Wernisaż nowych gdańskich murali, czyli Street Art Jam

Stoczniowcy, las, czy geometryczne figury to tylko niektóre tematy nowych graffiti, które powstawały od niedzieli, 27 maja na słupach wiaduktu na terenie Młodego Miasta. Wernisaż prac i spotkanie z artystami już w czwartek, 31 maja o godz. 20 w 100czni.
30.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2018-05-28_murale_008_755x503.JPG
Murale powstały w ramach kampanii Łączy nas Gdańsk i Święta Młodego Miasta
Grzegorz Mehring

Słupy wiaduktu przy ul. Ks. J. Popiełuszki, który łączy tereny Młodego Miasta z Aleją Zwycięstwa zmieniły wygląd. Czołówka polskich i trójmiejskich street art’owców zaprojektowała i wykonała murale kolumn estakady na dawnych terenach stoczniowych.

Filary szacunku, bo taką nazwę mają dzieła, powstawały przez kilka dni. W niedzielę, 27 maja można było na żywo przyglądać się pracy artystów. Wydarzenie realizowano w ramach kampanii Łączy nas Gdańsk oraz Święta Młodego Miasta. Oprócz słupów estakady pomalowano także ścianę, która przedstawia wariację na temat miejskiej kampanii Łączy nas Gdańsk.

- Prace zaplanowaliśmy na terenach postoczniowych, ponieważ są one miejscem wyjątkowym za sprawą historii, która tutaj tworzyła się na nowo i tak bardzo zmieniła naszą rzeczywistość – mówi Paweł Buczyński, wiceprezes Fundacji Gdańskiej. – Artyści przygotowując swoje prace, podeszli do tematu metaforycznie. Zrobiliśmy miejsce na ich ekspresję, a projektowi nadaliśmy nazwę "Filary szacunku", ponieważ chcemy budować nowe pokolenie, które jest otwarte na tolerancję, szacunek i współpracę pomimo różnic, jakie istnieją między nami. Kolumny wiaduktu mają z jednej strony wyrażać miejsce, w którym teraz jesteśmy, jak i cel do jakiego chcemy dążyć - dodaje.

Graffiti dla miasta i mieszkańców stworzyli zaproszeni przez Krik Kong znani streetartowcy, jak Robert Seikon, Looney Looney.pl, SC Szyman, Inwazja tattooi Palladintattoo.Tym samym wiadukt przy ul. Ks. J. Popiełuszki stał się symbolem różnorodności.  

- Bardzo chętnie przyjąłem zaproszenie do tego przedsięwzięcia – mówi Ryszard Niedzielski, autor jednego z projektów. - Mieliśmy zaprząc idee otwartości, tolerancji, różnorodności. Nawiązałem do stoczni, bo graffiti powstaje w tym miejscu. Przedstawia stoczniowców, kobiety, mężczyzn i różne nacje.  

W czwartek, 31 maja wieczorem będzie można nie tylko obejrzeć wernisaż nowych murali, które jak zapowiadają organizatorzy zostaną w ciekawy sposób wyeksponowane, ale także poznać osobiście ich twórców. Obecność zapowiedzieli wszyscy artyści. Organizatorem wydarzenia jest miasteczko kontenerowe 100cznia, która oprócz wernisażu zaprasza na dobrą muzykę.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej