Z Heweliuszem i Hermaszewskim. Nagrodzeni za pomysłowość

Setki uczniów uczestniczyły w spotkaniu z Mirosławem Hermaszewskim. Jedynego polskiego kosmonautę zaproszono nad Motławę w ramach dorocznego Święta Gdańskiej Nauki. Po spotkaniu rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Jestem z Gdańska - spaceruję po Starym i Głównym Mieście".
( Publikacja: 07.02.2016 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gen. Mirosław Hermaszewski w ECS, podczas spotkania z uczniami gdańskich szkół.

Hermaszewski wygłosił prelekcję dla dzieci i młodzieży "Ja nie wstydziłem się swoich marzeń". Młoda publiczność słuchała w dużym skupieniu. Następnie pokazała, że też nie wstydzi się swoich marzeń - chętnie zadawała pytania, a najważniejsze z nich brzmiało: “Co zrobić, żeby zostać kosmonautą?”.

Spotkanie odbyło się w piątek, 5 lutego, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności - w ramach Święta Gdańskiej Nauki, organizowanego z okazji rocznicy urodzin astronoma Jana Heweliusza, jednej z najwybitniejszych postaci w historii Gdańska.

Po spotkaniu z kosmonautą, ogłoszono laureatów konkursu plastycznego, który zorganizowano pod szyldem Kreatywnej Pedagogiki (projekt zrzeszający samodoskonalających się nauczycieli gdańskich szkół - sprawdź TUTAJ). Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w szkołach podstawowych. Wzięło w nim udział 30 placówek, z których wpłynęło w sumie 80 prac.

Poziom wykonania i sam pomysł na prace zaskoczył dorosłe jury. Laureatów wybrano w sumie sześcioro. I miejsce zdobył Jakub Sokołowski z SP nr 84 w Gdańsku, który przygotował szlak spacerowy, przy którym umieścił mniej znane pomniki.

- Znalazł się tam m.in. Kwiat Życia i Pokoju oraz Pomnik Obrońców Poczty Polskiej. Narysowałem ołówkiem szlak w formie Pomnika Westerplatte, a na nim wypisałem nazwy i opisy wybranych pomników - tłumaczy 9-letni zwycięzca konkursu.

Mapę w pirackim stylu wykonał Sebastian Balcerzak.

- Kartka, na której ją wykonałem, ma jakby przypalone krawędzie. Umieściłem na niej m.in. Fontannę Neptuna, Żuraw i ul. Długą, przy której mieści się sporo zabytków - podkreśla Sebastian, uczeń 6 klasy w SP nr 29 w Gdańsku.

W ramach prac konkursowych należało opracować maksymalnie sześć ciekawych stacji. Justyna Dmitruk, zasiadająca w jury konkursowym, przyznaje, że jest pod wrażeniem pomysłowości i zaangażowania młodych gdańszczan. Wrażenie zrobił na niej m.in. pomysł jednego z uczniów na... zoologiczną wycieczkę po Gdańsku.

- Nadesłane prace są wspaniałe, wykonane w różnych technikach. Niektórzy przygotowali specjalne makiety, zakładam, że przy pomocy dorosłych. Wyglądają rewelacyjnie - ocenia Justyna Dmitruk, dyrektor SP nr 20 w Gdańsku, lider Kreatywnej Pedagogiki.

Młodym zdolnym ludziom osobiście gratulował m.in. zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk. 

Pierwszą nagrodę w konkursie „Jestem z Gdańska – spaceruję po Starym i Głównym Mieście” zdobył Jakub Sokołowski z SP nr 84

Nagrodzeni w konkursie:

I miejsce – Jakub Sokołowski z SP nr 84

II miejsce – Michał Szyfelbein z SP nr 45 oraz Piotr Łącki z SP nr 55

III miejsce – Sebastian Balcerzak z SP nr 29, Małgorzata Bentkowska z SP nr 89 oraz Małgorzata Lipska z SP nr 79

TUTAJ można obejrzeć prace, które zgłoszono do konkursu.