• Start
  • Wiadomości
  • Z Gdańska do Mediolanu, Monachium i Brukseli. Wystawa „Bursztyn bałtycki” na tournée

Z Gdańska do Mediolanu, Monachium i Brukseli. Wystawa „Bursztyn bałtycki” na tournée

250 eksponatów, w tym repliki bransoletki Michelle Obamy, bransolety Roda Stewarta i naszyjnika Kate Middleton można było oglądać w Monachium na wystawie „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”. Teraz ekspozycja, która powstała w Gdańsku, pojedzie do Brukseli, a gdyby udało się zdobyć środki finansowe, mogłaby także podbić inne kontynenty. - Dostaliśmy zaproszenie do Chin - zdradza jeden z kuratorów wystawy.
20.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na wystawie 'Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja' prezentowane są zarówno naturalne okazy bursztynu i inkluzje, jak i biżuteria czy ekskluzywne przedmioty

Początkowo wystawa „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja” (organizowana m.in. przez Muzeum Bursztynu, Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu i Urząd Miasta w Gdańsku) powstała z przeznaczeniem na światowe targi Expo 2015 w Mediolanie. Liczyła mniej eksponatów niż dzisiejsza jej odsłona - prezentująca 250 przedmiotów z bursztynu. Miała potrwać tydzień i się zakończyć, ale stało się inaczej.

- Wystawa miała pojechać na Expo do Mediolanu na tydzień, żeby promować Gdańsk w ramach odbywającego się tam tygodnia pomorskiego. Ale ponieważ już pierwszego dnia spotkała się z uznaniem komisarzy polskiego pawilonu, poproszono nas, żebyśmy zostawili ją na cały czas trwania Expo - wspomina Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu, i jeden z kuratorów wystawy.

Eksponaty pochodzą m.in. z Muzeum Bursztynu i z prywatnych kolekcji

W ten sposób zwiedzający mieli możliwość oglądać gdańską wystawę nie siedem dni, a aż... pół roku - od 1 maja do 31 października 2015 r. Przez ten czas odwiedziło ją 1,7 miliona uczestników targów. Zdaniem Pytlosa tak duże zainteresowanie to zasługa m.in. promocji branży jubilersko-bursztynniczej, działań proeksportowych i dokonań tutejszych bursztynników, docenianych zagranicą.

- Bursztyn bałtycki i wykonana z niego biżuteria to polska specjalizacja, jedna z nielicznych na świecie, której nikt nie może nam odebrać przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Nasze firmy, rzemieślnicy i projektanci wykonują nowoczesną biżuterię z bursztynem i wymyślają coraz bardziej oryginalne wzornictwo - tłumaczy. - Mamy wspaniałe dziedzictwo związane z bursztynem, sięgające starożytnego szlaku bursztynowego, czasów Bursztynowej Komnaty i kilkudziesięcioletni dorobek, jeśli chodzi o czasy współczesne, mamy największe na świecie targi bursztynu Amberif i Ambermart. Nasza biżuteria z bursztynem dociera do 83 krajów świata.

Wśród najciekawszych przedmiotów, które trafiły na wystawę, jest replika bransoletki wykonanej dla Michelle Obamy, żony Baracka Obamy, byłego prezydenta USA

Frekwencyjny sukces zachęcił organizatorów wystawy do powiększenia jej. Nowa, ulepszona wersja ekspozycji została zaprezentowana m.in. w 2017 roku w Europejskim Centrum Solidarności. Na początku tego roku pojechała natomiast do Monachium, na zaproszenie organizatorów jednych z największych na świecie targów biżuterii i zegarków: Inhorgenta Munich.

Na ekspozycję składają się prace polskich projektantów i nie tylko, w tym wiele projektów nagradzanych i wyróżnianych podczas wspomnianych targów Amberif i Ambermart, czy w międzynarodowych konkursach wzorniczych. Łączna wartość eksponatów to ponad 1,5 miliona złotych.

Wśród nich perełki - repliki bransolet podarowanych Michelle Obamie i Rodowi Stewartowi, oraz bursztynowych prezentów dla księżnej Kate i księcia Williama, które otrzymali podczas ubiegłorocznej wizyty w Gdańsku.

Co poza tym? Naturalne okazy bursztynu i inkluzje (część ekspozycji zatytułowana „Wiedza o bursztynie”), biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu („Cytaty natury”), eksponaty pokazujące związek między pracami współczesnych artystów z tradycjami rzemieślniczymi XVI/XVII wieku („Ekskluzywne rzemiosło”), ekskluzywne obiekty na wysokim poziomie wzorniczym („Sztuka nowoczesna”), projekty studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku („Innowacyjny design”) i kolekcje pokazywane na Gali Mody i Bursztynu Amber Look („Moda na bursztyn”). Ponadto. w ramach wystawy można zobaczyć prace z projektu Trend Book 2017, Gdańsk Baltic Amber Biennale 2017 i Międzynarodowych Warsztatów Bursztynniczych odbywających się w Gdańsku w latach 2009-2016.

Gdańsk jest dziś znany jako światowa stolica bursztynu. To m.in. zasługa takich okazów i niezwykłych umiejętności bursztynników

Teraz przed wystawą odwiedziny w Brukseli - w dniach 1-18 marca 2018 roku, bursztynowe eksponaty będzie można podziwiać w gmachu Tour & Taxis, które uznawane jest za jedno z najbardziej prestiżowych miejsc wystawienniczych w Belgii.

Jakie będą dalsze losy wystawy na razie nie wiadomo, ale wizyta w Monachium zaowocowała kolejnymi możliwościami prezentacji wystawy zagranicą. Jak zdradza Robert Pytlos, organizatorzy otrzymali zaproszenie od Chin. Niestety, aby się to udało, potrzebne byłoby dofinansowanie z ministerstwa - a na to, jak mówi Pytlos, na razie się nie zapowiada.

Organizatorzy wystawy „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”: Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku we współpracy z Muzeum Gdańska - oddziałem Muzeum Bursztynu, Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych oraz Związkiem Miast i Gmin Morskich.

Partnerzy: Polska Organizacja Turystyczna, Związek Rzemiosła Polskiego, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Promocji Wzornictwa.

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?