• Start
 • Wiadomości
 • Silny wiatr - cmentarze komunalne, Park Oliwski, Gdański Ogród Zoologiczny zamknięte. Ostrzeżenie o sztormie

Silny wiatr - cmentarze komunalne, Park Oliwski, Gdański Ogród Zoologiczny zamknięte. Ostrzeżenie o sztormie

Z uwagi na porywisty wiatr w poniedziałek, 17 stycznia, cmentarze komunalne, Park Oliwski, a także Gdański Ogród Zoologiczny zostały zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Po południu Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ostrzeżenie o sztormie.
( Publikacja: 17.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2016-11-26_lostowice_cmentarz_003_949x633.JPG
2016-11-26_lostowice_cmentarz_003_949x633.JPG
fot. gdansk.pl

 
AKTUALIZACJA, poniedziałek, godz. 16.00

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ostrzeżenie o sztormie:

Zjawisko/stopień zagrożenia: Sztorm/2

Obszar: Strefa brzegowa - część wschodnia

Ważność: poniedziałku, 17 stycznia, od godz. 15.00, do wtorku, 18 stycznia do godz. 07.00

Przebieg: wiatr północno-zachodni 7 do 8, w porywach 9, słabnący na 6 do 7 w porywach 8 w skali B

Ostrzeżenie może być kontynuowane.

 
AKTUALIZACJA, poniedziałek, godz. 10.30

Z uwagi na trudne warunki atmosferyczne - porywisty wiatr – w dniu 17 stycznia, cmentarze komunalne, Park Oliwski, a także Gdański Ogród Zoologiczny zostały zamknięte ze względów bezpieczeństwa.

Na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko oraz Cmentarzu Łostowickim obowiązuje zakaz wjazdu samochodów. Zaplanowane pogrzeby odbywać się będą zgodnie z terminami.

 
 
Wichura16stycznia1
 

Pomorski Alarm Pogodowy

Wiatr ma ucichnąć dopiero w poniedziałek, w godzinach popołudniowych. Alert IMGW obowiązuje do godz. 18.

IMGW w niedzielę wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla całej Polski. Na większości terytorium kraju obowiązuje alert drugiego stopnia. Zgodnie z zapowiedzią najmocniej dmuchało na Pomorzu, do 110 km/h - ale tylko w pasie przybrzeżnym, nad otwartym morzem. W Gdańsku w porywach wiatr osiągał do 90 km/h, ale punktowo nawet 100 km/h.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Skala jest trzystopniowa, gdzie stopień 3. jest najwyższy i oznacza największe zagrożenie.

Na Pomorzu obowiązuje alert 2. stopnia - od godz. 21 w niedzielę do godz. 18 w poniedziałek, 17 stycznia.

Na profilu Fb Pomorskiego Alarmu Pogodowego czytamy:

"Kulminacja nastąpi wczesnym rankiem, gdy od Bałtyku w kierunku południowym przemieszczać się będzie dynamiczny front chłodny z prawdopodobną formacją liniową. Wówczas porywy na Wybrzeżu Słowińskim i Półwyspie Helskim będą mogły sięgnąć nawet 90-105 km/h, a w skrajnych przypadkach przekroczyć 110 km/h. Linia frontu będzie się przemieszczać bardzo szybko w kierunku południowym, generując na całej swojej długości silne podmuchy konwekcyjne. Poza wybrzeżem, mogą dochodzić do 85-95 km/h, a bardzo punktowo przekroczyć 100 km/h, stąd zagrożeniem objęte jest całe pomorskie. Podczas przechodzenia chłodnego frontu spodziewane są opady różnego typu. Mogą pojawić się także lokalne wyładowania atmosferyczne.

Front uderzy najwcześniej na północy regionu, a nieco po wschodzie Słońca powinien już opuszczać Pomorze. Wówczas wyraźnie się rozpogodzi, a my powinniśmy na chwilę odetchnąć od bardzo silnego wiatru. Ten zacznie jednak ponownie rosnąć koło południa. W pasie od Ustki po Hel oraz na Mierzei Wiślanej spodziewane są porywy sięgające 60-85 km/h, natomiast w pozostałej części województwa 50-70 km/h. Możliwe będą cofki na rzekach, ze względu na silny wiatr z sektora północnego. Uspokojenie się aury nastąpi późnym popołudniem".

 

Według synoptyków Pomorskiego Alarmu Pogodowego, wiatr będzie miał wpływ na poziom wody w rzekach:

"Możliwe będą cofki na rzekach, ze względu na silny wiatr z sektora północnego".

Spodziewane są więc m.in. lokalne podtopień w Gdańsku, nad Motławą. 

 

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia definiowane jest przez IMGW w następujący sposób: “Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych”.

 

UWAGA!

W związku z obowiązującymi ostrzeżeniami o silnym wietrze warto pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i swojemu najbliższemu otoczeniu. Zabezpiecz przedmioty na balkonie czy w ogródku, nie parkuj pod drzewami, zapewnij opiekę zwierzętom, jeżeli trzymasz je na dworze.

Jak zachować się podczas wichury:

 • słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów
 • unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku
 • w mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz)
 • z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.)
 • silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu – miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj telefony komórkowe
 • postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.
 • nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.
 • podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami
 • zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach
 • pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr