• Start
  • Wiadomości
  • 25 lat Amberifu. Jubileuszowa wystawa bursztynowej biżuterii - od 22 marca

25 lat Amberifu. Jubileuszowa wystawa bursztynowej biżuterii - od 22 marca

Pierścienie, wisiory, okulary i inne prace zobaczymy na wystawie “25 lat Amberifu” w gdańskim Muzeum Bursztynu. Zorganizowano ją z okazji ćwierćwiecza Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif - największych targów branżowych poświęconych biżuterii z bursztynu na świecie.
18.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Paweł Kaczyński, Pierścionki


Wystawę "25 lat Amberifu" będzie można zwiedzić od 22 marca do 2 września 2018 r. w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Od 1995 roku targom towarzyszy prestiżowy Konkurs Jubilerski Mercurius Gedanensis adresowany do wystawców targów Amberif. Od 2015 roku patronuje mu śp. Bogdan Mirowski, który jako pierwszy został nagrodzony „Mercuriusem”. Intencją organizatora konkursu czyli Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. jest wyróżnienie wzorów biżuterii nawiązującej do współczesnych trendów mody, wykonanych nienaganną techniką jubilerską i będących interesującą ofertą eksportową polskiego przemysłu jubilerskiego i bursztynniczego. To właśnie nagrodzone przez lata prace będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Bursztynu.

- Wszystkie prace pokazywane na wystawie są niezwykłe, wyjątkowe i ciekawe - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Pokazują wielkie możliwości wykorzystania bursztynu i innych materiałów we współczesnym jubilerstwie. Autorzy prac konkursowych pokazali różne generacje, wyjątkowe doświadczenia zawodowe i ścieżki edukacyjne

Wojciech Kalandyk, Naszyjnik Conclave

Bursztynowe arcydzieła i Conclave

Na wystawie będzie można zobaczyć około 40 współczesnych wyrobów jubilerskich z bursztynu, a te których nie udało się czasowo pozyskać z rąk prywatnych, będzie można zobaczyć na wystawie multimedialnej.

Dzięki wystawie "25 lat Amberifu" do Muzeum Gdańska trafią: naszyjnik „Conclave”, nagrodzony w 2014 r. w Grand Prix w kategorii Wzornictwo i statuetka Ministra Gospodarki, które przekazał Wojciech Kalandyk z firmy ART7. Zwiedzający zobaczą także eksponaty wypożyczone od artystów, a także z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Muzeum Gdańska.

- Eksponowane prace zachwycają swoją wyjątkowością - zapewnia kurator wystawy Ludmiła Skulbaszewska z Muzeum Bursztynu, Oddziału Muzeum Gdańska. -  Bursztyn w tym przypadku nie istnieje w masie, jako materiał, z którego miałoby się wykonać uprzednio zamierzone przedmioty. Artyści dostrzegając w ten sposób urodę bursztynu starają się o to, aby jak najwłaściwiej interpretować jego piękno.

Marek Mikicki, Naszyjnik Wizja w kręgu


Cztery pierścienie, naszyjniki i "Szafirowe spojrzenie"

Przedstawione na wystawie  prace polskich artystów szczególnie cenne są pod kątem rozmaitości zastosowanych technik. Uwagę przykuwają pierścionki autorstwa Pawła Kaczyńskiego.

- Kariera bursztynowych pierścieni została zapoczątkowana w Gdańsku. Inspiracją do stworzenia czterech pierścieni, które znajdziemy na wystawie, było zaproszenie Janusza Fudali, kolekcjonera żywic z USA, do udziału w wystawie „Amber. Around the World” - tłumaczy Ludmiła Skulbaszewska. - Zaproszeni artyści mieli wykonać biżuterię z bursztynami: bałtyckim, dominikańskim i sumatrzańskim. Koncepcja pierścieni opierała się na bazowym kształcie, dającym możliwość multiplikacji z wykorzystaniem różnych bursztynów.

Grand Prix w 2013 roku - statuetkę Ministra Gospodarki w kategorii wzornictwo - otrzymała firma S&A Jewellery Design za wisior „Drop/Kropla” autorstwa Sławomira Fiałkowskiego. Elegancki wisior, łączy piękną bryłę bursztynu z onyksem bez użycia srebra. Dzięki temu powstała praca przypominająca przedmiot starożytny, ale o wyrazie bardzo współczesnym. Z kolei „Wizja w kręgu” autorstwa Marka Mikickiego dostała Grand Prix w kategorii Wzornictwo oraz Złoty Medal w kategorii Mistrzostwo Jubilerskie w 2009 roku.

- Warto zatrzymać się przy „Szafirowym spojrzeniu” Jarosława Westremarka, wykonanym ze srebra, złota i naturalnego szafiru - uważa Ludmiła Skulbaszewska. -  Delikatna ozdoba twarzy inspirowana formą okularów o zaskakującym oddziaływaniu estetycznym. Nowoczesna forma z nutą nostalgii zawartej w bursztynowej łzie.

Sławomir Fiałkowski, Naszyjnik Drop/Kropla


Wystawę "25 lat Amberifu" będzie można zwiedzić od 22 marca do 2 września 2018 r. w Muzeum Bursztynu przy Targu Węglowym 26. Ceny biletów oraz godziny otwarcia będą podawane na stronie internetowej Muzeum Gdańska, w letnim sezonie turystycznym godziny pracy jego Oddziałów, w tym Muzeum Bursztynu, zostaną wydłużone.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę