W Gdańsku powstaje megamural. Na ścianie Forum Gdańsk

Sztuka uliczna zagości na murze okalającym Forum Gdańsk - betonową powierzchnię o długości kilkuset metrów pokryją malowidła, elementy instalacji artystycznych i wkomponowana roślinność. Efekt końcowy będzie można podziwiać późną wiosną, tymczasem odwiedziliśmy pierwszych artystów przy pracy.
14.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pierwszy mural, który powstał na kilkusetmetrowym odcinku muru wokół Forum Gdańsk

Projekt Kolektyw Forum powstał w 2017 roku z inicjatywy Forum Gdańsk. Kuratelę nad projektem sprawuje galeria sztuki Your Art Maison z Warszawy, która współpracuje z polskimi i międzynarodowymi artystami, i to ona dobrała artystów do realizowania powstającego właśnie monumentalnego gdańskiego projektu na kikusetmetrowym murze przy ulicy 3 Maja.

- W różnych miejscach całego kompleksu powstają zarówno malowidła, jak i rzeźby, instalacje artystyczne czy niecodzienne inicjatywy twórcze - mówi Dominika Górniak, project manager w Galerii Your Art Maison. - Artyści czerpali inspiracje z tkanki miejskiej, historii, architektury czy symboli związanych z Gdańskiem. W swoich pracach pokazują to miasto na nowo, z nieco innym spojrzeniem na sztukę.

Dominika Górniak

Jako pierwsi fragment muru przyozdobili artyści z pochodzącego z Częstochowy znanego streetartowego duetu Monstfur. W czwartek, 12 kwietnia 2018 r. rozpoczęli intensywne prace - gotowy mural można było podziwiać już następnego dnia.

- Nawiązujemy w pewnym sensie do idei Gdańska jako miasta, które stało, i nadal stoi, przemysłem - mówi artysta z grupy Monstfur. - Widać tu też współczesne elementy, oznaczenia techniczne, tabliczki znamionowe, określenia wagi, znaki ostrzegawcze, itp. Zainspirowała nas forma budowy Forum Gdańsk, chcieliśmy też nawiązać do trakcji kolejowej, którą stąd widać, ale pokazaliśmy również elementy, którymi chętnie posługujemy się na co dzień w naszej twórczości, zarówno stricte galeryjnej, jak i streetartowej. Staraliśmy się, żeby były tu elementy, które są dla nas tożsame, takie bardziej „nasze”, a jednocześnie jak najbardziej związane z tym miejscem. Było to trudne połączenie, ale myślę, że się udało - jesteśmy z niego zadowoleni.

Kolektyw artystyczny Monstfur

Na uwagę zasługuje technika, jaką posłużyli się Monstfur - na początek zaprojektowali i ręcznie wycięli szablony, które następnie zostały nałożone, miejscami wielowarstwowo, i odmalowane farbą w sprayu.

- Szablony zawsze wycinamy ręcznie, bez względu na skalę - czy robimy mural na gigantycznej powierzchni kilkuset metrów czy robimy pracę na wystawę prezentowaną w galeriach. Używamy farby w sprayu ze względu na trwałość, to najlepsze technicznie, co mogliśmy tutaj zaproponować - dodaje Janek.

Artyści przy pracy

Na kolejnych częściach muru powstaną m.in. prace SC Szymana, Simpsona, Tomasza Górnickiego (który stworzy projekt wspólnie z Monstfurem) oraz NeSpoon.

- Już niedługo będzie można zobaczyć efekt końcowy. Jesteśmy ciekawi, jak zostanie odebrany, mam nadzieję, że ze strony osób oglądających będzie pozytywna reakcja. Zależy nam na tym, żeby wzbudzało to emocje - mówi Górniak.

Długą na kilkaset metrów pracę zbiorowa na murze okalającym Forum Gdańsk będzie można podziwiać w całości od późnej wiosny tego roku przez najbliższych kilka lat. Co dalej stanie się z murem i zdobiącymi go dziełami sztuki ulicznej zależeć będzie od inwestora.

To kolejna praca w ramach peojrktu - NeSpoon maluje koronkę na fasadzie zabytkowego budynku Sióstr Elżbietanek

To nie pierwsza tego typu działalność streetartowców z kolektywu, ale pierwsza tak spektakularna. Prace niektórych artystów zaproszonych do realizowania projektu na Forum Gdańsk mogliśmy już oglądać w 2017 roku, podczas inaugurującego działalność Kolektywu Forum festiwalu sztuki i gry miejskiej organizowanego na terenie Starego i Głównego Miasta.

Powstały wtedy cztery instalacje: Rhythm - stalowa rzeźba nawiązująca do podziałów architektonicznych gdańskich kamienic, autorstwa Seikona (przed budynkiem Filharmonii Bałtyckiej); Gate - stalowa rzeźba, nawiązująca kształtem do gdańskiej architektury zabytkowej, autorstwa Tomasza Górnickiego i SC Szymana; Or - obrotowa, blisko 3-metrowa rzeźba z czarnej stali, nawiązująca do słynnego „To be or not to be?” (Być albo nie być”), autorstwa Tomasza Górnickiego i duetu Monstfur; i Lace - koronkowa, trójwymiarowa instalacja czasowa powstała pomiędzy budynkiem Hotelu Hilton a jedną z kamienic, autorstwa NeSpoon.

Pierwsze trzy obecnie znajdują się przy Gdańskim Teatrze Szekspirowskim - po otwarciu Forum Gdańsk będzie można je podziwiać wewnątrz budynku.

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus