 maja, odbył się na terenie dzielnicy Zaspa - Młyniec. Uczestniczył w nim prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a także urzędnicy, radni dzielnicy oraz radny miasta Andrzej Kowalczys. O czym jeszcze rozmawiano?
24.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Osobom niepełnosprawnym i starszym trudno dotrzeć do przystanku SKM od strony ul. Hynka

Jednym z ważniejszych problemów dzielnicy są bariery architektoniczne uniemożliwiające swobodne przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym czy też matkom z wózkami. Taką barierę stanowi np. wiadukt przy ul. Braci Lewoniewskich, którym pasażerowie wchodzą na przystanek SKM Zaspa, bądź przedostają się na drugą stronę torów. Wysokie i dość strome schody są prawdziwym wyzwaniem głównie dla osób starszych. Zaproponowano, by od strony ul. Hynka zainstalować windę. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przygotuje wstępną koncepcję i kosztorys zainstalowania windy w tym miejscu. Urzędnicy mają też omówić ten temat z przedstawicielami SKM, druga winda przydałaby się bowiem przy zejściu z wiaduktu - na przystanek kolejki.

Drugim takim problematycznym miejscem jest kładka nad al. Rzeczpospolitej. Co prawda po jednej stronie kładki są windy, ale część mieszkańców uważa, że powinny zostać zamontowane także po drugiej stronie. Kwestia ta jest znana pracownikom GZDiZ, którzy przeprowadzili badania ruchu pieszego na tym obiekcie. Okazało się, że zaledwie kilka procent pieszych korzysta ze schodów po tej stronie, po ktorej nie ma wind. Mimo to urzędnicy przeanalizują, czy warto zinwestować w kolejne dźwigi przy obiekcie, czy lepiej zorganizować po prostu naziemne przejście dla pieszych przez al. Rzeczpospolitej.

We wtorek na terenie Zaspy-Młyniec odbył się spacer gospodarski po dzielnicy z udziałem prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza

Gorącym tematem ostatnich miesięcy jest planowana budowa osiedla mieszkaniowego na terenie dawnego pasa startowego. Rozmawiano o tym również w trakcie wtorkowego spaceru. Radni dzielnicy tłumaczyli urzędnikom, czego obawiają się miejscowi: m.in. tego, że nowe bloki "odetną" ich od al. Jana Pawła II. Bolączką tej części dzielnicy jest też brak kanalizacji deszczowej i oświetlenia. Lampy mają się tu pojawić w najbliższych latach. Prezydent Paweł Adamowicz zasugerował też urzędnikom, by zaplanowali remont jezdni al. Jana Pawła II, pomiędzy ul. Hynka a al. Rzeczypospolitej, w tym samym czasie, kiedy będzie trwała budowa osiedla. Chodzi o to, by utrudnienia związane z tymi inwestycjami, były odczuwalne przez okolicznych mieszkańców w jak najkrótszym czasie.

Co ważne, przedstawiciele firmy Budimex, która planuje inwestycję w tym miejscu, będą uczestniczyć w spotkaniu z mieszkańcami dzielnicy, które zaplanowano w przyszłym tygodniu. Gdańszczanie będą mieć okazję, by zapytać o wszystkie interesujące ich kwestie związane z tym projektem.

We wtorek zajrzano także na tzw. Saharę - na terenie Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 13. Znajduje się tam nowoczesne boisko wielofunkcyjne oraz bieżnia. Miejsce lubiane przez "zaspowiczów", ale mało bezpieczne po zmroku. Nie ma tu bowiem oświetlenia czy monitoringu. Brak tego drugiego sprawia, że wandale czują się bezkarni. W fatalnym stanie jest też ogrodzenie zarówno całego terenu szkoły, jak i samego boiska, które istnieje w tym miejscu od blisko trzech lat. - To ogrodzenie wykonano z fatalnego materiału. Ono wygina się nie tylko przez wandali, ale nawet od piłek, które odbijają się od niego w trakcie meczy – przyznał Kamil Sośniak, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Zaspa-Młyniec.

O tym, jak zwiększyć bezpieczeństwo na tzw. Saharze, dyskutowano podczas spaceru gospodarskiego. Na zdjęciu od prawej: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Andrzej Kowalczys, radny miasta Gdańska

Ustalono, że oświetlenie koniecznie musi się pojawić w tym miejscu, natomiast ogrodzenie zostanie uzupełnione i wymienione tam, gdzie jest zniszczone.

- Koniecznie trzeba też pozamykać "dzikie" przejścia na teren boiska i bardziej oczyścić ten teren. Trzeba wyciąć krzaki i przyciąć trawę – wyliczał prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Zastanawiano się też, czy nie oddać boiska pod zarząd któremuś z lokalnych klubów sportowych, który dbałby o bezpieczeństwo i stan techniczny tego miejsca, a równocześnie aktywizowałby lokalną społeczność.  

Spacery gospodarskie z udziałem prezydenta Gdańska poprzedzają cykliczne spotkania obywatelskie władz miasta z mieszkańcami danej dzielnicy z cyklu "Twoja dzielnica – Twój Gdańsk". W przypadku dzielnicy Zaspa – Młyniec, wydarzenie zaplanowano na 31 maja w gmachu XV Liceum Ogólnokształcącego, przy ul. Pilotów 7. Początek o godz. 17.

Już dzisiaj zachęcamy do udziału. Na miejscu, poza prezydentem Gdańska i jego zastępcami, obecni będą szefowie wydziałów gdańskiego magistratu oraz miejskich spółek. Będzie więc okazja, by na miejscu omówić ewentualne problemy, które należy rozwiązać na terenie dzielnicy.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę