W piątek zaczyna się “Wilno w Gdańsku”. O związkach obu miast i festiwalu opowie Tomasz Snarski  

Od piątku do niedzieli (4-6 października) już po raz 21. gościmy festiwal “Wilno w Gdańsku”. Do kogo adresowane jest to wydarzenie? Co znalazło się w programie? Na co warto zwrócić uwagę - o tym wszystkim w programie “Wszystkie Strony Miasta” na portalu gdansk.pl opowie Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny festiwalu. Emisja rozmowy: w środę, 2 października, o godz. 11.00.
01.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna w średnim wieku, ubrany w granatową marynarkę i białą koszulę, pozuje do zdjęcia. Ma okulary
Tomasz Snarski jest dyrektorem artystycznym festiwalu Wilno w Gdańsku, który odbędzie się już w ten weekend. Czytelnikom i widzom naszego portalu opowie o tym wydarzeniu w programie Wszystkie Swoje Miasta - w środę, 2 października, o godz. 11
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jak Wilno pojechało do Gdańska

Gdańsk z Wilnem łączą związki rodzinne i nie ma w tym przesady. To skutek wielkiej wędrówki ludów, jaką po II wojnie światowej w naszej części Europy wymusił nowy porządek międzynarodowy, wprowadzony brutalnie w życie przez Stalina. W latach 1944 - 47 z Wilna do emigracji do nowej Polski, w zmienionych granicach, zmuszonych zostało ok. 90 tys. osób, czyli większość ówczesnych mieszkańców. Ogółem w tamtym okresie z Wilna i okolic wyjechało do Polski 171 158 osób. Duża część z nich znalazła swój nowy dom w Gdańsku i na Pomorzu. Wilno stało się wówczas stolicą Litewskiej Republiki ZSRR, a od 1990 roku - niepodległej Litwy. Dla wielu gdańszczanek i gdańszczan pozostało ukochanym i niezapomnianym miastem młodości. Wiele osób ma tam nadal krewnych i przyjaciół. 

Już drugie i trzecie pokolenie

Tysiące rodzin ekspatriowanych wówczas z Wilna i okolic, mieszkają dziś pośród nas, w drugim i trzecim pokoleniu. To jeden z powodów, dla których Paweł Adamowicz - mający rodziców z Wileńszczyzny - jako prezydent Gdańska nawiązał bliskie relacje z współczesnym Wilnem, stolicą niepodległej Republiki Litewskiej. 

Jednym z przejawów tej współpracy są doroczne festiwale “Wilno w Gdańsku” i “Gdańsk w Wilnie”. 

21. już edycja “Wilna w Gdańsku” odbędzie się w piątek, sobotę i niedzielę (4-6 października). Opowie nam o tym Tomasz Snarski, wnuk wilniuczki, dyrektor artystyczny festiwalu “Wilno w Gdańsku”. Rozmowa w cyklu Wszystkie Strony Miasta do obejrzenia na naszym portalu - w środę, 2 października, o godz. 11.00. Serdecznie zapraszamy!

TV

Wizyta szkoleniowa ukraińskich samorządowców w Gdańsku i Sopocie