Ekspozycję można zwiedzać w budynku historycznym PAN Biblioteki Gdańskiej, przy ul. Wałowej 15.
Na wystawie licznie prezentowane są zdjęcia grupowe zawodników poszczególnych sekcji działających w Gedanii. Fotografie dokumentują m.in. wyjazdowe mecze drużyny piłki nożnej oraz zawodników biorących udział w ogólnopolskich zawodach sportowych.
Gazety i czasopisma piszące o Gedanii
Niewyczerpanym źródłem informacji o Gedanii są materiały prasowe z gazet i czasopism wydawanych w Gdańsku przed II wojną światową w języku polskim, takich jak “Gazeta Gdańska” i “Straż Gdańska”.
Na imię mu Bogdan. Poznaj Symbol Obchodów Stulecia KS Gedania
- Na ekspozycji są też fotokopie “Sportu”, organu prasowego Gedanii, wydawanego w latach 1930-31 oraz wycinki z ówczesnej prasy niemieckiej - mówi współkurator wystawy Szymon Juras.
Eksponowane są również zaproszenia na obchody kolejnych jubileuszy klubu Gedania.
Dwa cenne eksponaty
- Najcenniejsze z nich jest oryginalne zaproszenie na 10-lecie Gedanii z roku 1932. To najstarszy dokument dotyczący jubileuszu klubu, jaki udało mi się znaleźć w zasobach naszej biblioteki. Jest też bardzo cenny statut klubowy, uchwalony w 1926 roku, a opublikowany rok później. Oba te dokumenty otrzymaliśmy w darze od byłego kierownika sekcji piłkarskiej klubu Gedania Romana Wyrobka - wyjaśnia kurator wystawy.
Na wystawie zgromadzono również proporczyki, dyplomy, okolicznościowy kubek oraz emblematy klubowe.
Są też pamiątki z lat powojennych
Obiekty z okresu współczesnego reprezentuje m.in. koszulka piłkarska Gedanii z lat 90 XX wieku.
Dodatkową atrakcją jest krótki film z meczu, który rozegrano w 2019 r. na stadionie przy ul. Traugutta, dla upamiętnienia sportowców, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Spotkanie było rozgrywane przez rekonstruktorów, według przedwojennego regulaminu gry, w strojach z lat 30. ub. wieku. Mecz rozgrywała Gedania z Lechią Lwów, ustalając wynik 3:1 dla gospodarzy.
100-lecie obchodów KS Gedania. Punkt pierwszy - odsłonięcie tablicy państwa Bellwonów
Wystawa w PAN Bibliotece Gdańskiej będzie czynna do 30 września. Wstęp jest wolny.