• Start
  • Wiadomości
  • W taki sposób nie zwiedzałeś Gdańska! Znajdź skarby sprzed milionów lat ukryte w posadzkach

W taki sposób nie zwiedzałeś Gdańska! Znajdź skarby sprzed milionów lat ukryte w posadzkach

We wnętrzach zabytkowych kościołów Gdańska kryją się zabytki znacznie starsze od nich samych. Wystarczy dobrze spojrzeć pod nogi, żeby odnaleźć setki skamieniałości zwierzęcych sprzed nawet 450 mln lat. Paleontolog zaprasza na nietypową wycieczkę po naszym mieście.
30.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wnętrze kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Przyjrzyj się dobrze wykorzystanemu we wnętrzu kamieniowi...

Co robi paleontolog na wakacjach? Paweł Wolniewicz, paleontolog z Instytutu Geologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, opracowuje trasy wycieczkowe po skamieniałościach, czyli pozostałościach zwierząt sprzed nawet 450 milionów lat, które można obejrzeć w zabytkowych (i nie tylko!) budynkach. Taką trasę opracował m. in. dla Gdańska, z mniejszym udziałem obiektów z Gdyni i Wejherowa. Udostępnił ją na swoim portalu poświęconym popularyzacji paleontologii i zaprasza na alternatywną wycieczkę śladami łodzikowców, gąbek, amoniotów, małży, czy też koralowców zatrzymanych na zawsze w posadzkach wykonanych z naturalnego kamienia.

Żeby je zobaczyć, wystarczy wybrać się na spacer po zabytkowych kościołach Gdańska i spojrzeć pod nogi. Najstarsze skamieniałości, czyli muszle łodzikowców znaleźć można w Bazylice Mariackiej, Archikatedrze Oliwskiej, kościołach św. Trójcy, św. Jana i św. Katarzyny.

Skamieniała muszla łodzikowca - jednego z najgroźniejszych drapieżników ery paleozoicznej. Zwierzęta te żyły w morzach przed 450 milionami lat, a ich bardzo liczne skamieniałości - proste muszle o kształcie skały - można obejrzeć między innymi w posadzce Archikatedry Oliwskiej

“Nieco” młodsze skarby, czyli przekroje przez muszle wielkich małży z okresu dewonu (sprzed ok. 375 milionów lat) znaleźć można w dużej ilości w posadzkach kościoła św. Bartłomieja.

Inne przekroje, charakterystycznych zwiniętych muszli amonitów, widoczne są w wapieniach z okresu jurajskiego, kiedy to na Ziemi panowały dinozaury (160 milionów lat). Z tego kamienia wykonano podłogi w Archikatedrze Oliwskiej, a także w Galerii Bałtyckiej.

- Co jakiś czas odwiedzamy z żoną rodzinę w okolicach Gdyni i zawsze zaglądamy po drodze do Gdańska. W ciągu kilku lat zwiedziłem pod kątem występowania skamielin kilka gdańskich kościołów, kiedy uzbierało się trochę ciekawych stanowisk, postanowiłem przygotować trasę - mówi Paweł Wolniewicz. - Absolutnie nie wyczerpuje ona tematu. W każdym kościele czy budynku wyłożonym naturalnym kamieniem znajdziemy setki okazów skamieniałości. Trzeba tylko wiedzieć, czego szukać. Stąd mój pomysł na trasę, chciałem pokazać ludziom jak wyglądają skamieliny i jakie zwierzęta je zostawiły. Zachęcam do samodzielnych poszukiwań.

Skamieniałe gąbki i koralowce w wapieniu z okolic Kielc. Zwierzęta te żyły w ciepłym, płytkim morzu, które znajdowało się na terenie Polski około 375 milionów lat temu. Terytorium naszego kraju znajdowało się wtedy blisko równika, na południowej półkuli

Od razu rozwiejmy jednak pewne oczekiwania. Nie, raczej nie znajdziemy w Gdańsku skamieniałej kości dinozaura…

- Wszystkie skały, które występują w Polsce i w sąsiednich krajach i pochodzą z czasów dinozaurów, to w zdecydowanej większości skały morskie, a dinozaury żyły na lądzie - tłumaczy paleontolog.

Opis trasy wycieczkowej po dziesięciu obiektach z Gdańska, po Dworcu Głównym w Gdyni i dwóch kościołach w Wejherowie wzbogacony został o liczne zdjęcia ułatwiające poszukiwania. Przedstawiają oczywiście fragmenty posadzek, a żeby wycieczka nie była tylko wyprawą “po skarb”, autor dołączył także porcję wiedzy paleontologicznej w pigułce.

Paweł Wolniewicz

Pod trasą znaleźć można link do ściągnięcia podręcznika “Skamieniałości: Jak szukać, znaleźć i rozpoznać. Zacznij swoje poszukiwania dawnego życia”.

Poradnik odnosi się do skamielin, które można znaleźć w terenie. Jak zapewnia Paweł Wolniewicz w okolicach Gdańska znaleźć można sporo ciekawych rzeczy i stworzyć własną kolekcję śladów dawnego życia. Wystarczy pójść na plażę czy do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

- Zachęcam do lektury i samodzielnych wypraw. W tym przypadku również wystarczy dowiedzieć się jak i czego szukać. W okolicach Gdańska znalazłem bardzo dużo ciekawych okazów, czasem tak dużych, że nie byłem ich w stanie zabrać ze sobą - przyznaje Paweł Wolniewicz.

Muszla amonita - morskiego zwierzęcia z czasów dinozaurów. Skamieniałości amonitów można zobaczyć w jasnych wapieniach z okolic Kielc, liczących sobie około 160 milionów lat, którymi wyłożono między innymi posadzkę gdańskiej Galerii Bałtyckiej

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej