• Start
  • Wiadomości
  • Urzędnicy doręczają gdańszczanom decyzje podatkowe. Już od dziesięciu lat

Urzędnicy doręczają gdańszczanom decyzje podatkowe. Już od dziesięciu lat

Mogą zapukać do nas już dziś. Wrócą, jeśli nie zastaną nikogo w domu. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku od 12 stycznia 2018 roku już po raz kolejny ruszyli w teren, aby osobiście dostarczyć gdańszczanom do domów decyzje podatkowe. Rozniosą ich prawie 115 tysięcy.
22.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pani Janina przy okazji odbioru decyzji podatkowych miała okazję zapytać o urzędowe sprawy Pawła Adamowicza prezydenta Gdańska

Roznoszenie przez urzędników decyzji podatkowych to długa, bo już 10-letnia tradycja w Gdańsku. Miasto zdecydowało o takim sposobie doręczania tych dokumentów, kiedy okazało się, że doręczanie ich przez operatora pocztowego pozostawia wiele do życzenia: mieszkańcy często zastawali w skrzynce awizo i musieli i tak odbierać przesyłki na poczcie.


Urzędnik nie kurier, można porozmawiać

Zgodnie z przepisami ustawy ordynacja podatkowa pisma, w tym decyzje, mogą być doręczane podatnikom przez operatora pocztowego lub pracowników organu podatkowego czyli w naszym przypadku Prezydenta Miasta Gdańska. I tak 10 lat temu urzędnicy zaczęli pilotażowo roznosić decyzje z założeniem, że to bardziej opłacalne i skuteczniejsze.

- Zgłosiłem się wtedy do roznoszenia decyzji na gdańskiej Żabiance - wspomina Tomasz Filipowicz zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Okazało się to ciekawym doświadczeniem. Wiele osób pytało mnie wtedy o organizację ruchu i parkowania, gdy powstanie hala na granicy Gdańska i Sopotu. Nie znałem wówczas odpowiedzi, ale postarałem się pozyskać jak najwięcej informacji na ten temat i przy okazji doręczania wyjaśniałem wiele kwestii. Nie jesteśmy tylko kurierami, ale urzędnikami, więc wiele osób pytało nas o różne rzeczy: o dowód, o meldunki, jak załatwiać inne urzędowe sprawy. Dla mieszkańców to  była też okazja spotkania z urzędnikiem. W następnym roku już się znaliśmy.

Po pierwszym roku pilotażu mieszkańcy pozytywnie wypowiadali się o akcji, doręczenie do rąk własnych decyzji podatkowych traktowali jak duże ułatwienie i wygodę, a możliwość spotkania z urzędnikiem jako dodatkowe źródło informacji.


Pan Artur odbiera decyzję podatkową. Urząd każdego roku kontroluje, czy mieszkańcy są zadowoleni z tej usługi

2,5 zł od każdej doręczonej decyzji

W tym roku 115 urzędników dostarczy ok. 115 tys. decyzji. Decyzje mogą być doręczane od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 do 20.00. Doręczyciele - pracownicy  urzędu - nie mają prawa pobierać od mieszkańców jakichkolwiek kwot pieniężnych. Na żądanie podatnika doręczyciele zobowiązani są do przedstawienia legitymacji służbowej, a osoby odbierające przesyłki powinny złożyć czytelny podpisów na potwierdzeniu odbioru decyzji. Urzędnik może zostawić przesyłkę u naszego sąsiada, jeśli ten zobowiąże się do przekazania jej adresatowi. W dni powszednie doręczanie odbywa się po godzinach pracy urzędnika lub w czasie jego urlopu. W tym roku dodatkowo urzędnicy przekazują informatory propagujące nowe zasady segregacji odpadów.

- Za każdą doręczoną decyzję urzędnik dostanie „na rękę” 2,50 złotych. Jeden urzędnik może doręczyć maksymalnie tysiąc decyzji - tłumaczy Tomasz Filipowicz. - Już od początku akcji okazało się, że każdego roku jest dwa razy więcej chętnych pracowników do roznoszenia niż miejsc. Głównym celem jest dostarczenie decyzji, ale jest to także możliwość zaoszczędzania publicznych pieniędzy. Rocznie oszczędzamy prawie 200 tysięcy, co przez 10 lat trwania akcji daje prawie 2 mln zł. To nie jest oczywiście duża kwota w skali budżetu miasta, ale za te dwa miliony można już coś sensownego dla mieszkańców zrobić.


Mieszkaniec w negliżu, krzepa też potrzebna

Akcja zakończy się 10 lutego 2018 roku. Po tym terminie decyzje, które z różnych powodów nie zostały doręczone adresatom, zostaną przesłane za pośrednictwem  operatora pocztowego. Ale takich sytuacji nie będzie wiele, bo urzędnicy są skuteczni i jeśli raz nie zastaną mieszkańca, wrócą w późniejszych godzinach czy w sobotę.

- To nie jest łatwa praca, sam wiem co to jest kilka razy z góry na dół przemierzać kilkupiętrowy blok bez windy albo chodzić od domu do domu w śniegu i mrozie - dodaje dyrektor Filipowicz. - Trzeba mieć krzepę. Poza tym bywa, że mieszkańcy wylewają na urzędnika swoje żale. Zdarzają się też różne ciekawe sytuacje, np. jednej z urzędniczek drzwi otworzył pan w kompletnym negliżu. Ale żadne groźne czy nieprzyjemne incydenty przez te lata się nie zdarzyły.

Urząd każdego roku kontroluje, czy mieszkańcy są zadowoleni, czy są dopełniane wszystkie zasady, czy każdy urzędnik ma np. legitymację służbową i jak wywiązuje się z obowiązków. Od lat informacja zwrotna jest pozytywna: ta forma doręczania decyzji spodobała się mieszkańcom Gdańska.

- To chyba jedyna sytuacja, kiedy urzędnik przychodzi do mnie do domu i jakoś ułatwia mi życie - mówi Anna, mieszkanka Gdańska Wrzeszcza. - Zawsze też proszę o wytłumaczenie różnych kwestii, których nie rozumiem. Jestem wiekową osobą, nie mam komputera w domu i wolę rozmawiać z żywym człowiekiem. 


Z wizytą u pani Hanny. Roznoszenie przez urzędników decyzji podatkowych to długa, bo już 10 letnia tradycja w Gdańsku

Nowości w płatnościach

W tym roku pojawiło się dodatkowe narzędzie płatności. Gdańsk to jedyne miasto w Polsce, które uruchomiło narzędzie do płatności podatków on-line. Podatek można zapłacić, tak jak płaci się w sklepie internetowym. Wystarczy wejść na stronę gdansk.pl. Podatek można opłacać elektronicznie lub w oddziałach banku. Dodatkowo miasto w tym  roku wprowadza system powiadamiania podatników o terminach płatności za pomocą sms i e-mail.

Poniżej lista oddziałów Banku PEKAO S.A. na terenie miasta Gdańska, w których można dokonać wpłat podatku gotówką lub kartą bez prowizji:

  • al. Grunwaldzka 92/98
  • ul. Balcerskiego 14D
  • ul. Cieszyńskiego 36
  • ul. Garncarska 23
  • ul. Hynka 6
  • ul. Kołobrzeska 43
  • ul. Marynarki Polskiej 15
  • ul. Nowe Ogrody 8/12
  • ul. Ogarna 116
  • ul. Partyzantów 74
  • ul. Rakoczego 17
  • ul. Stary Rynek Oliwski 16
  • ul. Uphagena 27
  • ul. Wilanowska 2



TV

Bajpas kartuski działa