• Start
  • Wiadomości
  • Wtorkowe uroczystości z Apelem Pamięci, ale poprawionym. Zginęli a nie polegli

Wtorkowe uroczystości z Apelem Pamięci, ale poprawionym. Zginęli a nie polegli

Ministerstwo Obrony Narodowej ugięło się przed zdecydowaną postawą gdańskich kombatantów i zgodziło się na wnioskowaną przez nich zmianę treści Apelu Pamięci podczas uroczystości rocznicowych utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów, które odbędą się we wtorek, 27 września.
26.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Cmentarz Łostowicki w Gdańsku, 27 września 2015 roku. 76. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

- MON zgodziło się, by w Apelu Pamięci nie używać w odniesieniu do ofiar lotniczego wypadku pod Smoleńskiem słowa „polegli” – informuje Jerzy Grzywacz, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- To krok w dobrą stronę. Mały, ale znamienny. Mam nadzieję, że świadczy on o tym, że w MON zaczyna zwyciężać zdrowy rozsądek. Mam nadzieję, że doprowadzi to do tego, iż wątek smoleński w ogóle zniknie z Apelu. Będzie to też korzystne dla pamięci o ofiarach tego tragicznego wypadku - komentuje zmianę decyzji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W związku ze zgodą MON na zmianę treści Apelu, wtorkowe obchody uroczystości rocznicowych utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów odbędą się w asyście wojska. Zapraszamy we wtorek, 27 września, o godz. 17.00 na Cmentarz Łostowicki (ściana pamięci w kwaterze Armii Krajowej).

- Cieszy mnie kompromis i asysta wojska, bo ona się kombatantom po prostu należy. Nie zmieniłem jednak zdania co do rozmowy, którą chciałbym odbyć w pierwszej połowie października ze środowiskami kombatanckimi, bowiem jestem przekonany, że wątek smoleński w Apelach Pamięci jest nadużyciem - dodaje prezydent Adamowicz.


Czytaj także:

Kombatanci rezygnują z asysty wojskowej, bo nie chcą apelu smoleńskiego



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór