ZUS i MOPR zachęcają: "Zaufajcie profilowi!". Można załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu

Słyszysz: "Profil zaufany, ZUS, e-PUAP" - i nie bardzo rozumiesz o co chodzi. Teraz może się to zmienić: dzięki projektowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku chętni gdańszczanie założą swój profil zaufany, dowiedzą się, jakie korzyści daje i nauczą z niego korzystać.

ZUS i MOPR zachęcają: "Zaufajcie profilowi!". Można załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu
A
A
data publikacji: 16 września 2016 r.

Krzysztof Cieszyński i Piotr Kowalczuk podczas inauguracji projektu Profil zaufany.
Krzysztof Cieszyński i Piotr Kowalczuk podczas inauguracji projektu Profil zaufany.
Materiały prasowe MOPR

"Profil zaufany" to nazwa wspólnego projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku dedykowany wszystkim mieszkańom Gdańska. 

- Zachęcamy gdańszczan do zakładania profilu zaufanego na Platformie Usług Elektroniczmych ZUS (PUE) - mówi Krzysztof Cieszyński rzecznik ZUS w Gdańsku. - Bo to rozwiązanie wygodne, nowoczesne, pozwalające bez wychodzenia z domu załatwić wiele spraw. Korzystanie z platformy daje dostęp online do danych zapisanych na kontach w ZUS, pozwala szybko wygenerować i przesyłać drogą elektroniczną dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe, różnego typu pisma i wnioski. Przez profil zaufany można też umówić się na wizytę w ZUS, bez konieczności oczekiwania w kolejce.


Profil to same korzyści

Jak dodaje Monika Ostrowska, rzeczniczka gdańskiego MOPR-u, kolejnymi korzyściami wynikającymi z posiadania profilu zaufanego jest możliwość sprawdzenia przez osobę ubezpieczoną, czy płatnik składek zgłosił ją oraz członków rodziny do ubezpieczeń, sprawdzenia stanu swojego konta w ZUS, kwoty środków przekazanych do OFE lub możliwość obliczenia prognozowanej wysokości emerytury.

- Realizujemy ten projekt razem z ZUS- em, ale podkreślamy, że jest nie tylko dla podopiecznych ośrodka, ale dla wszystkich gdańszczan - mówi Ostrowska. - Zachęcamy zainteresowanych do odwiedzenia siedziby ośrodka i konsulacji z pracownikami ZUS, którym można przedstawić swoje problemy, wyjaśnić wątpliwości.

Co jeszcze daje profil zaufany?

Płatnik składek może sprawdzić dane osób zgłoszonych do ubezpieczeń, złożyć wniosek i uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu, złożyć inne wnioski dotyczące rozliczeń, zobaczyć zestawienie deklaracji i wpłat.

Świadczeniobiorca może sprawdzić szczegółowe informacje o otrzymywanych świadczeniach, sprawdzić swoje zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA.

- Wydaje się, że najtrudniejszym czy zniechęcającym momentem podczas zakładania profilu zaufanego jest konieczność jego uwierzytelnienia - tlumaczy Cieszyński. - Oznacza to, że człowiek musi pojawić się w ZUS z dowodem osobistym, żeby pracownik mógł dokonać "zaufania" profilu, potwierdzić że Jan Kowalski to Jan Kowalski. Można też zrobić to bez wizyty w ZUS, ale wtedy trzeba postarać się podpis zaufany, który kosztuje i też wymaga uwierzytelnia.

Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej - już ma własny profil, dzięki fachowej pomocy.
Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej - już ma własny profil, dzięki fachowej pomocy.
Materiały prasowe MOPR


Profil zakładamy na miejscu

Aby odczarować niechęć czy obawy przed założeniem profilu zaufanego ZUS i MOPR zapraszają do siedziby ośrodka, gdzie chętni będą mogli u pracowników ZUS zakładać i uwierzytelniać profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dlatego trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty.

Do zakładania i uwierzytelniania profilu zaufanego zachęca Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, który założył sobie profil - z pomocą pracowników ZUS - podczas inauguracji projektu 14 września 2016 roku . W pierwszym półroczu 2016 r. w Gdańsku założono 1154 profile na PUE ZUS.

- Osoby posiadające profil zaufany mają swobodny dostęp do swoich danych zapisanych na kontach w ZUS i zyskują dzięki temu szereg możliwości - podkreśla Piotr Kowalczuk. - Korzystne dla mieszkańca jest też to, że może zarezerwować wizytę w ZUS, bez konieczności oczekiwania w kolejce.

We wrześniu odbędą się dwa spotkania w ramach pilotażu. Pierwsze będzie miało miejsce 21 września, drugie - 28 września 2016 r., w godzinach od 9.00 do 11. 00 w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku przy ul. K. Leczkowa 1A.

Oprócz pomocy w zakładaniu profilu zaufanego, ZUS zapewnia dyżur eksperta w sprawach emerytur i rent, u którego klienci MOPR mogą zasięgnąć informacji nt. świadczeń.

Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora