• Start
  • Wiadomości
  • Bliższa współpraca UG i GUMed: wymiana wiedzy, wykładowców i wspólne kierunki

Bliższa współpraca UG i GUMed: wymiana wiedzy, wykładowców i wspólne kierunki

Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny podpisały list intencyjny o współpracy naukowej i konsolidacji zmierzającej do federacji lub pełnej integracji. List podpisali rektorzy: prof. Jerzy Gwizdała, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Marcin Gruchała, Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
20.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zajęcia na wydziale chemii UG

Współpraca będzie obejmowała przedsięwzięcia naukowe, działania w zakresie transferu wyników naukowych do gospodarki, przedsięwzięcia dydaktyczne, w tym także tworzenie nowych jednostek naukowo-dydaktycznych. Uczelnie zamierzają podjąć wspólne działania zmierzające do ściślejszej współpracy, a w przyszłości konsolidacji lub federacji uczelni. Plan działania przygotowuje powołany do tego celu specjalny zespół, na którego czele stanął Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, prof. Igor Konieczny.

Obecnie obie uczelnie ściśle ze sobą współpracują, czego efektem są wspólne projekty i przedsięwzięcia naukowe, a przede wszystkim wspólny Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed, jeden z najlepszych biotechnologicznych wydziałów w Polsce, który w ostatniej ocenie parametrycznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymał kategorię A+. Wydział otrzymał także wyróżniającą ocenę jakości kształcenia, nadawaną najwybitniejszym jednostkom w kraju przez Polską Komisję Akredytacyjną a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało biotechnologii tytuł Najlepszego Kierunku Studiów.

Znakomite wyniki naukowe i dydaktyczne tego wydziału pozwoliły na uzyskanie europejskich funduszy na budowę siedziby Instytutu Biotechnologii UG. Na terenie Bałtyckiego Kampusu UG powstał jeden z najnowocześniejszych gmachów naukowo-dydaktycznych w Polsce ze specjalistycznymi pracowniami, laboratoriami i salami dydaktycznymi.

Podpisany właśnie list intencyjny zmierza do pogłębienia tej współpracy.

– Nasze uczelnie współpracują od wielu lat, chcemy obecnie tę współpracę poszerzyć, wypracować wspólne, bardziej szczegółowe rozwiązania w zakresie naukowym, dydaktycznym i transferu technologii do gospodarki - mówi Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała. - W przyszłości, jeśli okaże się to korzystne dla obu naszych uczelni, będzie mogła powstać federacja uczelni. Podpisany list intencyjny jest także odpowiedzią na projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którym naukową i dydaktyczną siłę zyskują interdyscyplinarne federacje uczelni i jednostek naukowo-badawczych.

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury